Włosi kontra ChatGPT, padają oskarżenia o naruszenia prywatności

OpenAI może mieć poważny problem, związany z chatbotem OpenAI. Włoski organ ochrony danych uważa, że ChatGPT może naruszać europejskie przepisy, dotyczące ochrony prywatności.

tech
Marek Pluta31 stycznia 2024
Źrodło fot. Unsplash | Rolf van Root
i

Popularny chatbot ChatGPT stanowi dla OpenAI źródło niemałych problemów. Jego producent jest bowiem często oskarżany o to, że narzędzie narusza prawa autorskie, gdyż do jego szkolenia bezprawnie wykorzystywane są materiały innych firm. Jak niedawno informowaliśmy, z tego powodu producent został pozwany przez New York Times. Jego problemy mogą być jednak znacznie poważniejsze, gdyż pojawiły się zarzuty o naruszenie europejskich przepisów dotyczących ochrony prywatności.

ChatGPT podejrzewany o naruszanie prywatności

Włoski organ ochrony danych Garante, po przeprowadzeniu wielomiesięcznego dochodzenia uważa, że ChatGPT może naruszać prywatność obywateli Unii Europejskiej. Firma OpenAI została już powiadomiona o stawianych jej zarzutach i ma teraz 30 dni na ustosunkowanie się do nich. Rzecznik włoskiego organu potwierdził, że sprawa dotyczy przetwarzania danych osób, w celu szkolenia modelu językowego.

OpenAI wydało już oświadczenie, w którym uważa, że produkt nie narusza przepisów i zapewnia o działaniach, mających na celu ich poszanowanie.

Wierzymy, że nasze praktyki są zgodne z RODO i innymi przepisami, dotyczącymi prywatności, dlatego podejmujemy dodatkowe kroki, aby chronić dane i prywatność ludzi. Chcemy, aby nasza sztuczna inteligencja uczyła się o świecie, a nie o prywatnych osobach. Aktywnie pracujemy nad ograniczeniem danych osobowych podczas szkolenia naszych systemów, takich jak ChatGPT, który również odrzuca prośby o podanie prywatnych lub wrażliwych informacji o ludziach. Planujemy kontynuować konstruktywną współpracę z Garante.

Dodam, że nie po raz pierwszy Garante uważa, że ChatGPT może naruszać prywatność użytkowników. W zeszłym roku włoski organ wyraził obawy co do zgodności produktu OpenAI z rozporządzeniem o ochronie danych. Wydano wówczas tymczasowy zakaz lokalnego przetwarzania danych, co spowodowało zablokowanie dostępu do czatbota dla użytkowników z Włoch. Garante podejrzewało wówczas, że AI może naruszać artykuły 5, 6, 8, 13 oraz 25 przepisów o RODO.

AI może zniknąć z niektórych krajów

OpenAI szybko zareagowało na wykryte problemy i podjęło kroki w celu ich rozwiązania, co pozwoliło usłudze powrócić na włoski rynek. Władze zapowiedziały jednak kontynuowanie dochodzenia, które doprowadziło teraz do wstępnych wniosków, że narzędzie może łamać prawo UE.

Jeżeli potwierdzą się zarzuty wobec czatbota, wówczas na OpenAI może zostać nałożona kara finansowa w wysokości 20 mln euro lub 4% światowego rocznego obrotu. Na tym jednak nie zakończą się problemy firmy, gdyż organy ochrony danych mogą dodatkowo wydawać nakazy, wymagające zmiany w sposobie ich przetwarzania, by w ten sposób chronić obywateli przed naruszeniami. Producent będzie wówczas musiał zmienić sposób działania, co wpłynie na działanie usługi i może ograniczyć jej funkcjonalność. Nie da się też wykluczyć, że doprowadzi to do wycofania czatbota z niektórych państw członkowskich, których organy ochrony danych, narzucą zbyt daleko idące zmiany.

Na razie nie wiemy, jak może zakończyć się ta sprawa, więc musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na ostateczne rozstrzygnięcie tego sporu.

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Microsoft chce przenieść pracowników z Chin do USA. Rozpoczyna się exodus z Państwa Środka

Microsoft chce przenieść pracowników z Chin do USA. Rozpoczyna się exodus z Państwa Środka

Moto G85 dostrzeżona w Geekbench, prawdopodobnie z Snapdragonem 4 Gen 3

Moto G85 dostrzeżona w Geekbench, prawdopodobnie z Snapdragonem 4 Gen 3

Ustawa zakazująca noszenia masek w Karolinie Północnej budzi obawy o zdrowie publiczne

Ustawa zakazująca noszenia masek w Karolinie Północnej budzi obawy o zdrowie publiczne

Netflix - pobierz. Jak działa funkcja pobierania na platformie?

Netflix - pobierz. Jak działa funkcja pobierania na platformie?

Netflix - gospodarstwo domowe. Czym jest i jak je ustawić?

Netflix - gospodarstwo domowe. Czym jest i jak je ustawić?