Smartfon z chłodzeniem większym niż w laptopie - czy to ma sens?

Nowy smartfon Asusa przeznaczony dla graczy posiada wersję ze specjalnym chłodzeniem. ROG Phone 7 Ultimate mógłby zawstydzić niejeden laptop pod względem rozmiarów urządzenia chłodzącego.

mobile
Arkadiusz Strzała14 kwietnia 2023
3
Źrodło fot. Asus
i

Asus zaprezentował nowy smartfon dla graczy – ROG Phone 7 / ROG Phone 7 Ultimate. To, co zwraca uwagę od razu, to monstrualne wręcz chłodzenie wersji Ultimate. Choć ma ono formę wyposażenia dodatkowego, jako że jest osobnym urządzeniem, telefon z nim założonym wygląda jakby pochodził z innej galaktyki.

Smartfon z chłodzeniem większym niż w laptopie - czy to ma sens? - ilustracja #1
Rodzina smartfonów Asus ROG Phone 7. Źródło: Asus

Specyfikacja Asus ROG Phone 7

Oto specyfikacja nowego gamingowego smartfonu Asusa:

  • Procesor Snapdragon 8 Gen 2, Octa-Core, 3.2GHz, GPU Adreno 740.
  • Pamięć RAM 12 GB lub 16 GB LPDDR5X, ROM 256 GB lub 512 GB UFS 4.0 (Ultimate tylko z 16 GB RAM i 512 GB ROM).
  • Wyświetlacz: 6,78-calowy AMOLED 165 Hz / 1 ms (2448 x 1080) zabezpieczony szkłem Corning Gorilla Glass Victus.
  • Tylko Ultimate: 2-calowy wyświetlacz OLED ROG Vision z tyłu urządzenia.
  • Łączność: 5G i LTE, Bluetooth 5.3, NFC, WiFi: 802.11 be/ax/ac/a/b/g/n.
  • Akumulator 6000 mAh (ładowarka 65 W w zestawie).
  • Aparaty: 50 Mpix Sony IMX766, 13 Mpix szerokokątny, 5 Mpix dla macro.
  • Dodatkowe: GPS, Glonass, Galileo, głośniki stereo lub 2.1 (z AeroActive Cooler 7), port mini-jack, w wersji Ultimate akcesorium chłodzące.
Smartfon z chłodzeniem większym niż w laptopie - czy to ma sens? - ilustracja #2
Zawartość zestawu wersji Ultimate. Źródło: Asus

Wydaje się, że nie ma większych różnic pomiędzy wersją ROG Phone 7 a ROG Phone 7 Ultimate. Jedyne jakie zauważyłem, to obecność dodatkowego wyświetlacza z tyłu, który dysponuje ograniczoną paletą kolorów i prezentuje informacje np. o ładowaniu, oraz specjalny system chłodzenia.

AeroActive Cooler 7

Kupując wersję Ultimate, oprócz niezwykłego pudełka otrzymamy dodatkowe urządzenie chłodzące, które montuje się z tyłu smartfona. Posiada ono wentylator, przyciski dla graczy, dodatkowy głośnik niskotonowy, oraz gniazda USB typu C i mini-jack. Podłączone do gniazda ładowania smartfona wymusza nawiew powietrza na tylną ścianę urządzenia, oraz na przedni wyświetlacz. Wszystko po to, aby lepiej odebrać ciepło generowane przez flagowego Snapdragona.

Smartfon z chłodzeniem większym niż w laptopie - czy to ma sens? - ilustracja #3
AeroActive Cooler 7 założony na smartfon ROG Phone 7. Źródło: Asus

Jednak podłączenie tego nietypowego „gadżetu” wywołuje też jeszcze jedną, elektroniczną magię. W pobliżu krawędzi ROG Phone 7 posiada niewielki otwór zabezpieczony klapką „AeroActive Portal”. We współpracy z dodatkowym chłodzeniem klapka otwiera się, dopuszczając ruch powietrza w środku urządzenia, poprzez specjalnie zaprojektowany, miedziany odbiornik ciepła.

Smartfon z chłodzeniem większym niż w laptopie - czy to ma sens? - ilustracja #4
AeroActive Portal w całej okazałości... Źródło: Asus
Smartfon z chłodzeniem większym niż w laptopie - czy to ma sens? - ilustracja #5
...i jego działanie. Źródło: Asus

Asus zapewnia, że otwarty AeroActive Portal poprawia wydajność chłodzenia o 20%. Mowa jest także o tylnej szybce urządzenia chłodniejszej o 25 stopni (z zastosowaniem AeroActive Cooler 7), ale firma nie podaje więcej danych. Trzeba przyznać, że system wymuszający obieg powietrza w środku urządzenia, z wentylatorem, radiatorami i komorą parową przypomina bardziej chłodzenie PC lub laptopa, niż rozwiązania stosowane z reguły w telefonach.

Na pewno tak wydajne chłodzenie zapobiega wystąpieniu zjawiska thermal throttlingu, ale z drugiej strony, trzeba pamiętać o zabieraniu całkiem sporego akcesorium ze sobą. I przyzwyczaić do zainteresowania wywoływanego w miejscach publicznych.

Asus ROG Phone 7 jest dostępny na razie w przedsprzedaży na Tajwanie, w Hongkongu i Europie. Model podstawowy kosztuje 999 euro (4643 złotych), a model Ultimate, z ROG Vision i AeroActive Cooler 7 wymaga przygotowania 1399 euro (6502 złotych).

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Najnowsza aktualizacja Windowsa 10 i 11 psuje VPN i nie ma na to na razie rozwiązania

Najnowsza aktualizacja Windowsa 10 i 11 psuje VPN i nie ma na to na razie rozwiązania

AMD ma już 55 lat i radzi sobie bardzo dobrze. W przyszłości może rozwijać więcej technologii powiązanych ze sztuczną inteligencją

AMD ma już 55 lat i radzi sobie bardzo dobrze. W przyszłości może rozwijać więcej technologii powiązanych ze sztuczną inteligencją

Ile zarabia się na TikToku?

Ile zarabia się na TikToku?

W kwietniowej ankiecie Steam wciąż królował Windows 10, choć następca depcze już po piętach, pojawiły się też nowe karty Nvidii RTX 40 Super

W kwietniowej ankiecie Steam wciąż królował Windows 10, choć następca depcze już po piętach, pojawiły się też nowe karty Nvidii RTX 40 Super

Język arabski przechodzi internetową rewolucję. To jedno z najciekawszych zjawisk socjolingwistycznych stulecia

Język arabski przechodzi internetową rewolucję. To jedno z najciekawszych zjawisk socjolingwistycznych stulecia