Te 7 ustawień warto zmienić od razu po kupnie iPhone’a, potrafią znacznie ułatwić życie

Nie wszystkie funkcje smartfonów Apple są oczywiste, zwłaszcza dla nowych użytkowników. Oto 7 ustawień, na które warto zwrócić uwagę przy konfiguracji telefonu, aby zaoszczędzić czas i w pełni wykorzystać potencjał, jaki ma iPhone.

mobile
Konrad Sarzyński15 listopada 2024
4
Źrodło fot. Lukas Gehrer / Pixabay
i

Telefony od Apple zyskują na popularności w naszym kraju (a iPhone 15 okazał się niekwestionowanym liderem światowej sprzedaży), jednak system operacyjny iOS wciąż może skrywać sporo tajemnic dla użytkowników przesiadających się ze znacznie popularniejszego Androida. Zwłaszcza, że stale dodawane są nowe funkcje – kolejna paczka nowości dotrze do nas w iOS 18.2.

Lista ustawień i drobnych funkcji usprawniających korzystanie z iPhone’a jest dość długa, wybrałem jednak 7 najciekawszych, które łatwo można przegapić.

Stuknięcie w tył, czyli plecki iPhone’a jako dodatkowy przycisk

To jedna z tych funkcji, które można pokochać albo znienawidzić. Osobiście nie korzystam z „klepania po plecach” swojego iPhone’a, ale jeśli taki sposób komunikacji Ci odpowiada, zyskasz łatwy dostęp do dwóch funkcji, które można przypisać do odpowiednio dwukrotnego i trzykrotnego uderzenia palcem w tył smartfona. Możemy w ten sposób zyskać dwa „ukryte” przyciski z podręcznymi, często wykorzystywanymi funkcjami.

Stuknięcie w tył może dać nam łatwy dostęp do dwóch wybranych funkcji.Źródło: iOS 18.1

Aby włączyć funkcję Stuknięcie w tył należy otworzyć kolejno Ustawienia – Dotyk – Stuknięcie w tył, a następnie wybrać interesującą nas funkcję dla Dwukrotne stuknięcie oraz Trzykrotne stuknięcie.

Do wyboru mamy między innymi latarkę, blokadę ekranu, blokadę obrotu, kontrolę głośności, zrzut ekranu czy otwarcie centrum sterowania lub aplikacji aparatu.

Przychodzące połączenia na pełnym ekranie

Gdy korzystamy z iPhone’a i ktoś do nas zadzwoni, pojawia się niewielki panel u góry ekranu, który pozwala odebrać połączenie, ale nie zasłania zbyt wiele z aktualnie wyświetlanych treści. Takie rozwiązanie jest dość wygodne, jeśli jednak preferujemy klasyczny, pełnoekranowy panel połączenia, którego dosłownie nie sposób przegapić, możemy go wybrać w ustawieniach.

Pełny ekran czy tylko niewielki baner? Wybór należy do nas.Źródło: iOS 18.1

Aby to zrobić, musimy wybrać kolejno Ustawienia – Aplikacje – Telefon – Przychodzące. Baner to niewielki prostokąt wyświetlany na górze ekranu, a Pełny ekran zajmuje cały wyświetlacz w chwili, gdy ktoś do nas dzwoni.

Transfer danych pod kontrolą

Limity danych są coraz wyższe, a korzystanie z maila, nawigacji czy przeglądanie stron internetowych z wykorzystaniem mobilnej transmisji danych (LTE lub 5G) nie stanowi teraz właściwie żadnego problemu. Jeśli jednak mamy stosunkowo niewielki pakiet w ramach naszej umowy albo z innych przyczyn musimy oszczędnie dysponować danymi, da się to łatwo zrobić.

Pełny ekran czy tylko niewielki baner? Wybór należy do nas.Źródło: iOS 18.1

Aby dostać się do interesujących nas opcji musimy wybrać kolejno Ustawienia – Sieć komórkowa – Nr główny (lub inną kartę SIM, którą wybraliśmy do transmisji danych) – Tryb danych. Ustawienia standardowe są wystarczające dla większości użytkowników, ale wybór „Niski transfer danych” pozwoli oszczędzić mobilne dane, zatrzymując niektóre działania, jeżeli nie mamy połączenia z WiFi. Warto wtedy pamiętać, by łączyć się z lokalnymi sieciami (chociażby tą w domu), gdy tylko to możliwe.

Koniec z bałaganem na ekranie głównym

Gdy instalujemy nową aplikację na naszym iPhonie, z automatu trafia ona na ekran startowy. Nie zawsze jednak jest to korzystne, a w przypadku większej liczby aplikacji, po które sięgamy stosunkowo rzadko, może to wprowadzić niepotrzebny bałagan. A wystarczy jedna mała zmiana w ustawieniach, dzięki której nowe aplikacje pojawią się jedynie w bibliotece. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzi, by następnie ręcznie umieścić je także na ekranie głównym.

Ekran główny z niewielką liczbą aplikacji? Proszę bardzo.Źródło: iOS 18.1

Przechodzimy odpowiednio przez Ustawienia – Ekran główny i biblioteka aplikacji a następnie wybieramy Tylko biblioteka aplikacji.

Widoczność treści powiadomień na ekranie blokady

Tu nie ma jednego słusznego rozwiązania, warto jednak poznać możliwe opcje i dopasować prywatność ekranu blokady do naszych potrzeb. Co do zasady im mniej widać bez weryfikacji tożsamości, tym większe nasze bezpieczeństwo, bo unikniemy ryzyka ujawnienia wrażliwych informacji obcym. Możemy jednak zdecydować również, aby wszystkie powiadomienia były widoczne w pełnej formie.

Dla bezpieczeństwa lepiej jak najmniej pokazywać na ekranie blokady, ale wybór należy do nas.Źródło: iOS 18.1

Aby dostać się do tych opcji musimy wybrać Ustawienia – Powiadomienia – Podglądy i wybrać stosowną opcję. „Zawsze” pokaże treść powiadomienia także na zablokowanym ekranie.

Tryb skupienia potrafi dosłownie odmienić życie

Smartfony Apple oferują obecnie rozbudowane narzędzia do zarządzania przychodzącymi powiadomienia w taki sposób, abyśmy mogli uniknąć rozpraszania lub niechcianych dźwięków. Przyda się to zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym, gdy potrzebujemy chwili wytchnienia.

Tryb skupienia oferuje znacznie więcej niż tylko wyłączenie dźwięków. Możemy wybrać dozwolone aplikacje i kontakty, które mogą ignorować wyciszenie, a także zastosować nieco bardziej zaawansowane reguły, jak np. uruchamianie danego trybu o konkretnej godzinie lub w konkretnej sytuacji (np. gdy podłączamy kontroler do gier). Każdy z trybów możemy też w dowolnej chwili uruchomić ręcznie.

Tryb skupienia może pomóc nam skupić się na pracy lub zrelaksować w czasie wolnym.Źródło: iOS 18.1

Aby przejść do ustawień Trybu skupienia wybieramy Ustawienia – Tryb skupienia, a następnie możemy kliknąć w już istniejący tryb i go zmodyfikować albo wybrać symbol + w prawym górnym rogu i dodać nowy tryb – predefiniowany lub stworzony od podstaw przez nas.

Podsumowanie powiadomień pozwoli okiełznać nadgorliwe aplikacje

Zbyt dużo powiadomień i prawdziwy chaos, gdy odłożymy telefon choćby na godzinę, nie mówiąc już o dłuższym okresie? Łatwo wtedy przegapić coś ważnego, ale z funkcją podsumowania to nie problem. Możemy wybrać aplikacje, z których powiadomienia będą wstrzymywane i dostarczane zbiorczo w wybranym przez nas czasie, na przykład o 7 i o 19, czyli przed i po pracy. W każdej chwili możemy też wymusić przyspieszone dostarczenie paczki powiadomień.

Za dużo powiadomień do przejrzenia? Jeśli chcemy, iPhone zrobi nam wygodne podsumowanie.Źródło: iOS 18.1

Aby włączyć podsumowanie powiadomień wybieramy Ustawienia – Powiadomienia – Planowe podsumowania a następnie włączamy suwak. Jeśli nie korzystaliśmy wcześniej z podsumowania powiadomień, system uruchomi kreator, który pozwoli nam krok po kroku ustawić zasady kumulowania powiadomień. Ale bez obaw, wszystko potem można łatwo dostosować.

Kreator podsumowania powiadomień.Źródło: iOS 18.1

Do czego przydaje się ta funkcja? Najbardziej standardowe zastosowanie to wstrzymanie powiadomień np. z prywatnych komunikatorów, aplikacji agregujących newsy, serwisów społecznościowych i aplikacji zakupowych, słowem – wszystkich tych, które nie są z reguły pilne i przeglądamy je w czasie wolnym. Dzięki temu mniej rzeczy będzie odwracać naszą uwagę w ciągu dnia. Razem z opisanym wyżej Trybem skupienia te dwa narzędzia stanowią potężny duet w zarządzaniu naszą uwagą i koncentracją.

Konrad Sarzyński

Konrad Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Ma doktorat z rozwoju miast, czym chętnie chwali się znajomym przy każdej możliwej okazji. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem technologicznym, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie jest redaktorem w Futurebeat.pl odpowiedzialnym za publicystykę i testy sprzętu. Czasem też zrecenzuje jakąś grę o budowaniu, w końcu ma z tego doktorat. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

Producenci chipów zaczynają uciekać z Chin. Przenoszą się do kolejnej wielkiej potęgi w dziedzinie półprzewodników

Producenci chipów zaczynają uciekać z Chin. Przenoszą się do kolejnej wielkiej potęgi w dziedzinie półprzewodników

Nawet taka kulinarna noga, jak ja, bez trudu przygotuje w niej pyszne potrawy. Frytkownica beztłuszczowa Tefal Dual Easy Fry w nieprzyzwoitej promocji przed Black Friday

Nawet taka kulinarna noga, jak ja, bez trudu przygotuje w niej pyszne potrawy. Frytkownica beztłuszczowa Tefal Dual Easy Fry w nieprzyzwoitej promocji przed Black Friday

Wyciekła data premiery Galaxy S25. Samsung szykuje się na sam początek 2025 roku

Wyciekła data premiery Galaxy S25. Samsung szykuje się na sam początek 2025 roku

Czy warto kupić monitor ultrawide? Społeczność jest podzielona

Czy warto kupić monitor ultrawide? Społeczność jest podzielona

Wypadałoby w końcu porzucić PS4 i Xboksa One. Recenzja techniczna Call of Duty: Black Ops 6

Wypadałoby w końcu porzucić PS4 i Xboksa One. Recenzja techniczna Call of Duty: Black Ops 6