Oto laptop, który rozbudujesz niemal jak stacjonarny PC

Firma Framework prezentuje najnowszy model Laptop 16, który będzie posiadał możliwości rozbudowy niewiele ustępujące współczesnym stacjonarnym PC. Łatwo wymienisz w nim kartę graficzną i inne podzespoły.

gaming
Arkadiusz Strzała24 marca 2023
9
Źrodło fot. Framework
i

Firma Framework, stojąca za modułowym notebokiem Laptop 13, prezentuje swój najnowszy produkt – Framework Laptop 16. To większy model komputera przenośnego, w którym nacisk położono na możliwość rozbudowy. W Laptop 16 łatwo zmodyfikujemy układ klawiatury, wykorzystując gotowe moduły, a także wymienimy kartę graficzną, oraz wiele innych podzespołów, niemal jak w komputerze stacjonarnym.

Laptop ze „stacjonarnymi” możliwościami rozbudowy

Motywami przewodnimi Framework od początku były łatwość naprawy i rozbudowa sprzętu. Mimo, iż firma produkuje urządzenia przenośne, postarała się nadać im cech komputerów stacjonarnych. Mowa rzecz jasna o możliwościach modyfikacji konfiguracji. Framework Laptop 16 to w skrócie:

  • Najważniejszą opcją jest system Expansion Bay – interfejs bazujący na PCIe x8, pozwalający wymieniać moduły zawierające np. karty graficzne, macierze dysków, rejestratory sprzętowe (np. dla streamerów).
  • Na brzegach obudowy laptopa wygospodarowano sześć miejsc na karty rozszerzeń z wtyczkami USB4. Mogą to być np. dodatkowe karty dźwiękowe, interfejsy bezprzewodowe itp.
  • Wnętrze laptopa także ma konstrukcję modułową i pozwala na niemal dowolny układ klawiatury. Możliwy ma być montaż nawet specjalistycznych urządzeń dla muzyków, dodatkowych ekranów LCD lub E-ink, touchpadów i wielu innych rzeczy, które stworzy społeczność.
  • Ekran laptopa ma przekątną 16 cali, jak może wskazywać nazwa modelu.
  • System kart rozszerzeń bazuje na mikrokontrolerze Raspberry Pi RP2040 i otwartym oprogramowaniu. Rynek dodatków ograniczać będzie więc tylko ludzka kreatywność i maksymalne wymiary (np. grubość 3,7 mm dla rozszerzeń klawiatury).
Oto laptop, który rozbudujesz niemal jak stacjonarny PC - ilustracja #1
Przykładowe konfiguracje klawiatury laptopa. Źródło: Framework
Oto laptop, który rozbudujesz niemal jak stacjonarny PC - ilustracja #2
System kart rozszerzeń Laptopa 16. Źródło: Framework
Oto laptop, który rozbudujesz niemal jak stacjonarny PC - ilustracja #3
Expansion Bay pozwoli np. wymienić kartę graficzną. Źródło: Framework

Framework Laptop 16 – kiedy się pojawi?

Laptop 16 przy całej swej modułowości nie straszy masywnymi rozmiarami, jak czasem bywało przy tego typu konstrukcjach. Może być całkiem smukły i nie odstawać wyglądem od współczesnych, stylowych laptopów.

Oto laptop, który rozbudujesz niemal jak stacjonarny PC - ilustracja #4
Mimo mocno konfigurowalnej budowy, Laptop 16 może być całkiem smukły. Źródło: Framework

Ostateczne wymiary będą jednak zależały od urządzeń umieszczonych w Expansion Bay. Niektóre z nich będą mogły zwiększyć wymiary sprzętu. Cena Laptop 16 nie jest jeszcze znana, podobnie jak dokładna data premiery. Jednak można się spodziewać się, że wysyłka pierwszych egzemplarzy urządzenia rozpocznie się w drugiej połowie 2023 roku.

Część odnośników na tej stronie to linki afiliacyjne. Klikając w nie zostaniesz przeniesiony do serwisu partnera, a my możemy otrzymać prowizję od dokonanych przez Ciebie zakupów. Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

POWIĄZANE TEMATY: gaming laptopy komputery

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Intel i TSMC mogą wkrótce połączyć siły w zakresie produkcji chipów

Intel i TSMC mogą wkrótce połączyć siły w zakresie produkcji chipów

Nvidia w pełni udostępniła kod źródłowy PhysX

Nvidia w pełni udostępniła kod źródłowy PhysX

Quake 2 odtworzony przy pomocy AI. Microsoft pokazuje możliwości swojej technologii

Quake 2 odtworzony przy pomocy AI. Microsoft pokazuje możliwości swojej technologii

Handheld Xboksa przypadkowo pokazany, ale raczej nie jest to Project Kennan

Handheld Xboksa przypadkowo pokazany, ale raczej nie jest to Project Kennan

Nintendo Switch 2 krytykowany przez byłego prezes Blizzarda. Oberwało się grafice oraz cenom

Nintendo Switch 2 krytykowany przez byłego prezes Blizzarda. Oberwało się grafice oraz cenom