Pierwszy użytkownik implantu Neuralink korzysta z platformy X; jego wpis przeczytało niemal 70 mln ludzi

Pierwszy użytkownik implantu Neuralink wykorzystuje technologię do kolejnych aktywności. Grał już w szachy i bawił się popularną grą komputerową, a teraz opublikował pierwszy post w mediach społecznościowych.

nauka
Marek Pluta25 marca 2024
Źrodło fot. Neuralink
i

Założona przez Elona Muska firma Neuralink, chwali się kolejną aktywnością Nolanda Arbaugha, pierwszego pacjenta, któremu wszczepiono do mózgu nowoczesny implant, umożliwiający kontrolowanie komputera za pomocą myśli. W ubiegłym tygodniu mężczyzna opublikował na platformie X swój pierwszy wpis. A nie jest to bynajmniej jedyna aktywność, której udało mu się dokonać za pomocą najnowszej technologii.

Pacjent z Neuralink debiutuje w mediach społecznościowych

Jak niedawno informowaliśmy, po wielu latach prac rozwojowych oraz testów klinicznych, pierwszy pacjent otrzymał nowoczesny implant o nazwie „Telepatia”, będący interfejsem łączącym jego mózg bezpośrednio z komputerem. Dzięki takiemu połączeniu, 23-letni Noland Arbourgh, który w wyniku wypadku został sparaliżowany od ramion w dół, jest w stanie samodzielnie sterować komputerem za pomocą myśli. Otwiera to przed nim zupełnie nowe możliwości, zapewniając przy tym znaczną poprawę jakości życia.

Początkowo pacjent był w stanie jedynie sterować kursorem na ekranie komputera, lecz biegiem czasu potrafi wykonywać bardziej złożone zadania. Podczas demonstracji możliwości nowej technologii, Noland Arbourgh grał w szachy online, a także wziął udział w ośmiogodzinnej sesji w popularną grę Sid Meier's Civilization VI. Choć był zaskoczony możliwościami implantu, to przyznał, że nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, zaś za największą z nich, uznał konieczność ponownego ładowania go co osiem godzin.

Źródło: X/Neuralink - Pierwszy użytkownik implantu Neuralink korzysta z platformy X; jego wpis przeczytało niemal 70 mln ludzi - wiadomość - 2024-03-25
Źródło: X/Neuralink

Teraz mężczyzna dokonał kolejnego osiągnięcia, jakim jest samodzielne opublikowanie wpisu na platformie X.

„Twitter zablokował mnie, ponieważ myśleli, że jestem botem. Na szczęście X, a Elon Musk przywrócił mnie, ponieważ jestem" - napisał Arbaugh w swoim pierwszym tweecie, który do tej pory zgromadził już niemal 70 mln wyświetleń.

Jest to bez wątpienia ogromne osiągnięcie, ponieważ 29-latek opublikował wpis bez fizycznej interakcji ze sprzętem, a więc dotykania klawiatury oraz myszki komputera lub ekranu smartfonu. Zrobił to jedynie za pomocą swoich myśli, co pokazuje, jak duży potencjał ma nowa technologia, w umożliwianiu sparaliżowanym pacjentom samodzielnego komunikowania się ze światem.

Warto podkreślić, że „Telepatia” nie jest jedynym implantem mózgowym, nad którym pracują inżynierowie Neuralink. Firma rozwija również technologię o nazwie Blindsight, której celem jest pomoc osobom niewidomym w odzyskaniu wzroku.

Elon Musk twierdzi na platformie X, że nowy implant testowany jest obecnie na niewidomych małpach i pozwala im znowu widzieć. Początkowo technologia będzie jednak miała dość ograniczone możliwości, gdyż rozdzielczość obrazu ma być bardzo niska i zdaniem miliardera, będzie przypominała „wczesną grafikę Nintendo”. W przyszłości, może jednak zapewnić możliwości wykraczające poza ludzki wzrok.

POWIĄZANE TEMATY: nauka Elon Musk Neuralink

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę

Według Microsoftu 61 proc. pracowników w Polsce wykorzystuje AI w codziennej pracy

Według Microsoftu 61 proc. pracowników w Polsce wykorzystuje AI w codziennej pracy

Ex-flagowa Motorola w tej promocji to prawdopodobnie najbardziej opłacalny smartfon na świecie. Ona wręcz pożera konkurencję

Ex-flagowa Motorola w tej promocji to prawdopodobnie najbardziej opłacalny smartfon na świecie. Ona wręcz pożera konkurencję