PS5 Pro - zobaczcie, jak będą wyglądać ulepszone gry

Portale analizujące najnowsze technologie gamingowe, takie jak Digital Foundry oraz IGN opublikowali pierwsze wrażenia z rozgrywki na konsoli PS5 Pro. Różnica jest zauważalna.

gaming
Krystian Łukasik26 września 2024
Źrodło fot. Digital Foundry | YouTube
i

Sony zaprezentowało światu nową konsolę PlayStation 5 Pro, a pierwsze wrażenia są obiecujące, zwłaszcza dla graczy ceniących sobie wyższą płynność animacji. Przedsprzedaż już ruszyła, a premiera planowana jest na listopad. Jednak wysoka cena (3499 złotych w Polsce) budzi wątpliwości wielu potencjalnych nabywców.

Digital Foundry, jeden z serwisów, który miał okazję przetestować PS5 Pro przed premierą, postanowił sprawdzić, czy cena konsoli jest uzasadniona. Ich werdykt? Doświadczenie grania na PS5 Pro przemawia za tą ceną o wiele mocniej niż suche specyfikacje czy zwiastuny. Eksperci porównują przesiadkę na PS5 Pro do zakupu nowej karty graficznej do PC, która odblokowuje nowe funkcje i poprawia wydajność w grach. Różnica jest podobno szczególnie widoczna w produkcjach uruchomionych w trybie wydajności, gdzie PS5 Pro utrzymuje płynność 60 klatek na sekundę, jednocześnie znacząco poprawiając grafikę i dodając przy tym efekty ray tracingu.

Jak poszczególne gry prezentują się na PS5 Pro?

  1. F1 24: Gra działa w rozdzielczości 4K w 60 FPS i oferuje szereg efektów wizualnych, które według Digital Foundry stanowią znaczną poprawę względem standardowej wersji. Dostępne są również inne opcje graficzne – 4K 120fps (bez ray-tacingu), a nawet 8K 30fps.
  2. Gran Turismo 7: Znacząca poprawa z dwoma trybami – ray tracing i jakość obrazu. Podobnie jak w przypadku F1 24, gracze mogą wybierać między ulepszoną grafiką z ray tracingiem a rozdzielczością 4K/8K.
  3. Horizon Forbidden West: Tryb wydajności 60 FPS na PS5 Pro wygląda lepiej niż tryb jakości na podstawowej wersji PS5. Dostępny jest również tryb jakości renderujący obraz w natywnym 4K, a oba tryby oferują ulepszone oświetlenie, efekty wizualne oraz renderowanie włosów i skóry.
  4. Hogwarts Legacy: Znacząca poprawa efektów ray tracingu. Tryb fidelity z ray tracingiem (30f FPS) zawiera odbicia o wyższej rozdzielczości, większy zasięg renderowania obiektów i cienie z wersji PC. Gra wykorzystuje również technologię PSSR do skalowania i wygładzania krawędzi. Standardowy tryb fidelity prezentuje większą rozdzielczość, ale bez ray tracingu, a tryb wydajności 60fps wykorzystuje ustawienia z trybu fidelity podstawowej wersji PS5.
  5. Marvel's Spider-Man 2: Nowy tryb „Performance Pro” z bardziej szczegółową grafiką, mniejszym aliasingiem i większą stabilnością klatek na sekundę niż wersja podstawowa PS5. Wykorzystuje PSSR, ale nie należy oczekiwać dużych zmian w stosunku do trybu jakości PS5. Inne tryby zostały podobno dostosowane w celu poprawy ray tracingu.
  6. Ratchet and Clank: Rift Apart: Prezentuje się bardziej naturalnie z imponującym poziomem szczegółowości grafiki dzięki technologii PSSR.
  7. The Last of Us Part II: Oferuje jedno z najciekawszych podejść z nowymi trybami, pozwalającymi graczom przełączać się między wersją PS5 Pro (60 FPS z ulepszoną grafiką) a wersją standardową, co uwydatnia różnice graficzne.
  8. Final Fantasy 7 Rebirth: Wygląda znacznie lepiej, ale boryka się z drobnymi problemami stabilności. Tryb 4K 60 FPS sprawia, że stary tryb fidelity 30fps wygląda gorzej w porównaniu.
  9. The Crew Motorfest: 4K 60 FPS z bardziej szczegółową grafiką, ale z pewnymi artefaktami spowodowanymi przez PSSR.
  10. Demon's Souls: 4K 60 FPS (w porównaniu do 1440p 60 FPS i 4K 30 FPS na podstawowej wersji PS5), z nowym systemem cieni o wysokiej szczegółowości.
  11. Dragon's Dogma 2: Gra działa podobno w rozdzielczości zbliżonej do 4K (po upscalingu), z liczbą klatek na sekundę zwiększoną do około 60fps przy nieco spadających w obszarach miejskich (w porównaniu do 30-40 FPS na PS5).

Czy jest to konsola warta zakupu?

Digital Foundry uważa, że to, czy PS5 Pro jest warte swojej ceny na premierę, zależy od preferencji danej osoby. Jeśli preferujemy rozgrywkę głównie w trybach wydajności, PS5 Pro oferuje znaczącą poprawę względem standardowego modelu konsoli z wyższą rozdzielczością, lepszą jakością skalowania (PSSR), potencjalnie lepszymi ustawieniami i dodatkowymi efektami ray tracingu. Jeśli jednak preferujemy tryby jakości z 30 FPS, różnica jest trochę mniej zauważalna.

Swoimi ogólnymi wrażeniami podzielił się również portal IGN. Według redaktorów tego serwisu PS5 Pro oferuje wysokiej klasy wrażenia z gry z ulepszoną grafiką i wydajnością, ale wysoka cena i nierówne wsparcie od deweloperów zewnętrznych sprawiają, że ??jest to zakup, który wymaga zastanowienia. Wskazują również, że konkurencja ze strony gier na PC i nadchodzących konsol, w tym handheldów takich jak Nintendo Switch 2, dodatkowo komplikuje decyzję potencjalnego zakupu.

Krystian Łukasik

Krystian Łukasik

Zawodowo skupia się na pisaniu wiadomości ze świata elektroniki oraz tłumaczeń opisów i instrukcji produktów specjalistycznych. Pasja do nowoczesnych technologii komputerowych oraz gamingu pozwala mu być ciągle na bieżąco z ewoluującymi trendami w tych dziedzinach. Jego zamiłowanie do języka angielskiego stało się fundamentem decyzji o podjęciu i ukończeniu studiów z filologii angielskiej.

Wyciekła specyfikacja RTX 5080 i 5090. Gracze nie wydają się zadowoleni

Wyciekła specyfikacja RTX 5080 i 5090. Gracze nie wydają się zadowoleni

Pecet MSI, który ozdobi każdy pokój i pociągnie wszystko na ultra. Test komputera PC z serii MSI Ultimate

Pecet MSI, który ozdobi każdy pokój i pociągnie wszystko na ultra. Test komputera PC z serii MSI Ultimate

PS5 Pro trafiło do przedsprzedaży. Scalperzy już windują ceny

PS5 Pro trafiło do przedsprzedaży. Scalperzy już windują ceny

Gracz odkopuje swoje oryginalne FF7 z 2000 roku i odkrywa, że ma wersję płytową z ciekawym błędem w druku

Gracz odkopuje swoje oryginalne FF7 z 2000 roku i odkrywa, że ma wersję płytową z ciekawym błędem w druku

Kompaktowe słuchawki, które mogą się podobać. Pierwsze wrażenia z soundcore Space One Pro

Kompaktowe słuchawki, które mogą się podobać. Pierwsze wrażenia z soundcore Space One Pro