Pojechałem zobaczyć przyszłość według Samsunga. AI już niebawem ułatwi sporo codziennych obowiązków, a przy tym nowe sprzęty wyglądają szpanersko

Samsung mocno stawia na sztuczną inteligencję. Ale nie taką wielką, „hollywoodzką”, pragnącą zawładnąć światem. Kluczem ma być wiele wyspecjalizowanych podsystemów, które ułatwią codzienne domowe czynności albo wręcz nas w nich zastąpią.

tech
Konrad Sarzyński20 czerwca 2024
2

Na spotkaniu w Warszawie Samsung zaprezentował nowe sprzęty promowane zbiorczo jako Klasa AI. Od teraz urządzenia koreańskiego giganta wyposażone w sztuczną inteligencję będą dodatkowo oznaczone, aby kupujący bez trudu je rozpoznali.

Klasa AI od Samsunga – sztuczna inteligencja ułatwiająca życie

O ile AI może kojarzyć się niektórym przede wszystkim z wielkimi modelami (np. ChatGPT), to w praktyce mamy do czynienia często ze znacznie mniejszymi, bardzo wyspecjalizowanymi formami sztucznej inteligencji. I właśnie w takie systemy wyposaża swoje sprzęty Samsung, dzięki czemu lodówka rozpozna wkładane do niej produkty, a odkurzacz powierzchnię, po której się przemieszcza. Albo leżącą na podłodze zabawkę.

Jowita Michalska wprowadziła obecnych w zastosowania AI w codziennym życiu.Źródło: fotografia własna.

Samsung w czasie spotkania miał jeden główny przekaz – AI to już nie przyszłość, a przyziemna codzienność, która może realnie ułatwić nam życie. Obecna na wydarzeniu Jowita Michalska, ekspertka w dziedzinie AI, założycielka i dyrektorka generalna Digital University, nie kryła entuzjazmu związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w codziennych obowiązkach:

AI nie jest już odległą wizją ale integralną częścią naszej codzienności. Również tej domowej. Przyszłość rozwoju sztucznej inteligencji powinna się opierać na synergii między ludźmi a technologią. I tym właśnie jest nowa klasa AI firmy Samsung. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii w urządzeniach mamy realną pomoc w zdobywaniu wiedzy, komunikacji, rozrywce, pracach domowych, oszczędzeniu wody, zasobów czy energii, a nawet zwiększenia bezpieczeństwa! Coraz częściej też to my będziemy uczyli sztuczną inteligencję naszych przyzwyczajeń i jeszcze lepiej dostosowywali ją do naszych potrzeb. Dzięki temu zyskamy czas na przyjemności, odpoczynek i jakże ważny w obecnych czasach – samorozwój.

Klasa AI to nowe otwarcie Samsunga w segmencie AI.Źródło: fotografia własna

Jak chwali się Samsung, sztuczna inteligencja jest już obecna w 240 sprzętach AGD, wszystkich telewizorach Excellence Line 8K, OLED, Neo QLED, QLED i The Frame z 2023 i 2024 roku. Znajdziemy ją również w urządzeniach mobilnych – smartfonach Galaxy S24, Z Flip5 i 4, Z Fold5 i 4, serii S23 i S22 i tabletów z serii Tab S9. AI jest obecne także w pamięciach, urządzeniach medycznych i klimatyzatorach.

AI to nie tylko efektowne funkcje w aplikacjach, ale też technologie dbające o bezpieczeństwo danych.Źródło: fotografia własna.

AI pomoże w kuchennych przygodach

O piekarniku z wbudowaną kamerą pierwszy raz pisaliśmy ponad 1,5 roku temu. To, co wówczas było bardziej ciekawostką, teraz jest już znacznie dojrzalszą technologią, która może faktycznie usprawnić przygotowywanie potraw. Wszystko dzięki AI Pro Cooking.

Inteligentne piekarniki Samsunga wykorzystują kamerę, by rozpoznać, co znajduje się w środku. Na tej podstawie sugeruje odpowiednie parametry pieczenia i monitoruje cały proces przygotowywania potrawy. Przykładowo, gdy ciasto lub pieczeń zacznie się zbytnio rumienić, może nas powiadomić o ryzyku przypalenia. Gadżeciarze też będą zadowoleni, bo piekarnik umożliwia tworzenie krótkich, przyspieszonych filmików, które są streszczeniem całego procesu pieczenia.

Lodówka z wyświetlaczem może być znacznie bardziej przydatna niż może się wydawać.Źródło: fotografia własna.

Na wydarzeniu spore zainteresowanie wzbudziła jednak lodówka, która wykorzystywała technologię AI Vision. Rozpoznaje wkładane do środka produkty i potrafi monitorować ich świeżość (np. psujące się banany). Możemy też ręcznie ustawić datę przydatności i lodówka będzie pilnować, żeby zużyć je przed jej upływem.

AI Vision potrafi rozpoznać obecnie 33 produkty spożywcze. Działa więc nieźle, ale wciąż w ograniczonym stopniu i na pełne rozpoznanie naszych zakupów wkładanych do lodówki przyjdzie nam pewnie jeszcze trochę poczekać. Lodówka ma też funkcję sugerowania przepisów z wykorzystaniem składników. Może też być traktowana jak tablet, na którym wyświetlimy przepis z sieci czy przeczytamy wartościową publicystykę technologiczną.

Inteligentne sprzątanie to sposób na więcej czasu wolnego

Samsung ma także w ofercie inteligentne urządzenia do sprzątania. Pralki wykorzystują AI EcoBubble do energooszczędnego prania i potrafią wykryć rodzaj tkaniny i dobrać odpowiednią ilość wody i detergentu.

Inteligentne odkurzacze ułatwią sprzątanie.Źródło: fotografia własna.

Znacznie bardziej widowiskowe jest jednak wykorzystanie AI w odkurzaczach. Autonomiczny Samsung Jet Bot Combo AI Steam rozpoznaje obiekty na swojej drodze i ma sobie radzić także z niewielkimi zabawkami czy kablami. A zarówno roboty, jak i odkurzacze pionowe Bespoke Jet potrafią zidentyfikować odkurzaną powierzchnię i dostosować do niej moc ssania. Ma to spore znacznie, bo potrafi zaoszczędzić sporo energii, a tym samym wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu.

Postęp w sprawności robotów sprzątających to chyba najlepsza ilustracja tego, jak użyteczna może być sztuczna inteligencja.Źródło: fotografia własna.

Telewizory sporo zyskają dzięki AI

Samsung jest pewny siebie jeżeli chodzi o telewizory i już kilka tygodni temu zaprosił dziennikarzy na specjalne spotkanie poświęcone tylko i wyłącznie im. Teraz jednak stają się one częścią większej rodziny produktów i tworzą spójną ofertę dla domu.

Zainteresowanych odsyłam do naszej relacji z tamtego wydarzenia, tu warto jedynie wspomnieć o dwóch głównych zadaniach, jakie prawdopodobnie najbardziej przypadną do gustu potencjalnym użytkownikom.

Upscaling, czyli poprawa rozdzielczości materiałów nawet do niemal 8K, to coś, co bardzo przyda się w ciągu najbliższych lat. Większość materiałów wideo czy relacji sportowych wciąż jest dostępna w FullHD lub 4K. Jeżeli mamy telewizor o większej rozdzielczości, dodatkowe wsparcie i podbicie jakości obrazu bardzo się przyda i pozwoli mu rozwinąć skrzydła.

Koniec z rozmazaną piłką i nieczytelnymi paskami na kanałach informacyjnych.Źródło: Samsung.

Druga funkcja, która powinna dawać najbardziej spektakularne efekty to „Upłynniacz Ruchu AI Pro”, który cóż… upłynnia ruch. Właściwie dowolny sport powinien zyskać dzięki tej technologii, a sam producent jako przykład podaje mecz piłki nożnej. Ruch zawodników, ale przede wszystkim szybko poruszająca się piłka może być rozmazana. Telewizor Samsunga automatycznie wykrywa dyscyplinę i w oparciu o algorytmy głębokiego uczenia, aktywuje odpowiedni model wykrywania ruchomych obiektów. Analogicznie działa Tryb Gry AI, w którym sztuczna inteligencja rozpoznaje rodzaj oglądanej gry i optymalizuje jakość obrazu i dźwięku.

Galaxy AI – moc sztucznej inteligencji w smartfonie

Smartfony z serii Galaxy S24 jako pierwsze dostały sztuczną inteligencję od Samsunga, ale dość szybko trafiła ona na miliony innych urządzeń. W praktyce jest to pakiet przydatnych narzędzi, które dopasowują smartfon do naszego planu dnia i trybu życia oraz ułatwiają codzienne zadania.

Transkrypcja spotkań, tłumaczenie na żywo i coraz skuteczniejsze asystowanie w pracy. AI w smartfonach będzie coraz istotniejsze.Źródło: Samsung.

Edycja zdjęć (kadrowanie, wycinanie, powiększanie obiektów) czy tłumaczenie na żywo przyda się w podróży czy na wszelkiego rodzaju imprezach i eventach. Ciekawie prezentuje się też funkcja Circle to Search – wystarczy, że zaznaczymy tekst lub fragment zdjęcia, a smartfon od razu wyszuka informacje na dany temat w sieci.

Konrad Sarzyński

Konrad Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Niedawno zrobił doktorat z rozwoju miast, pracuje też w wydawnictwie naukowym, w którym prowadzi kilka czasopism i dba o jakość publikowanych tam artykułów. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem technologicznym, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie pełni wieczorną i weekendową wartę w dziale Tech, a za dnia składa teksty publicystyczne. Jeżeli w recenzji jakiś obrazek ma zły podpis, to pewnie jego wina. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

Ta szalenie popularna gra o zgadywaniu 5-literowych słów miała kiedyś naprawdę kiepską nazwę. Dobrze, że twórca ją zmienił

Ta szalenie popularna gra o zgadywaniu 5-literowych słów miała kiedyś naprawdę kiepską nazwę. Dobrze, że twórca ją zmienił

Po porażce Steam Controllera wydawało się, że Valve nigdy więcej nie poruszy tego tematu, a tu proszę. Powstaje licencjonowany kontroler, ale od innego producenta

Po porażce Steam Controllera wydawało się, że Valve nigdy więcej nie poruszy tego tematu, a tu proszę. Powstaje licencjonowany kontroler, ale od innego producenta

Test MBTI - co to jest, co opisuje i jak go wykonać?

Test MBTI - co to jest, co opisuje i jak go wykonać?

Jak zgłaszać awarie UPC? Gdzie znaleźć pomoc techniczną Play?

Jak zgłaszać awarie UPC? Gdzie znaleźć pomoc techniczną Play?

Pixel 9 może być bliżej niż nam się wydaje. Google zapowiada pokaz

Pixel 9 może być bliżej niż nam się wydaje. Google zapowiada pokaz