AI pomaga opodatkowywać ludzi z basenami
Sztuczna inteligencja przy użyciu zdjęć lotniczych wykrywa nielegalną zabudowę na francuskich posesjach.

Źródło fot. powyżej: Unsplash | Joe Ciciarelli.
Sztuczna inteligencja od Google’a i francuskiego przedsiębiorstwa IT Capgemini zostanie wykorzystana we Francji do wykrycia niezgłoszonych basenów należących do obywateli Francji. Technologia ta będzie analizować zdjęcia lotnicze i wykrywać zbiorniki z wodą na terenie posesji.
System zdołał wykryć w 2021 r. 20 356 niezgłoszonych basenów w dziewięciu departamentach. Znaleziska ze zdjęć są porównywane z bazą danych rejestru gruntów prowadzonego przez francuskie organy podatkowe, gdzie znajduje się liczba dotychczas zgłoszonych basenów.
Obywatele Republiki Francuskiej zgodnie z obowiązującymi tam przepisami po wybudowaniu własnego basenu mają 90 dni na zgłoszenie tego faktu odpowiedniemu urzędowi. Basen o powierzchni 30 m2 to około 200 dodatkowych euro rocznie dla państwa. W minionym roku liczba nowych basenów wzrosła we Francji aż o 30%, jest więc co opodatkowywać.
Jeśli chodzi o ryzyko błędu sztucznej inteligencji, to w kwietniu br. system ten dokonał 30% nieprawidłowych zgłoszeń. Dochodziło do pomyłek, gdy panele solarne były wykrywane jako baseny lub drzewa powodowały niewykrycie docelowego obiektu. Aktualnie technologia jest dopracowywana.
Według portalu The Connexion, we Francji znajdziemy ponad 3 miliony prywatnych basenów i pod tym względem ów kraj jest drugi na świecie zaraz po Stanach Zjednoczonych.
Nie tylko baseny – AI wykryje też nielegalną zabudowę
Duże potencjalne przychody i obiecujące wyniki sprawiają, że francuski rząd ma duże plany dotyczące takiej technologii. Baseny traktowane są jako poligon doświadczalny, a w dłuższej perspektywie system ma wykrywać wszelkiego rodzaju dodatkowe obiekty powstające na prywatnych działkach:
Celujemy szczególnie w rozbudowy domów, takie jak werandy, ale musimy być pewni, że oprogramowanie potrafi znaleźć budynki o dużej powierzchni, a nie budę dla psa czy domek do zabawy dla dzieci – powiedział gazecie „Le Parisien” Antoine Magnant, zastępca dyrektora generalnego w ministerstwie finansów.
Francja inwestuje w AI
W 2018 r. rząd Macrona zdecydował o przekazaniu 1,5 miliarda euro ze środków publicznych na sztuczną inteligencję, aby konkurować ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami w tej dziedzinie i przekształcić kraj w siedzibę start-upów. Inwestycje te w dłuższej perspektywie miały na celu poprawę rynku pracy we Francji czy umożliwienie wzrostu dla europejskich przedsiębiorstw.
Czytaj więcej:Niemiecki wynalazek chce wysłać lodówki i klimatyzatory na emeryturę; technologia jest oszczędna i bezpieczna dla środowiska
POWIĄZANE TEMATY: nauka AI / sztuczna inteligencja

Damian Miśta
Na GRYOnline.pl udziela się od lipca 2022 roku. Najczęściej publikuje artykuły o nowinkach w świecie technologii ze względu na zainteresowanie sprzętem elektronicznym i zmieniającą się rzeczywistością, jednak zdarza mu się również podejmować tematy związane z grami i filmami. Poza tym chętnie wybiera się w podróż do minionych epok. Do gier i pisania ciągnęło go od młodych lat, więc kończył różne tytuły, żeby je później amatorsko recenzować. Zna wszystkie zakamarki Khorinis, a serię przygód Indiany Jonesa powtarzał wiele razy.

Chat GPT-4.1 już w kolejnym tygodniu; OpenAI ma wprowadzić nowe modele AI

Prototyp Steam Decka sprzedał się za prawie 8000 złotych. Zdaniem społeczności to niska cena za kawałek historii gamingowego sprzętu

Fani Nintendo Switch 2 łączą siły w walce ze scalperami i zgłaszają mnóstwo ofert w serwisie eBay

Windows 11: Nowa aktualizacja KB5055523 w końcu wyjaśnia jedną rzecz - jak działa Twój procesor

Smartfony Google Pixel z podwójnym dotykiem; patent mówi o sterowaniu gestami z tyłu urządzenia