Kolejny wielki skok w dziedzinie paneli słonecznych jest tuż za rogiem: lampy próżniowe

Technologie związane z OZE cały czas się rozwijają. Choć panele fotowoltaiczne uważane są raczej za średnio wydajne źródło energii, oto świeża innowacja technologiczna, która podnosi ich skuteczność.

tech
Arkadiusz Strzała30 listopada 2023
Źrodło fot. Naked Energy
i

Panele fotowoltaiczne to jeden z podstawowych sposobów pozyskiwania energii odnawialnej. Bazuje na przechwytywaniu fotonów światła słonecznego i przetwarzaniu ich na energię elektryczną. Istnieją też systemy wykorzystujące Słońce do nagrzewania, np. cieczy grzewczej. Oba rozwiązania niepozbawione są wad, a jedną z nich jest niska efektywność, głównie przez oddawanie ciepła atmosferze. Naukowcy mają jednak rozwiązanie – próżniowe lampy słoneczne.

Panele słoneczne w próżni

Statki i sondy kosmiczne chętnie wykorzystują panele słoneczne do produkcji energii. W warunkach mikrograwitacji i braku atmosfery funkcjonują one całkiem wydajnie. Niestety nie da się tego samego powiedzieć o panelach na Ziemi. Nagrzewają się one i oddają sporą część ciepła do otaczającego je powietrza, co na pewno wpływa na ich wydajność. Dochodzi konieczność utrzymywania ich w czystości, ponieważ nawiewanie kurzu i piachu pogarsza „odbiór” światła słonecznego.

Kolejny wielki skok w dziedzinie paneli słonecznych jest tuż za rogiem: lampy próżniowe - ilustracja #1
Panele próżniowe mogą być umieszczone pionowo – w tubach urządzenia są pod właściwym kątem. Źródło: Naked Energy

Firma Naked Energy z siedzibą w West Sussex (Wielka Brytania) ma jednak rozwiązanie tych problemów. Zamyka panele słoneczne w próżniowych lampach (tubach) wykonanych ze szkła. Przypominają one termos w swojej budowie i zapewniają urządzeniom cieplnym lub fotowoltaicznym praktycznie „kosmiczne” warunki pracy, gdyż ze środka wypompowane zostaje powietrze. Ciepło magazynowane przez panel nie przechodzi do atmosfery za pośrednictwem przewodnictwa materiałowego (choć nadal pozostaje wypromieniowywanie ciepła).

W ten sposób funkcjonować może zarówno bateria fotowoltaiczna i panel grzewczy w formie urządzenia hybrydowego VirtuPVYT, jak i sam panel termiczny VirtuHOT. Firma w swoich materiałach twierdzi, że ich pomysł zapewnia „do czterech razy więcej energii niż fotowoltaika słoneczna”. Do tego okrągły kształt tub zapewne utrudnia osadzanie się na nich zanieczyszczeń z powietrza.

Nie można jednak powiedzieć, by rozwiązanie Naked Energy było całkowicie nowatorskie, ponieważ próżniowe lampy są już stosowane w przypadku paneli grzewczych. Nowością jest zmieszczenie w nich także urządzeń fotowoltaicznych. Tuby próżniowe są przygotowane w formie gotowych paneli i łatwe w montażu. Jeśli wynalazek ten zostanie dobrze przyjęty, będziemy mogli mówić o kolejnym postępie w technologiach OZE.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

PS5 Pro - nie będzie patcha dla Cyberpunka 2077; ale gracze i tak widzą poprawę wydajności

PS5 Pro - nie będzie patcha dla Cyberpunka 2077; ale gracze i tak widzą poprawę wydajności

Bluesky - aplikacja. Tłumaczymy, skąd ją pobrać

Bluesky - aplikacja. Tłumaczymy, skąd ją pobrać

7 milionów sztuk na premierę - Nintendo ma szykować mnóstwo konsol Switch 2

7 milionów sztuk na premierę - Nintendo ma szykować mnóstwo konsol Switch 2

Tyle lat pracy, a to wciąż wygląda jak wersja beta. Recenzja techniczna STALKER 2: Heart of Chornobyl

Tyle lat pracy, a to wciąż wygląda jak wersja beta. Recenzja techniczna STALKER 2: Heart of Chornobyl

Gracz zmienił procesor na nowszy, lecz wydajność spadła; winne było jedno ustawienie w BIOS

Gracz zmienił procesor na nowszy, lecz wydajność spadła; winne było jedno ustawienie w BIOS