To było kiedyś popularne w smartfonach. Teraz te trendy są pieśnią przeszłości

Każda technologiczna nowinka prędzej czy później stanie się przeżytkiem. Tak było w wypadku tych smartfonowych trendów.

mobile
Remigiusz Różański5 listopada 2024
2
Źrodło fot. Thai Nguyen | Unsplash
i

Świat technologii rozwija się w zawrotnym tempie, a produkcyjne trendy zmieniają się równie szybko, jak powstają nowe modele urządzeń. Ledwo oswoiliśmy się z iPhonem 16, tymczasem tuż za rogiem czeka „siedemnastka”. Podobnie jest z Xiaomi, które wypuszcza smartfon za smartfonem. Nie ma co jednak narzekać z powodu klęski urodzaju. Warto po prostu cieszyć się szerokim wyborem i z ciekawością obserwować, jak zmieniają się potrzeby użytkowników i rozwiązania producentów.

A że zmieniają się dynamicznie, wiemy nie od dziś. W końcu jeszcze kilka lat temu wierzyliśmy, że przyszłość upłynie pod znakiem wysuwanych klawiatur, tymczasem dziś rozmawiają o nich wyłącznie miłośnicy sprzętu retro. Poniżej przedstawiamy listę trendów, które z nowinek stały się przeżytkami.

Wysuwane klawiatury

Jak już zostało wspomniane, jeszcze nie tak dawno cieszącym się popularnością rozwiązaniem były smartfony z klawiaturą. Przez lata symbolem profesjonalizmy i wygody były telefony, takie jak Blackberry, łączące dotykowy wyświetlacz z klawiaturą w układzie QWERTY. Wraz z rozwojem technologii dotykowej wzrosło zapotrzebowanie na coraz większe ekrany. Stadium przejściowym między współczesnymi smartfonami a „jeżynkami” były telefony z wysuwaną klawiaturą. Ciężkie i nieporęczne modele nie utrzymały się jednak długo na rynku.

Wysuwane kamery

Skoro o wysuwaniu mowa. Chęć powiększania obszaru wyświetlania doprowadziła do powstania tzw. notchy, czyli charakterystycznych wcięć na ekranie przeznaczonych dla aparatu przedniego tudzież głośnika. Rozwiązanie to jest niemal niezauważalne, jednak producenci nie przestali szukać alternatyw. Jedną z nich miała być wysuwana kamera, która w całości odciążyłaby taflę wyświetlacza. Tak skonstruowane aparaty były jednak narażone na uszkodzenia mechaniczne, co zniechęciło rzeszę potencjalnych klientów.

Smartfony modułowe

W założeniu przełom, w praktyce niewypał. Idea personalizacji budowy telefonu rozpaliła wyobraźnię miłośników sprzętu, zwłaszcza tych, którzy godziny spędzali na składaniu pecetów. Pomysł wymiennych modułów była innowacyjny, jednak szybko odszedł w niepamięć. Przykładem jest projekt Project Ara od Google czy Moto Mods od Motoroli, które pozwalały użytkownikom na dodawanie komponentów, takich jak dodatkowe baterie czy głośniki. Mimo początkowego entuzjazmu, złożoność i koszty produkcji podstaw oraz ich rozszerzeń przyczyniły się do pogrzebania projektu.

Wymienne baterie

Ostatnia pozycja na liście jest dość przewrotna. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że pojemna bateria w smartfonie to u niektórych producentów rzadkość. Dlatego niezwykle praktycznym rozwiązaniem były wymienne baterie. Umożliwiało ono zarówno awaryjną podmiankę ogniwa, jak i jego wymianę w chwili zużycia lub uszkodzenia. Dążenie do smukłych konstrukcji oraz wzrostu wodoszczelności sprawiło, że producenci zrezygnowali z wymiennych baterii. Wiemy jednak, że trend ten do nas powróci, ponieważ Unia Europejska wprowadziła takowy obowiązek.

To oczywiście nie wszystkie nowinki, które zdążyły zmurszeć. Zachęcamy do wspominek i przytaczania własnych propozycji.

POWIĄZANE TEMATY: mobile smartfony oldskul / retro baterie BlackBerry

Autor: Remigiusz Różański

Masz zainstalowaną grę Ubisoftu? Jeśli, tak to możesz nie otrzymać aktualizacji Windowsa 11

Masz zainstalowaną grę Ubisoftu? Jeśli, tak to możesz nie otrzymać aktualizacji Windowsa 11

Switch 2 może doczekać się wyjątkowego rozwiązania, który rozwiąże problem brakujących padów

Switch 2 może doczekać się wyjątkowego rozwiązania, który rozwiąże problem brakujących padów

Bluesky - starter packi. Czym są i jak je tworzyć? Podpowiadamy

Bluesky - starter packi. Czym są i jak je tworzyć? Podpowiadamy

Intel XeSS coraz częściej pojawia się w grach. Możemy go znaleźć już w ponad 200 produkcjach

Intel XeSS coraz częściej pojawia się w grach. Możemy go znaleźć już w ponad 200 produkcjach

Nowy przeciek daje nam wgląd w specyfikację jednej z kart graficznych Intel Arc Battlemage

Nowy przeciek daje nam wgląd w specyfikację jednej z kart graficznych Intel Arc Battlemage