Patostreamy znów na celowniku władz - czy to koniec patologii w sieci?

KRRiT wspólnie z RPO chce powołać zespół, który opracuje nowe narzędzia prawne do walki z tzw. patostreamerami, którym zdarza wykorzystywać ludzkie dramaty dla osiągnięcia korzyści finansowych.

tech
Arkadiusz Strzała8 maja 2023
2
Źrodło fot. Vanilla Bear Films / Unsplash
i

Polskie instytucje poważnie zajmą się problemem z tzw. patostreamingu. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek spotkał się w tym celu z prezesem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciejem Świrskim. Razem chcą wyłonić zespół, który opracuje narzędzia do wykrywania i zwalczania tego typu negatywnych zjawisk w sieci (Twitch, YouTube).

Patologia na żywo – mówimy nie

Wśród streamerów i vlogerów od wielu lat istnieje specyficzna nisza, tzw. patostreamerów. Wystarczy wymienić niesławnego „Daniela Magicala”, czy „Uniwersum Szkolnej 17”. Według przewodniczącego KRRiT ci ludzie wykorzystują złą sytuację życiową lub upośledzenie umysłowe „bohaterów” takich streamów do osiągnięcia własnych korzyści majątkowych:

Grupa tzw. patostreamerów szeroko relacjonując informacje na ich temat w różnych portalach internetowych, naruszając przy tym godność tych ludzi i ich wszelkie dane osobowe oraz wykorzystując ich sytuację, zarówno tę życiową jak i zdrowotną, czerpie z tego procederu znaczne korzyści majątkowe. – Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT

Według serwisu WirtualneMedia może zostać powołany specjalny zespół roboczy, który opracuje rozwiązania prawne spełniające odmienne wytyczne obu instytucji. W ubiegłym roku po programie „Sprawa dla Reportera”, w którym poruszono temat Daniela Magicala, interweniował RPO, ponieważ według niego mogło dojść do naruszenia przepisów.

Dlatego ważna jest współpraca KRRiT i RPO, aby nowe metody były skuteczne i zgodne z prawem. Według raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, nawet 84% nastolatków w wieku 13 - 15 lat mogło się zetknąć z patostreamingiem, lub nagraniami „pato-vlogerów” na YouTube. I to jest problem, ponieważ takie materiały mogą promować zachowania negatywne, jak język nienawiści, spożywanie alkoholu czy nawet przemoc domową.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Nintendo Switch 2 ze wsparciem dla DLSS. Nvidia odsłania karty

Nintendo Switch 2 ze wsparciem dla DLSS. Nvidia odsłania karty

To prawdopodobnie najbardziej urocza kamera do Nintendo Switch 2

To prawdopodobnie najbardziej urocza kamera do Nintendo Switch 2

Złe wieści. YouTube Premium drożeje w Polsce

Złe wieści. YouTube Premium drożeje w Polsce

Znamy oficjalną cenę Nintendo Switch 2. Tanio nie jest [AKTUALIZACJA]

Znamy oficjalną cenę Nintendo Switch 2. Tanio nie jest [AKTUALIZACJA]

W tym kraju Nintendo Switch 2 będzie można kupić znacznie taniej, ale prawie nikt tego nie zrobi

W tym kraju Nintendo Switch 2 będzie można kupić znacznie taniej, ale prawie nikt tego nie zrobi