2 lata pracował nad zdjęciem Galaktyki Andromedy, efekt zachwyca

Astrofotograf poświęcił dwa lata na stworzenie największego zdjęcia całej Galaktyki Andromedy. Takiego wyczynu nie podjęły się ekipy pracujące na największych teleskopach.

nauka
Ewa Ichniowska28 listopada 2022
33
Źrodło fot. Igor Mashkov, Pexels
i

W ostatnich miesiącach świat zachwyciły długo wyczekiwane zdjęcia pochodzące z teleskopu Jamesa Webba, największego i najnowocześniejszego teleskopu w kosmosie, ukazujące zakątki wszechświata, których nie mieliśmy dotychczas szansy dostrzec, jak i bliższe obszary i obiekty kosmiczne z zupełnie nowej perspektywy, dokładniej niż kiedykolwiek. Jednak nie tylko ekipy korzystające z teleskopu Webba łamią rekordy. Młody astrograf z Teksasu stworzył największe zdjęcie obejmujące całość galaktyki Andromeda. 24-letni Bray, znany także jako astrofalls, dokonał tego z powierzchni Ziemi, z pomocą zdalnego obserwatorium. Jego cel? Wystawienie na próbę swoich możliwości.

Rekord na kosmiczną skalę

Rekordowe zdjęcie Andromedy ma rozdzielczość 1 033 218 000 pikseli, co daje 1,03 gigapiksela. Jego wykonanie wymagało ponad 2 lat pracy i ponad 159 godzin naświetlania. Do stworzenia pełnego obrazu galaktyki wykorzystano 75 zdjęć połączonych w 25 paneli i 3 filtry dla oddania kolorów. W pełnej wersji zdjęcie zajmuje 6 GB pamięci. Widać na nim poszczególne gwiazdy w galaktyce. Autor pochwalił się wyczynem na Reddicie, prezentując zdjęcie w pomniejszeniu.

2 lata pracował nad zdjęciem Galaktyki Andromedy, efekt zachwyca - ilustracja #1

Największe zdjęcie Andromedy wykonane przez astrofalls w dużym pomniejszeniu.Reddit via astrofalls

Zdjęcie w pełnej wersji (póki co nieupublicznionej) ma dwa razy więcej pikseli niż jakikolwiek uchwycony poprzednio obraz Andromedy. Dotychczas rekordzistą był Robert Gendler, którego zdjęcie Andromedy wykonane w 2008 roku w Nighthawk Observatory w Nowym Meksyku, trafiło do księgi rekordów Guinnessa jako największe zdjęcie galaktyki spiralnej. Możemy się spodziewać, że Bray niedługo zajmie jego miejsce.

Godny uwagi jest fakt, że oba zdjęcia powstały w naziemnych obserwatoriach i były dziełem pracujących indywidualnie naukowców. Choć teleskopy takie jak Hubble i Webb robiły już dokładniejsze zdjęcia poszczególnych sekcji Andromedy, wykonanie i połączenie wielu zdjęć dla uzyskania spójnej panoramy jest niezwykle trudne i pracochłonne. Największe teleskopy są zaś oblegane przez międzynarodowe zespoły badających najdalsze zakątki wszechświata. Tylko pasjonaci mogą przeznaczyć tyle czasu i środków na badanie galaktyki najbliższej Drodze Mlecznej.

Nie sprawia to jednak, że osiągnięcie Braya i wcześniejszy rekord Gendlera są mniej imponujące – wręcz przeciwnie. Niezwykłe zdjęcie nie powstałoby bez ogromnej wiedzy i poświęcenia astrofotografów.

2 lata pracy, 10 lat pasji

Autor zdjęcia, pod pseudonimem astrofalls podzielił się historią jego powstawania na Reddicie. Astrofotograf zdradził, że pierwsza próba wykonania zdjęcia, podjęta w zeszłym roku, zakończyła się sromotną klęską. Nie mając wystarczającej wiedzy na temat fotografii i edycji zdjęć na tak dużą skalę zmarnował 90 godzin czasu naświetlania.

W tym roku przystąpił do kolejnego podejścia, uzbrojony w doświadczenie i nową metodę usuwania gradientów, zakłóceń powstających w wyniku zanieczyszczenia światłem lub warunków atmosferycznych. Nieopisana okazała się też pomoc Keitha Quattrocchi'ego, CEO Sierra Remote Observatories, obserwatorium w górach Sierra Nevada, gdzie zostało wykonane zdjęcie. SRO zapewniło sprzęt oraz lokalizację wykonania zdjęć.

Bray rozpoczął swoją przygodę z astrofotografią jako 14-latek, robiąc zdjęcia nieba z domu rodziców. Studiował inżynierię lotniczą i kosmiczną, marząc o wprowadzeniu ludzkości w erę międzyplanetarną, ale zdecydował przybliżać kosmos ludziom na swój własny sposób. Obecnie zawodowo zajmuje się astrofotografią. Na swojej stronie prowadzi też bloga, galerię i sprzedaje grafiki i kalendarze z wykorzystaniem własnoręcznie zrobionych zdjęć – również zdjęcia Andromedy. Miłośnicy kosmosu z pewnością znajdą coś dla siebie.

POWIĄZANE TEMATY: nauka kosmos

Autor: Ewa Ichniowska

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić