AMD rośnie w siłę dzięki Sony, PS5 zapewnia duże zyski

Z analizy ostatniego kwartalnego raportu finansowego AMD wynika, że istotny wpływ na zyski osiągane przez firmę ma współpraca z Sony. A konkretnie świetna sprzedaż konsoli PlayStation 5, dla której „czerwoni” produkują procesory.

gaming
Marek Pluta2 marca 2023
12
Źrodło fot. AMD
i

AMD opublikowało raport finansowy, przedstawiający wyniki firmy osiągnięte zarówno w czwartym kwartale, jak i całym ubiegłym roku. Najciekawszym punktem wydaje się w nim źródło części przychodów. Raport wymienia jednego klienta, który odpowiada za około 1/6 przychodów AMD osiągniętych w czwartym kwartale. Nie precyzuje wprawdzie o kogo chodzi, lecz analityk branży półprzewodników Sravan Kundojjala uważa, że jest nim Sony. Specjalista sprawdził bowiem wyniki sprzedaży konsoli PlayStation 5, która tylko w ostatnim kwartale zeszłego roku znalazła 7,1 mln nabywców. Jego zdaniem japoński koncern odpowiada za 16 procent przychodów netto osiągniętych przez AMD w 2022 roku, co czyni go największym klientem „czerwonych”.

Przychody firmy za cały ubiegły rok wyniosły 23,601 mld dolarów i wzrosły o 44% w porównaniu do 2021 roku, kiedy to producent zarobił 16,434 mld dolarów. Nieco gorzej wygląda sam czwarty kwartał, gdyż w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku, przychody wzrosły o 16%, osiągając kwotę 5,6 mld dolarów. Przychody ze sprzedaży procesorów na rynek konsumencki zmalały natomiast o 51%, zaś ze sprzedaży GPU do gier były niższe o 7% (dane względem czwartego kwartału w 2021 roku). W ostatnim kwartale ubiegłego roku AMD zanotowało także stratę operacyjną w wysokości 149 milionów dolarów.

Sony jednym z największych klientów AMD

Na podstawie danych opublikowanych w raporcie analityk sugeruje także, że dostawy PS5 są o 60% wyższe niż konkurencyjnego Xboxa. Ta teza zgadzałaby się również z raportem przygotowanym przez firmę Ampere Analysis, o którym informowaliśmy wczoraj. Wynika z niego, że w zeszłym roku Microsoft sprzedał 18,5 mln sztuk Xboxów, zaś Sony 30 mln egzemplarzy PS5.

Nie wiadomo jednak, czy konsole również w przyszłości zapewnią AMD podobne wyniki. Dyrektor generalny Lisa Su, kilka dni temu powiedziała bowiem, że jej firma spodziewa się spadku przychodów związanych z konsolami w ujęciu rocznym. AMD najwyraźniej uważa, że rynek jest już bardzo nasycony tym sprzętem i w 2023 roku nie będzie tak dochodowy jak w poprzednich latach.

AMD rośnie w siłę dzięki Sony, PS5 zapewnia duże zyski - ilustracja #1
PS5 zapewnia AMD duże zyski. Źródło: PlayStation

Jeśli ta prognoza się sprawdzi, wówczas zarówno AMD, jak i Nvidia, mogą na tym mocno ucierpieć, gdyż sektor gier odpowiada za znaczną część ich przychodów. Dla AMD wygenerował w zeszłym roku 6,8 mld dolarów, natomiast dla Nvidii 9 mld dolarów.

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić