4 pożary tygodniowo. Problem z elektrycznymi rowerami
Coraz częściej dochodzi do pożarów elektrycznych rowerów i skuterów w Stanach Zjednoczonych. Z problemem mierzą się kurierzy miejscy z powodu braku odpowiedniej infrastruktury i kosztów baterii.

W Nowym Jorku średnio cztery razy w tygodniu dochodzi do pożarów w trakcie ładowania rowerów i skuterów elektrycznych. Do tej pory w 2022 roku odnotowano 174 takie przypadki (czterokrotnie więcej niż w 2020 r.)
Płonące rowery
Do zapłonu dochodzi zwykle na skutek przeładowania akumulatorów litowo-jonowych i korzystania z wadliwych egzemplarzy. Wiele z nich należy do kurierów rowerowych, którzy pracują dla lokalnych restauracji. Ceny nowych zasobników energii są zbyt wysokie w stosunku do zarobków. Użytkownicy są świadomi istniejącego problemu, ale ryzykują.
Jeden z rozmówców NPR, imigrant z Bangladeszu, specjalnie kupił baterię renomowanej marki, żeby uniknąć pożaru. Za sztukę zapłacił 550 dolarów (ponad 2,5 tysiąca złotych). Dla porównania rowerowi dostawcy jedzenia w Nowym Jorku zarabiają średnio 12,21 dolara na godzinę (ok. 60 zł), zatem rośnie pokusa nabycia tańszych zamienników, a te nie zawsze samoczynnie przestają pobierać prąd po naładowaniu do pełna. Jeśli człowiek nie odłączy ich od zasilania, będą dalej się nagrzewać, czego skutki mogą być fatalne.
W Nowym Jorku problem pożarów występuje częściej niż w innych miastach. Przyczyn upatruje się w zagęszczeniu budynków i rozpowszechnieniu jedzenia z dowozem. Wielu kurierów przyjmuje zlecenia za pomocą aplikacji, jak Uber Eats i Door Dash, a te nie oferują przechowywania pojazdów w nocy czy ładowania. W rezultacie zdarza się, że wiele osób „garażuje” swoje jednoślady w jednym mieszkaniu.
Jak rozwiązać problem?
Nowojorscy urzędnicy latem tego roku planowali wprowadzić ustawę, która zakazałaby trzymania „elektryków” i przeznaczonych dla nich ogniw w mieszkaniach – niestety, nieskutecznie. Nowe projekty przewidują zakazanie sprzedaży używanych baterii na terenie miasta bądź powołanie instytucji sprawdzającej egzemplarze znajdujące się w obiegu handlowym. Natomiast inna idea zakłada stworzenie stacji ładowania dla e-rowerzystów.
Może Cię zainteresować:
- 30 tysięcy dolarów za baterię do auta wartego 10 tysięcy
- Baterie mogą trzymać dłużej, dzięki przypadkowemu odkryciu
POWIĄZANE TEMATY: gadżety moto nowe technologie energia baterie

Damian Miśta
Na GRYOnline.pl udziela się od lipca 2022 roku. Najczęściej publikuje artykuły o nowinkach w świecie technologii ze względu na zainteresowanie sprzętem elektronicznym i zmieniającą się rzeczywistością, jednak zdarza mu się również podejmować tematy związane z grami i filmami. Poza tym chętnie wybiera się w podróż do minionych epok. Do gier i pisania ciągnęło go od młodych lat, więc kończył różne tytuły, żeby je później amatorsko recenzować. Zna wszystkie zakamarki Khorinis, a serię przygód Indiany Jonesa powtarzał wiele razy.

Marcowa ankieta Steam: Windows 11 wraca do łask, a 4-letnia karta graficzna znów na szczycie rankingu

AI gra w Pokemony na Twitchu. Próbuje złapać je wszystkie, ale są pewne problemy

Dryfujące analogi mają nowego wroga. Tym razem to nie efekt Halla, a mechanika kwantowa

Problem z topniejącymi złączami w RTX 5090 powraca - właśnie pojawił się kolejny przypadek

Ryzen 9800X3D napędza sukces AMD; firma zyskuje 16,6% udziału w rynku procesorów, Intel traci 10%