ChatGPT może i nie uruchomi Dooma, ale za to chętnie sięgnie po dwururkę

Amerykański naukowiec sprawdził czy sztuczna inteligencja jest w stanie uruchomić i zagrać w klasycznego Dooma. Wyniki okazały się zaskakujące.

gaming
Kamil Cuber13 marca 2024
1
Źrodło fot. Epic Games Store.
i

Klastyczna strzelanka Doom, jest znana przez większość graczy. W dużej mierze wynika to z łatwości w jej portowaniu. Fanom udało się ją uruchomić na tak niecodziennym sprzęcie do grania, jak klocek Lego czy telegazeta. W zeszłym miesiącu Lauren Ramlan udowodniła, że można go odpalić nawet na bakteriach. Niedawno amerykański naukowiec Adrian de Wynter zdecydował się sprawdzić, jak z uruchomieniem Dooma poradzi sobie ChatGPT. Jak się okazało, sztuczna inteligencja nie była w stanie tego dokonać, za to chętnie postrzelała do demonów.

Zgodnie z wynikami badania, opublikowanymi przez Adriana de Wyntera, ChatGPT w podstawowej formie nie jest w stanie uruchomić Dooma. Wynika to z faktu, że nie ma on możliwości bezpośredniego wykonania kodu źródłowego gry. Tak wyjaśnił to naukowiec:

GPT-4 (oraz GPT-4 z „wizją” lub GPT-4V) tak naprawdę nie może samodzielnie uruchomić Dooma, ponieważ jest ograniczony rozmiarem danych wejściowych (i oczywiście prawdopodobnie będzie po prostu wymyślać rzeczy; naprawdę nie chcesz, żeby twój kompilator zmyślał informacje co pięć minut)

Dużo lepiej sztuczna inteligencja poradziła sobie z „graniem” w klasycznego Dooma. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu modelu GPT-4V, nazywanym przez autora badania, komponentem Vision, który jest w stanie przyjmować informacje zarówno w formie tekstu, jak i obrazu. Naukowiec stworzył więc program, który najpierw wykonywał zrzuty ekranu i przesyłał je do GPT-4V. Następnie informacje pobrane z Vision są przekazywane do dwóch osobnych systemów, określonych jako Planner i Agent. Pierwszy z nich odpowiada za planowanie ruchów postaci, drugi zaś je wykonuje.

Schemat działania omawianego systemu.Źródło: Arxiv | Adrian de Wynter.

Według autora Adriana de Wyntera, ChatGPT był w stanie otwierać drzwi, walczyć z wrogami i strzelać z broni. Po wprowadzeniu dodatkowych informacji, na przykład mapy, sztuczna inteligencja mogła wykonywać te działania o wiele skuteczniej.

Jak jednak można było się spodziewać, pojawiło się również kilka problemów. Sztuczna inteligencja co prawda była w stanie grać, jednak nie potrafiła planować swoich działań w dłuższej perspektywie. Przykładowo, gdy przeciwnik wyszedł poza obszar widzenia postaci, ChatGPT zapominał o jego istnieniu i ruszał dalej. Dodatkowo, gdy twórca zapytał ChatGPT, dlaczego wykonuje określone działania, to czatbot podawał odpowiedzi, oparte o fałszywe założenia i zmyślał informacje, których nie posiadał.

Już wcześniej pojawiały się algorytmy, które umożliwiały przechodzenie gier bez udziału gracza. Czym więc różni się omawiane badanie ? Otóż, Adrian de Wynter nie uczył sztucznej inteligencji co powinna zrobić. Po prostu dał jej proste założenia, które miała wykonać. Pokazuje to, jak bardzo uniwersalne potrafią być obecne na rynku czatboty.

Jednak może rodzić to pewne obawy. Sam autor był bardzo zaskoczony, jak łatwo mógł stworzyć system, dzięki któremu czatbot decydował o strzelaniu jedynie na podstawie obrazu.

Od strony etycznej dość niepokojące jest to, jak łatwo było mi stworzyć system, dzięki któremu model AI w coś strzelił i następnie powtarzał to bez konieczności ponownego wprowadzania instrukcji.

Kamil Cuber

Kamil Cuber

Z GRYOnline.pl związał się w 2022 roku, jest autorem tekstów o tematyce sprzętowej. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jeszcze w gimnazjum, biorąc udział w konkursach organizowanych przez producentów z branży elektronicznej. Następnie przy okazji zakupu nowego komputera zainteresował się sprzętem, stopniowo coraz lepiej poznając rynek komputerowy. Zagorzały fan komputerów i gier single-player, choć nie odrzuci też zaproszenia do gry w szachy oraz Foxhole’a.

Kupiłem stare Passerati i nie mam złudzeń: jeśli Niemcy szybko nie przypomną sobie, jak kiedyś robili samochody, to oddadzą rynek Chinom bez walki

Kupiłem stare Passerati i nie mam złudzeń: jeśli Niemcy szybko nie przypomną sobie, jak kiedyś robili samochody, to oddadzą rynek Chinom bez walki

Gracz znajduje swój wymarzony PC w śmieciach. Jest lepszy niż jego stary komputer do gier

Gracz znajduje swój wymarzony PC w śmieciach. Jest lepszy niż jego stary komputer do gier

DDR2 vs DDR3 vs DDR4 vs DDR5. Omawiamy najważniejsze różnice w pamięciach RAM

DDR2 vs DDR3 vs DDR4 vs DDR5. Omawiamy najważniejsze różnice w pamięciach RAM

Jak usunąć konto Apple ID? Omawiamy krok po kroku

Jak usunąć konto Apple ID? Omawiamy krok po kroku

Jak anulować subskrypcję Apple TV? Pokazujemy główne sposoby

Jak anulować subskrypcję Apple TV? Pokazujemy główne sposoby