Po Internecie krążą hasła Polaków, wyciek przyniósł wiele pytań i wątpliwości

Do sieci Tor wyciekła baza danych zawierająca loginy i hasła, należące do polskich użytkowników. Zawiera kilka milionów wpisów z danymi uwierzytelniającymi do znanych stron oraz serwisów pocztowych.

gaming
Marek Pluta31 maja 2023
5
Źrodło fot. Unsplash | Markus Spiske
i

Serwis Zaufana Trzecia Strona donosi o prawdopodobnie jednym z największym wycieków danych, jaki miały miejsce w ostatnich latach. Na polskojęzycznym forum w sieci Tor o nazwie Cebulka, pojawił się bowiem plik zawierający miliony haseł oraz loginów należących do użytkowników polskich serwisów.

Dane i loginy w rękach hakerów

Znajduje się w nim ponad 6,2 mln wierszy, a każdy z nich zawiera adres strony internetowej, z której pochodzą wykradzione dane. Mamy tam loginy i hasła z domen kończących się adresem .pl, jak również z polskich serwisów pocztowych. Naturalnie wspomniany plik jest tylko niewielkim wycinkiem całej bazy danych.

Znajdują się w nim m.in. hasła i loginy do Faceboka, Allegro, kilku internetowych sklepów oraz banków, a także serwisów poczty elektronicznej Onetu oraz WP. Jest to jednak tylko przykład, ponieważ jak twierdzi Zaufana Trzecia Strona, na liście jest wiele różnych domen internetowych.

Skąd pochodzą opublikowane loginy i hasła? Tego dokładnie nie wiadomo, jednak serwis uważa, że pozyskano je za pomocą złośliwego oprogramowania, tzw. stealera, które po zainfekowaniu sprzętu pobiera z pamięci przeglądarki wszystkie zapisane w nim dane autoryzujące. Trudno jednak powiedzieć czy hasła są aktualne albo czy w ogóle są poprawne, aczkolwiek pozyskane informacje sugerują, że przynajmniej w części przypadków mogą być obecnie w użyciu.

Warto regularnie zmieniać hasła

Ciężko stwierdzić ilu osób dotyczyć może wyciek, bo wprawdzie plik zawiera kilka milionów wpisów, to jednak może tam być nawet kilkadziesiąt haseł należących do jednej osoby. Nie można również wykluczyć błędnie wprowadzonych haseł, które pozyskało złośliwe oprogramowanie. Serwis szacuje więc, że w bazie mogą znajdować się dane należące do ponad 100 tys. polskich użytkowników. Poza tym tak naprawdę nie wiadomo ile z nich jest poprawnych, gdyż plik zawiera sporo fałszywych wyników. Prawdopodobnie nie jest to więc aż tak poważna sprawa, jak można by sądzić, ale na wszelki wypadek warto zmienić używane hasła na nowe, co zminimalizuje ryzyko przejęcia konta.

Gdybyście chcieli sprawdzić, czy Wasze dane także wyciekły, możecie to zrobić poprzez wpisanie swego emaila na stronie Haveibeenpwned.com. Niestety nie ma idealnego sposobu, który zapewni naszym hasłom pełną ochronę, bo nie dają jej nawet dedykowane menadżery. Przykładem tego jest wyciek danych z popularnej aplikacji LastPass. Z kolei agregator haseł firmy Kaspersky w ogóle nie był bezpieczny, gdyż wygenerowane przez niego hasła można było złamać w kilka sekund.

Dodać należy, że sprawą zainteresował się również polski rząd. Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował na Twitterze o uruchomieniu strony, dzięki której użytkownicy mogą sprawdzić, czy ich dane znajdują się we wspominanym pliku. Jest dostępna pod adresem bezpiecznedane.gov.pl.

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Przyszłość Xboksa pod lupą. Czy konsola jaką znamy odejdzie w zapomnienie? 

Przyszłość Xboksa pod lupą. Czy konsola jaką znamy odejdzie w zapomnienie? 

Windows 11 miał otrzymać animowane tapety

Windows 11 miał otrzymać animowane tapety

Word - automatyczny spis treści. Jak zrobić? Podpowiadamy

Word - automatyczny spis treści. Jak zrobić? Podpowiadamy

Switch 2 ma coraz mniej tajemnic. Do sieci trafiły zdjęcia Joy-Conów

Switch 2 ma coraz mniej tajemnic. Do sieci trafiły zdjęcia Joy-Conów

Windows 11 umacnia swoją pozycję w grudniowej ankiecie sprzętowej Steam

Windows 11 umacnia swoją pozycję w grudniowej ankiecie sprzętowej Steam