Automatyczne farmy i rolnicze roboty to rzeczywistość 2030 roku

Automatyczne farmy już w 2030 roku – jeśli rozwój autonomicznych pojazdów utrzyma tempo, to całkiem realna wizja. Na dowód tego John Deere oferuje ciągnik rolniczy, który jest całkowicie samodzielny.

news
Arkadiusz Strzała3 października 2022
6
Źrodło fot. John Deere
i

John Deere na konferencji CES 2022 pokazał w pełni autonomiczny ciągnik rolniczy, zbudowany na podstawie modelu 8R. Choć nie jest to jedyny projekt tego typu, maszyna firmy John Deere wydaje się być najbardziej zaawansowaną i gotową do przyjęcia na rynku. Firma planuje dalszy rozwój automatyki, a jej wizja to w pełni autonomiczne farmy już w 2030 roku.

Wynika to z naszej świadomości, że technologia będzie napędzać tworzenie wartości i zwiększać produktywność, rentowność i zrównoważony rozwój rolników. – Jorge Heraud, wiceprezes ds. automatyki i autonomii w firmie John Deere z Moline w stanie Illinois (USA)

Automatyczne farmy i rolnicze roboty to rzeczywistość 2030 roku - ilustracja #1
John Deere 8R z systemem pracy autonomicznej. Źródło: John Deere

Autonomiczny ciągnik rolniczy 8R

Ciagnik rolniczy 8R wyposażony został w sześć par kamer, odbiornik GPS i system sztucznej inteligencji, analizujący wszelkie dane. Może on poruszać się całkowicie autonomicznie, bez obecności kierowcy w kabinie.

Zebraliśmy setki tysięcy zdjęć z różnych gospodarstw, w różnych warunkach pogodowych i oświetleniowych, aby dzięki uczeniu maszynowemu ciągnik mógł zrozumieć, co widzi i odpowiednio zareagować. Ta możliwość pozwala również rolnikowi zamiast przebywać w ciągniku obsługiwać go zdalnie, robiąc jednocześnie coś innego. – Jorge Heraud

Zadaniem rolnika jest jedynie dostarczyć traktor na pole (np. dojechać). Potem uruchamia on odpowiedni program pracy, korzystając z urządzenia mobilnego (np. smartfona), i może przejść do innych czynności. Pracę ciągnika można kontrolować zdalnie, komunikacja zapewnia dostęp do np. obrazów z kamer. Traktor dzięki czujnikom wykrywa wszelkie przeszkody, rozpoznaje swoją pozycję z dokładnością do cala i potrafi o siebie zadbać na polu.

Automatyczne farmy i rolnicze roboty to rzeczywistość 2030 roku - ilustracja #2
Automatyczne nawroty dzięki systemowi iTEC. Źródło: Ben Burgess / YouTube

John Deere stara się przodować w autonomicznych innowacjach. Wystarczy wspomnieć o dostępnym od wielu lat systemie iTEC, który pozwala wykonywać zwroty na końcu pola. Przyszłość farm to dalszy rozwój robotyki i systemów autonomicznych. Firma John Deere przewiduje, że już w 2030 roku automatyczne farmy staną się faktem.

Rolnicze innowacje

W rolnictwie powoli dokonuje się automatyczna rewolucja. Dobrym przykładem są maszyny likwidujące niepożądaną roślinność, jak „laserowy chwastownik” firmy Carbon Robotics. Ważący 4 tony robot porusza się po polu całkowicie autonomicznie i może zastąpić w pracy 20 robotników. Posiada lasery o mocy 150 W, którymi wypala chwasty namierzone i rozpoznane przez system kamer i AI.

Choć maszynie tej trudno odmówić nowoczesności, jej napęd budzi nieco mieszane uczucia. Wszak główne źródło mocy w tym przypadku stanowi potężny silnik diesla. Rolnictwo przyszłości oprócz automatyzacji powinno się cechować ekologicznymi rozwiązaniami. Następcami kopcących diesli mogą być ogniwa paliwowe zasilane amoniakiem.

W taką technologię wyposażony jest prototypowy traktor John Deere (jest to dzieło startupu Amogy). Napędzany jest on silnikami elektrycznymi, a energię dla nich produkuje nietypowe ogniwo paliwowe. Nietypowe dlatego, że nie wykorzystuje wodoru, a bardziej powszechny w rolnictwie amoniak.

Dzięki nowym technologiom praca na roli powinna stać się znacznie łatwiejsza. Ale mnie dręczy jedna myśli. Jeśli autonomiczne ciągniki rolnicze i kombajny staną się równie powszechne, jak np. automatyczne odkurzacze – jaki sens będzie miało granie w Farming Simulator, gdy wszystko będzie wykonywać się samo?

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Jak ustawić Garmin Pay i płacić zegarkiem Garmin? Opisujemy krok po kroku

Jak ustawić Garmin Pay i płacić zegarkiem Garmin? Opisujemy krok po kroku

Przeskok z PS4 na PS5 nie jest wielki. Deweloper Death Stranding 2 o różnicach w generacjach konsol Sony

Przeskok z PS4 na PS5 nie jest wielki. Deweloper Death Stranding 2 o różnicach w generacjach konsol Sony

Apple blokuje Microsoft? Wiadomo dlaczego mobilny sklep Xbox został opóźniony

Apple blokuje Microsoft? Wiadomo dlaczego mobilny sklep Xbox został opóźniony

OK Google, przeżyj za mnie dzień! Nowe Gemini to jakiś kosmos

OK Google, przeżyj za mnie dzień! Nowe Gemini to jakiś kosmos

Gracz kupuje drogi monitor do gier, ale sprzedawca wpada na genialny pomysł i wysyła urządzenie w „worku na śmieci”

Gracz kupuje drogi monitor do gier, ale sprzedawca wpada na genialny pomysł i wysyła urządzenie w „worku na śmieci”