Recenzje procesorów Intel Core Ultra 200S. Te chipy nie uratują sytuacji Intela

Do sieci trafiły właśnie pierwsze niezależne recenzje serii Intel Core Ultra 200S. Niestety wygląda na to, że procesory nie odratują kruchej sytuacji giganta.

tech
Filip Węgrzyn24 października 2024
Źrodło fot. Intel
i

Przyszła pora na próbę ognia Intela, czyli recenzje procesorów z serii Core Ultra 200S od niezależnych ekspertów. Po niedawnych problemach producenta, raczej mało kto skusi się kupić kota w worku, przed wcześniejszym upewnieniem się, że wszystko działa tak, jak należy. I niestety, to mogła być droga do odbudowy kruchej sytuacji Intela, ale firma będzie musiała spróbować jeszcze raz.

Wiadomość do Intela od ekspertów: spróbujcie jeszcze raz

W ramach tego tekstu przyjrzeliśmy się kilku niezależnym recenzjom dziennikarzy oraz technologicznych influencerów, którzy wydali jednogłośną opinię, że procesory Intel Core Ultra 200S to „nowy design, stara wydajność” i raczej nie warto jest inwestować w rodzinę Arrow Lake.

Zanim przejdziemy do przeglądu recenzji, wypada wymienić, że wśród nich znajdują się opinię: Linus Tech Tips (wideo powyżej), Gamers Nexus (film poniżej) oraz redaktorów serwisów Club386 i PCGamer, a także zbioru VideoCardz . W sieci z pewnością znajdziecie jeszcze więcej wypowiedzi i tekstów na ten temat.

Seria Intel Core Ultra 200S - specyfikacje techniczne procesorów

Zanim przejdziemy do przeglądu recenzji, wypada krótko wspomnieć o najważniejszych danych sprzętowych nowych chipów Intela. Te znajdziecie poniżej:

Procesor

Liczba rdzeni

Liczba wątków

Rdzenie graficzne

Operacje na sekundę (TOPS) w NPU

Maksymalne taktowanie

L2 Cache

L3 Cache

TDP

Intel Core Ultra 9 285K

24 (8P + 16E)

24

4

13/s

5,7 GHz

40 MB

36 MB

250 W

Intel Core Ultra 7 265K

20 (8P + 12E)

20

4

13/s

5,5 GHz

36 MB

30 MB

250 W

Intel Core Ultra 7 265KF

20 (8P + 12E)

20

Brak GPU

13/s

5,5 GHz

36 MB

30 MB

250 W

Intel Core Ultra 5 245K

14 (6P + 8E)

14

4

13/s

5,2 GHz

26 MB

24 MB

159 W

Intel Core Ultra 5 245KF

14 (6P + 8E)

14

Brak GPU

13/s

5,2 GHz

26 MB

24 MB

159 W

Procesory Intel Core Ultra 200S - zalety

Recenzenci zgodnie podeszli do sprawy serii Intel Core Ultra 200S, jako do chipów, które definitywnie cechują się niższym zapotrzebowaniem energii od poprzedniej generacji. Zmiana w TDP nie jest jednak kosmiczna, mówimy tu bowiem o 5% większej wydajności energetycznej, choć nie jest to zasada przy każdym z chipów. Definitywnie jest to jakiś plus, zwłaszcza, że niższe zużycie widać szczególnie w grach.

Sporą zaletą jest również wbudowane NPU, które z pewnością wspomaga komputer w obliczeniach związanych ze sztuczną inteligencją, ale raczej nie pomoże to zbyt wielu zainteresowanym. Bo ani nie jest to najpotężniejszy chip AI, ani też nie przekłada się to szczególnie na wydajność, np. w grach, ale o tym później. Zdecydowanie pomaga to jednak przy pracy w programach, wykorzystujących algorytmy SI do generowania obrazów, jak np. Photoshop, gdzie stale wprowadzane są całkiem zasobożerne narzędzia, które jednak potrafią tworzyć niesamowite rezultaty.

Ponadto wśród zalet można jeszcze wymienić fakt, że procesory Intel Core Ultra 200S oferują bezpośrednie wsparcie dla bardzo szybkich pamięci RAM, które bez dwóch zdań mogą wpłynąć na prędkość wykonywania operacji na naszych komputerach osobistych. Niestety nie jest to szczególnie istotna zaleta.

Intel Core Ultra 200S - wady

Przede wszystkim, największą wadą jest cena. Ta wydaje się być zdecydowanie niższa, jeśli spojrzymy na premierowy koszt chipów 14-generacji Intela, ale pamiętajmy o tym, że z czasem procesory tanieją. Obecnie mniej uszczupli nam portfel nabycie starszego, dużo wydajniejszego podzespołu, mimo, że zużywa on więcej energii, niż kupno jednego z rodziny Arrow Lake. Tym bardziej jeśli spojrzymy na konkurencje, która w testach wydaje się zjadać Intel Core Ultra 200S na śniadanie.

I tutaj przejdziemy do wydajności, która zwłaszcza w grach ubolewa. Tańsze i starsze generacyjnie procesory, zarówno Intela, jak i AMD, radzą sobie zauważalnie lepiej w cyfrowej rozrywce. Niestety efektywność chipów nie jest argumentem, stojącym za ich zakupem, zwłaszcza, że już rogiem jest nowa linia od „czerwonych”. Zresztą to o czym piszę możecie zobaczyć na wykresach poniżej:

Źródło: Club386

Intel Core Ultra 200S nie jest też wybitnym zawodnikiem dla komputerów roboczych, bo jeśli chodzi o renderowanie 3D, ten radzi sobie całkiem nieźle, ale w tej cenie są na rynku zdecydowanie bardziej wydajne procesory dla takich programów, jak Blender, Adobe Photoshop czy Premiere Pro. Jasne, wcześniej wspomniałem o NPU, które zdecydowanie ułatwia pracę przy narzędziach AI, ale jeśli już Wasze obowiązki polegają na korzystaniu z takich programów, to z pewnością macie na pokładzie PC potężną kartę graficzną, która wspomaga wszystkie procesy obliczeniowe.

Intel Core Ultra Series 200S - konkluzja

Nowa rodzina procesorów Intela zdecydowanie nie odratuje cierpiącego budżetu giganta. Wynika to z faktu, że ciężko jest powiedzieć cokolwiek dobrego o serii, której jedynymi mocnymi stronami jest delikatnie poprawiona wydajność energetyczna i wbudowany chip NPU. Zwłaszcza za taką kwotę, która w przypadku najdroższego modelu sięga 579 dolarów (ok. 2323 złote + VAT).

Ciężko jest również powiedzieć, kto należy do grupy docelowej rodziny Arrow Lake. Wydaje się, że chipy sprawdzą się najlepiej w stacjach roboczych, wykorzystujących narzędzia AI i tutaj może tkwić sukces. Jeśli natomiast jesteście graczami i czekaliście na najnowsze modele Intela, to radzimy Wam poczekać na prezentację najnowszych układów X3D od AMD, bo jest spora szansa, że te wypadną zdecydowanie lepiej.

Filip Węgrzyn

Filip Węgrzyn

Z GRYOnline.pl związał się w listopadzie 2020 roku. Na początku pisał jako newsman, później wspomagał dział Produktów Płatnych we współpracach z zewnętrznymi serwisami jako redaktor prowadzący, a obecnie jest autorem newsów w dziale technologie. O tym, że pisanie sprawia mu wiele satysfakcji, wiedział już za młodu. Swoją przygodę z piórem zaczął od opowiadań, których miejscami akcji były światy postapo i fantasy. Jako ścieżkę edukacji wybrał organizację i sprzedaż reklamy, stąd też jego krótki epizod w influencer marketingu. Fan RPG-ów Bethesdy i From Software. Uwielbia również sieciowe strzelanki, survivale z budowaniem baz, gry kooperacyjne i horrory.

Czy dysk SSD SATA ma jeszcze sens w 2024 roku? Społeczność rozwiewa wątpliwości

Czy dysk SSD SATA ma jeszcze sens w 2024 roku? Społeczność rozwiewa wątpliwości

Apple się przeliczyło; zainteresowanie iPhone 16 jest niskie, a firma zmniejsza dostawy

Apple się przeliczyło; zainteresowanie iPhone 16 jest niskie, a firma zmniejsza dostawy

Posiadając ten system monitoringu, moi rodzice w końcu poczuli się bezpiecznie w swoim domu. Zestaw Baseus N1 można teraz kupić w świetnej cenie na Amazonie

Posiadając ten system monitoringu, moi rodzice w końcu poczuli się bezpiecznie w swoim domu. Zestaw Baseus N1 można teraz kupić w świetnej cenie na Amazonie

Gracz zamówił na Amazonie kartę graficzną za 200 zł wartą 10-krotnie więcej i otrzymał niespodziankę

Gracz zamówił na Amazonie kartę graficzną za 200 zł wartą 10-krotnie więcej i otrzymał niespodziankę

Sterowniki Game Ready 566.03 nie dla Rosji. Nvidia blokuje dostęp do aktualizacji

Sterowniki Game Ready 566.03 nie dla Rosji. Nvidia blokuje dostęp do aktualizacji