Prezes Nvidii, Jensen Huang, popiera sojusz Intela i AMD „Podoba mi się to co robią”

Intel i AMD, odwieczni rywale na rynku procesorów, łączą siły, aby zapewnić dalszy rozwój i dominację architektury x86, a całą sytuację komentuje prezes Nvidii – Jensen Huang.

tech
Krystian Łukasik18 października 2024
Źrodło fot. AMD
i

W tym tygodniu byliśmy świadkami niecodziennego wydarzenia w świecie technologii. Intel i AMD, odwieczni rywale na rynku procesorów, postanowili połączyć siły, tworząc grupę doradczą x86 Ecosystem Advisory Group. Celem tej inicjatywy jest wzmocnienie i ujednolicenie architektury x86, która od lat stanowi podstawę komputerów osobistych i serwerów. To jednak nie wszystko. Przedsięwzięcie to spotkało się z aprobatą ze strony prezesa Nvidii.

Zacznijmy jednak od początku. Do tej pory Intel i AMD konkurowały ze sobą, wprowadzając na rynek coraz to nowsze i wydajniejsze procesory oparte na tej architekturze. Jednak rosnąca popularność układów ARM, wykorzystywanych m.in. w smartfonach i tabletach, stanowi coraz większe zagrożenie dla dominacji x86.

W odpowiedzi na to wyzwanie, Intel i AMD postanowiły działać razem. Do grupy doradczej dołączyli również giganci technologiczni, tacy jak Microsoft, Google, Dell, HP, Lenovo i inni. Wspólnie będą pracować nad rozwojem architektury x86, aby zapewnić jej dalszą konkurencyjność.

Co ciekawe, inicjatywa ta spotkała się z aprobatą ze strony Jensena Huanga, prezesa Nvidii. Huang w rozmowie z portalem CRN stwierdził, że „fragmentacja architektury x86 nie jest dobra dla branży” i pochwalił Intela oraz AMD za podjęte działania.

Wspieramy architekturę x86. Jest ona dla nas kluczowa w segmencie komputerów PC, stacji roboczych oraz centrów danych. Fragmentacja tej architektury stanowiła niekorzystne zjawisko dla całej branży. Dlatego z uznaniem przyjmujemy działania mające na celu jej konsolidację i zapewnienie spójności standardu x86. W przeciwnym razie, architektura ta straciłaby swoją tożsamość. Uważamy, że podejmowane w tym zakresie kroki są niezwykle cenne.

– powiedział Huang.

Dlaczego to takie istotne?

Architektura x86 to fundament, na którym zbudowany jest cały ekosystem komputerów osobistych i serwerów. Jej standaryzacja i kompatybilność wsteczna to kluczowe czynniki, umożliwiające dynamiczny rozwój branży IT w ostatnich dekadach.

Współpraca Intela i AMD ma na celu zapewnienie, że x86 pozostanie otwartą i uniwersalną platformą, która będzie wspierać innowacje i rozwój oprogramowania. Więc w ostatecznym rozrachunku, jest to dobra wiadomość dla programistów, producentów sprzętu i przede wszystkim dla użytkowników komputerów.

Czego możemy się spodziewać?

Grupa doradcza x86 Ecosystem Advisory Group skupi się na ujednoliceniu instrukcji i interfejsów architektonicznych x86. Ma to zapewnić lepszą kompatybilność, przewidywalność i spójność produktów opartych na tej architekturze.

W informacji prasowej na stronie AMD, czytamy zapewnienie, że dzięki temu programiści będą mogli łatwiej tworzyć oprogramowanie, które będzie działać na różnych platformach x86. Producenci sprzętu zyskają większą swobodę w projektowaniu swoich urządzeń, a użytkownicy będą mogli cieszyć się większą wydajnością i stabilnością swoich komputerów.

Czy to koniec rywalizacji Intela i AMD?

Współpraca w ramach grupy doradczej najpewniej nie oznacza wcale, że Intel i AMD przestaną ze sobą konkurować. Obie firmy nadal będą walczyć o udziały w rynku, wprowadzając na rynek coraz to nowsze i wydajniejsze procesory.

Można bezpiecznie założyć, że współpraca w zakresie standaryzacji i rozwoju architektury x86 przyniesie korzyści całej branży IT, ale na ostateczne rezultaty tej kolaboracji musimy jeszcze trochę poczekać.

POWIĄZANE TEMATY: tech AMD Nvidia Intel CPU / procesory

Krystian Łukasik

Krystian Łukasik

Zawodowo skupia się na pisaniu wiadomości ze świata elektroniki oraz tłumaczeń opisów i instrukcji produktów specjalistycznych. Pasja do nowoczesnych technologii komputerowych oraz gamingu pozwala mu być ciągle na bieżąco z ewoluującymi trendami w tych dziedzinach. Jego zamiłowanie do języka angielskiego stało się fundamentem decyzji o podjęciu i ukończeniu studiów z filologii angielskiej.

Wydajność kart graficznych Arc spada po zestawieniu go ze starszym procesorem. Intel potwierdza istnienie problemu

Wydajność kart graficznych Arc spada po zestawieniu go ze starszym procesorem. Intel potwierdza istnienie problemu

„Polscy twórcy dostarczają fantastyczne treści” - rozmawiamy z Guyem Richardsem z ID@Xbox

„Polscy twórcy dostarczają fantastyczne treści” - rozmawiamy z Guyem Richardsem z ID@Xbox

Świetna myszka zamknięta w drogiej skórce dla kolekcjonerów. Recenzja Razer Viper V3 Pro Faker Edition

Świetna myszka zamknięta w drogiej skórce dla kolekcjonerów. Recenzja Razer Viper V3 Pro Faker Edition

Motorola - ile lat wsparcia? Podpowiadamy, jak to sprawdzić

Motorola - ile lat wsparcia? Podpowiadamy, jak to sprawdzić

Grok idzie w ślady ChatGPT. Model AI od Muska również zapamięta Twoje rozmowy

Grok idzie w ślady ChatGPT. Model AI od Muska również zapamięta Twoje rozmowy