Zmiana warunków subskrypcji pod lupą UOKiK, na pierwszy ogień poszły Amazon Prime i Prime Video

Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów interweniuje, wytykając Amazon EU i Amazon Digital UK praktyki, polegające na automatycznym pobieraniu wyższych opłat od klientów, bez ich wyraźnej zgody.

nauka
Krystian "TheKirro" Łukasik7 grudnia 2023
Źrodło fot. Scott Graham | Unsplash
i

Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w Polsce, z prezesem Tomaszem Chróstnym na czele, podjął działania przeciwko praktykom stosowanym przez Amazon EU i Amazon Digital UK. Firma ta umożliwiała jednostronne zmiany cen w ramach subskrypcji, co zostało uznane za niezgodne z prawem i szkodliwe dla konsumentów, szczególnie tych, którzy mieli przypisaną kartę płatniczą do swojego konta Amazon.

Zastrzeżenia dotyczące automatycznego pobierania opłat

Według UOKiK, Amazon przyznawał sobie prawo do automatycznego pobierania opłat w nowej, wyższej wartości przy odnowieniu subskrypcji. Tomasz Chróstny wyjaśnił, że warunki umów powinny uczciwie regulować obowiązki każdej ze stron, a w przypadku usług subskrypcji, gdzie konsumenci powierzają dane swoich kart płatniczych, operatorzy nie powinni pobierać wyższych opłat, bez wyraźnej zgody konsumentów.

UOKiK uznał, że zmiana warunków umownych, w tym ceny, powinna być możliwa tylko z uprzednią zgodą konsumenta. Prezes urzędu wskazał, że automatyczne pobieranie opłat według zmienionego cennika, poprzez zablokowanie środków na podpiętej karcie płatniczej, jest niedopuszczalne. Wspomina on również o tym, że konsumenci powinni mieć możliwość akceptacji nowej ceny usługi, co pozwoli im na podjęcie świadomej decyzji o przedłużeniu umowy na nowych warunkach.

Od lat postulujemy, by warunki umowne uczciwie regulowały obowiązki stron umowy. W przypadku zyskujących na popularności usług subskrypcji, konsumenci ufają usługodawcy i powierzają swoje dane z karty płatniczej, by regularnie móc korzystać z dostępu i opłacać swoje zobowiązania. Nie znaczy to, że od tego momentu operatorzy mogą bez ich zgody pobierać opłaty wyższe niż te, na które wcześniej konsumenci się zdecydowali – powiedział Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

W odpowiedzi na działania UOKiK, Amazon EU i Amazon Digital UK zobowiązały się do zmiany swoich praktyk. Oddziały korporacji planują wysłać do swoich obecnych klientów zawiadomienia o zmianach warunków umów, informując jednocześnie, że zakwestionowane klauzule nie będą stosowane.

Dla nowych klientów wprowadzone zostaną nowe warunki umowne, zgodnie z zaleceniami UOKiK. Obecna sytuacja na rynku pokazuje istotność ochrony praw konsumentów w cyfrowej przestrzeni i podkreśla rolę urzędów regulacyjnych w monitorowaniu i egzekwowaniu przestrzegania tych praw.

UOKiK oznajmia również, że kontynuuje swoją działalność w zakresie ochrony konsumentów, przyglądając się innym usługodawcom, takim jak Netflix, Apple czy nawet Sony z subskrypcją PlayStation Plus.

Krystian "TheKirro" Łukasik

Krystian "TheKirro" Łukasik

Zawodowo skupia się na pisaniu wiadomości ze świata elektroniki oraz tłumaczeń opisów i instrukcji produktów specjalistycznych. Pasja do nowoczesnych technologii komputerowych oraz gamingu pozwala mu być ciągle na bieżąco z ewoluującymi trendami w tych dziedzinach. Jego zamiłowanie do języka angielskiego stało się fundamentem decyzji o podjęciu i ukończeniu studiów z filologii angielskiej.

Posiadacze X Premium nie będą mogli już ukrywać się przed światem

Posiadacze X Premium nie będą mogli już ukrywać się przed światem

Stany Zjednoczone chcą zbanować chińskie samochody elektryczne

Stany Zjednoczone chcą zbanować chińskie samochody elektryczne

Windows 11 zacznie nam polecać aplikacje do zainstalowania

Windows 11 zacznie nam polecać aplikacje do zainstalowania

Android 15 w wersji beta już jest na Google Pixel; sprawdź co przynosi nowy system

Android 15 w wersji beta już jest na Google Pixel; sprawdź co przynosi nowy system

Olbrzymi statek przeznaczony do transportu zwierząt z Australii przewozi przez oceany ponad 75 000 owiec

Olbrzymi statek przeznaczony do transportu zwierząt z Australii przewozi przez oceany ponad 75 000 owiec