Panele fotowoltaiczne wytwarzają deszcz - modele pogodowe pokazują wpływ dużych farm słonecznych na pogodę

Największa farma słoneczna na świecie może wpływać na lokalny klimat. Doświadczenia naukowców pokazują, jak ogrzewanie powietrza przez panele fotowoltaiczne, generuje prądy konwekcyjne w atmosferze.

tech
Arkadiusz Strzała12 lutego 2024
Źrodło fot. DEWA
i

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstaje największa na świecie farma fotowoltaiczna. Obiekt nazwano na cześć obecnego emira, premiera i wiceprezydenta kraju, Mohammeda bin Rashid al-Maktuma. Panele słoneczne zajmują już obszar 15 kilometrów kwadratowych i mogą łącznie wygenerować 2,4 GW mocy elektrycznej (docelowo 5 GW po ukończeniu). Tak potężna instalacja jest zarazem doskonałym przykładem ciekawych zjawisk, które towarzyszą energetyce fotowoltaicznej.

Wpływ paneli fotowoltaicznych na pogodę

Jak informuje serwis NotebookCheck, naukowcy z Hohenheim w Niemczech, wykorzystując modele atmosferyczne, zbadali możliwy wpływ tak wielkiej konstrukcji na lokalny klimat. Wyniki ich eksperymentów pozwalają wytłumaczyć zjawiska pogodowe, które mogą występować w rejonie farmy Mohammed bin Rashid al-Maktum. Okazuje się, że specyficzne właściwości paneli mogą doprowadzić nawet do pojawienia się deszczu.

Panele fotowoltaiczne są w stanie zamienić na energię elektryczną tylko pewien wycinek spektrum światła słonecznego. Pozostała część emisji przekształcana jest w ciepło, które jest absorbowane przez powierzchnię baterii słonecznej, ze względu na jej ciemny kolor. Dlatego nagrzewają się one do dość wysokich temperatur i oddają to ciepło otaczającemu powietrzu. Gorące powietrze nad panelami unosi się do góry, tworząc prąd konwekcyjny. Jeśli instalacja ma tak duże rozmiary, jak w przypadku tej farmy, wstępujący ruch powietrza może być wystarczająco silny, aby wywołać przemieszczanie się powietrza na znacznym obszarze i zmiany w lokalnej pogodzie.

Mohammed bin Rashid Al Maktum Solar Park widziany z satelity.Źródło: Google

W tym przypadku wywołuje pojawienie się regularnych opadów deszczu, nawet 10 mm słupa wody na obszarze trzykrotnie większym, od zajętego przez panele fotowoltaiczne. Być może w miejscu, gdzie powstała ta struktura, deszcz jest mile widziany, lecz mimo wszystko nie powinniśmy lekceważyć takich skutków ubocznych. Ciepło, które jest przekazywane powietrzu przez panele, może mieć globalny wpływ na atmosferę. Już kilka lat temu zaobserwowano zjawisko wzrostu dziennej temperatury w środowiskach miejskich o dużej liczbie zainstalowanej energetyki fotowoltaicznej.

Rzecz jasna nie jest to powód, aby rezygnować z użytkowania tego rodzaju energii odnawialnej. Jednak być może musimy podejść technologicznie do konstrukcji samych paneli. Istnieją już urządzenia, które są w stanie odbijać niepotrzebne spektrum emisji światła lub np. baterie słoneczne umieszczone w pojemnikach próżniowych. Zwiększa to ich wydajność, a zarazem chroni powietrze przed przekazywaniem niepotrzebnego ciepła (wykorzystując je np. do ogrzewania budynków w nocy).

POWIĄZANE TEMATY: tech klimat ekologia energia

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Walka z OpenAI kosztowała New York Times już milion dolarów

Walka z OpenAI kosztowała New York Times już milion dolarów

NASA stawia na rozwiązania rodem z filmów science-fiction. Na Księżycu ma powstać lewitująca kolej

NASA stawia na rozwiązania rodem z filmów science-fiction. Na Księżycu ma powstać lewitująca kolej

Radeony RX 7000 nie zawojowały rynku. Wyniki finansowe AMD pokazują słabą sprzedaż kart graficznych

Radeony RX 7000 nie zawojowały rynku. Wyniki finansowe AMD pokazują słabą sprzedaż kart graficznych

Windows 11 z jeszcze większą liczbą reklam. Game Pass będzie promowany w ustawieniach systemu

Windows 11 z jeszcze większą liczbą reklam. Game Pass będzie promowany w ustawieniach systemu

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech