Monitor, który podkręca jakość do maksimum. W końcu doczekaliśmy się gamingu w prawdziwym HDR

Przyszłość grania na PC to HDR, czyli tryb z szeroką paletą barw i dużą różnicą pomiędzy najjaśniejszymi i najciemniejszymi elementami sceny. Żeby wynieść obraz na nowy poziom jakości, potrzebny jest odpowiedni monitor np. super jasny Xiaomi G Pro 27i.

gaming
Mateusz Ługowik6 maja 2025

Prezentowany monitor Mini LED ma 27 cali i rozdzielczość WQHD (2560 x 1440p). Fundamentem urządzenia jest matowy panel IPS z kropkami kwantowymi, który mocno ogranicza smużenie lub, jak kto woli ghosting, przez co obraz w ruchu jest czysty – za obiektami nie tworzą się powidoki. Inną właściwością są szerokie kąty widzenia. Graczy ucieszy również wysokie odświeżanie 180 Hz oraz bardzo dobrze działający G-Sync i FreeSync.

Xiaomi G Pro 27i na Allegro.pl

Kluczową cechą monitora z podświetleniem typu Mini LED jest lokalne wygaszanie. Polega ono na tym, że matryca ma strefy – w tym przypadku aż 1152 – które mogą zostać niezależnie rozjaśnione lub ściemnione. W praktyce przekłada się to na bardzo dobrą czerń, wysoki kontrast oraz coś, czego mogą pozazdrościć OLED-y, czyli wysoką jasność sprawiającą, że gry z HDR wyglądają wprost bajecznie (w tym trybie zrobimy też użytek z szerokiego gamutu DCI-P3). Xiaomi G Pro 27i oferuje szczytowo ponad 1350 nitów i co ważne świecić tylko nieco słabiej (ok. 1250 nitów), gdy biel wypełnia 100% wyświetlacza.

PLUSY:
  1. warstwa kropek kwantowych – szerokie pokrycie kolorów;
  2. 1152 strefy lokalnego wygaszania – świetna czerń i bardzo wysoki kontrast;
  3. znakomity do grania w HDR – jasność powyżej 1350 nitów;
  4. minimalne smużenie i szerokie kąty widzenia;
  5. odświeżanie 180 Hz z działającym G-Sync;
  6. cztery porty wideo.
MINUSY:
  1. duże problemy w trybie SDR (można je wyeliminować/ograniczyć poprzez dobranie odpowiednich ustawień).

W treściach SDR, gdy używa się węższej palety kolorów sRGB (jest to opcjonalne, ale zalecane dla uzyskania naturalniejszych barw) jest już mniej spektakularnie, głównie z powodu dość sporego przekłamania kolorów – w trybie sRGB nie da się ich ręcznie skorygować. W SDR zachęcamy też do wyłączenia lokalnego wygaszania. Poza grami i serialami/filmami działa on bowiem niepoprawnie (nie dotyczy to trybu HDR). Warto podkreślić, że nie jest to normalna sytuacja, tylko problem na tym konkretnym monitorze.

Trzeba przyznać, że design plecków jest niebanalny. Źródło: Xiaomi - Monitor, który podkręca jakość do maksimum. W końcu doczekaliśmy się gamingu w prawdziwym HDR - wiadomość - 2025-05-06
Trzeba przyznać, że design plecków jest niebanalny. Źródło: Xiaomi

Wymiary monitora to 61,3 x 52,6 x 16,9 cm, a waga 6,8 kg. Producent zapewnił szerokie możliwości regulacji – możemy dostosować wysokość ekranu, kąt pochylenia oraz obracać panel, również do pozycji PIVOT. Istnieje też opcja zawieszenia wyświetlacza na ścianie (standard VESA 75 x 75 mm). Z tyłu zostały umieszczone dwa porty HDMI, dwa złącza DisplayPort oraz wyjście audio. Do pudełka dodawany jest kabel DP.

Xiaomi G Pro 27i – oferty

Xiaomi G Pro 27i na Allegro.pl

Wszystkie ceny podane według stanu na dzień publikacji tekstu.

  1. Xiaomi G Pro 27i na Allegro.pl – 1349 zł
  2. Xiaomi G Pro 27i w RTV EURO AGD – 1399 zł
  3. Xiaomi G Pro 27i w OleOle! – 1399 zł

Xiaomi G Pro 27i – opinie

Użytkownicy doceniają przede wszystkim główną zaletę monitora, czyli fantastyczny obraz w grach i innych treściach z aktywnym trybem HDR, ale nie zapominają docenić także praktycznie zerowego ghostingu i dwukrotnie niższej ceny w porównaniu do OLED-ów – zdaniem niektórych Xiaomi G Pro 27i w kilku obszarach bardzo zbliża się do jakości wyświetlacza z organiczną matrycą, a pod względem jasności mocno go przewyższa.

Parametry są naprawdę dobre w tej klasie cenowej. 1152 stref przyciemniania to około dwukrotnie więcej niż w konkurencyjnych modelach AOC lub Cooler Master. Oglądając filmy HDR i grając w tym trybie, nie jestem w stanie zauważyć, jak poszczególne strefy się wygaszają i rozjaśniają. Matryca IPS oferuje dużą dokładność kolorów, chociaż wymagała lekkiego zbicia czerwieni podczas kalibracji. Jako fotograf po wyłączeniu dynamicznego podświetlenia mogę spokojnie obrabiać na tym monitorze moje zdjęcia. Dla mnie 9/10.

– j...s

Na początek plusy: szybki, dobre kolory, świetnie ogląda i gra się w trybie HDR. Przy wybuchach w Helldivers 2 można się opalać. Po zabawie z kolorymetrem da się też obrabiać zdjęcia. Niestety monitor ma też pewne ograniczenia. Po włączeniu HDR przestają być dostępne podstawowe ustawienia, a ekran działa wtedy tylko z „Response time” na poziomie Fast – szybsze nie są dostępne. Brakuje też opcji zapisu profili.

– e...h

Trafił do mnie z nowym oprogramowaniem. Żadnych błędów czy uszkodzonych pikseli. Za te pieniądze jest to najlepszy monitor na rynku. Polecam go.

– Maksim

Xiaomi G Pro 27i na Allegro.pl

Część odnośników na tej stronie to linki afiliacyjne. Klikając w nie zostaniesz przeniesiony do serwisu partnera, a my możemy otrzymać prowizję od dokonanych przez Ciebie zakupów. Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

Switch 2 nie udźwignie pełnego Unreal Engine 5? Niektóre funkcje mogą być zbyt wymagające

Switch 2 nie udźwignie pełnego Unreal Engine 5? Niektóre funkcje mogą być zbyt wymagające

Nvidia potwierdza datę premiery GeForce RTX 5060 - znamy polskie ceny kart i laptopów

Nvidia potwierdza datę premiery GeForce RTX 5060 - znamy polskie ceny kart i laptopów

Kolejne Ryzeny 9000 ulegają awarii na płytach ASRocka, a przyczyny są nadal niejasne

Kolejne Ryzeny 9000 ulegają awarii na płytach ASRocka, a przyczyny są nadal niejasne

Świetnie wyceniony smartfon, który potrafi zachwycić ekranem i aparatem. Recenzja Motorola Edge 60 Fusion

Świetnie wyceniony smartfon, który potrafi zachwycić ekranem i aparatem. Recenzja Motorola Edge 60 Fusion

Stare marzenie o cyberbezpieczeństwie przyszłości właśnie się spełniło: Microsoft w końcu spycha hasła na dalszy plan

Stare marzenie o cyberbezpieczeństwie przyszłości właśnie się spełniło: Microsoft w końcu spycha hasła na dalszy plan