Nowe przepisy dotyczące sprzedaży online wejdą w życie od 1 lipca 2024 roku. Dane niektórych sprzedawców trafią do skarbówki

Nadchodzą duże zmiany w przepisach. Jeśli osoba fizyczna przekroczy liczbę 30 transakcji oraz łączną sprzedaż powyżej 2000 euro, jej dane będą zgłaszane do urzędu skarbowego. Ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

rozrywka
Anita "anison99" Zych20 lutego 2024
Źrodło fot. Unsplash | Bruno Kelzer
i

Portale aukcyjne to coś co zdecydowanie ułatwiło robienie zakupów. Czasami lepiej jest kupić wybrany produkt przez Internet, ze względu na korzystniejszą cenę w porównaniu do stacjonarnych sklepów. Jednocześnie, nierzadko jest to znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Prowadzenie sprzedaży online otworzyło również nową drogę dla firm, pozwalając im dotrzeć do większej liczby klientów, a osoby prywatne mogą sprzedać rzeczy, których już po prostu nie używają.

Nowe regulacje

Jak podaje WP Finanse od 1 lipca 2024 roku w życie mają wejść nowe regulacje dotyczące osób fizycznych prowadzących sprzedaż za pośrednictwem internetowych platform handlowych. Mowa tutaj o dyrektywie DAC7, która ma pomóc między innymi w przeciwdziałaniu praktyk prowadzących do unikania od opodatkowania we wszystkich państwach członkowskich UE. Według informacji opublikowanych przez Ministerstwo Finansów portale aukcyjne będą miały obowiązek przekazywać dane sprzedawców do urzędu skarbowego, który zweryfikuje czy dana osoba odprowadza podatki.

Wspomniany obowiązek zbierania i weryfikacji informacji przez operatorów platform [...] będzie dotyczył m.in. w przypadku osoby fizycznej jej imienia i nazwiska, numeru NIP lub wobec jego braku, funkcjonującego równoważnika numeru NIP – wydanego sprzedawcy z uwzględnieniem każdego państwa członkowskiego, daty i miejsca urodzenia.

Kogo będą obejmować nowe przepisy?

Warto pamiętać, że udostępnianie danych nie będzie dotyczyło każdego - serwisy aukcyjne mają obowiązek raportowania wszystkich osób, które przekroczyły limit 30 wystawionych aukcji (nawet jeśli nie zostały sfinalizowane) oraz jeśli łączna kwota uzyskana za sprzedane towary wyniesie więcej niż 2000 euro (około 8638 złotych). Dodatkowo, według wcześniej wspomnianego artykułu WP, raport z listą osób dotyczy również tych, którzy zamieścili w Internecie ogłoszenia oferujące wynajem lokali, garaży albo parkingów oraz osób świadczących usługi czyli na przykład elektryka, czy ekip budowlanych.

Według portalu Rzeczpospolita raportowanie ma obejmować okres od 2023 roku, jednak z wypowiedzi eksperta dla WP Finanse wynika, że platformy będą zbierały dane użytkowników za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku.

Bądźmy ostrożni robiąc zakupy w sieci

Od dłuższego czasu mamy do czynienia z internetowymi oszustami. Często słyszy się historie o różnego rodzaju wyłudzeniach, na przykład nieprawdziwe oferty zawierające znacznie tańsze urządzenia elektroniczne. Skuszeni ogłoszeniem i nic nie podejrzewając, dokonujemy „zakupu”, żeby po czasie dowiedzieć się, że nic nam nie zostało wysłane pomimo uiszczenia opłaty. To jeden z wielu przykładów takich historii, jednak jako konsumenci posiadamy narzędzia do zgłaszania nieuczciwych sprzedawców.

POWIĄZANE TEMATY: rozrywka prawo Unia Europejska

Anita "anison99" Zych

Anita "anison99" Zych

Zainteresowanie technologią oraz światem gier komputerowych rozwijała od najmłodszych lat, rozpoczynając ją od największych klasyków w branży. Zafascynowana rozgrywką w Diablo II, przygodami Bezimiennego w Górniczej Dolinie oraz rozwijaniem cywilizacji w Age Of Empires, chciała kreować własne historie nieustraszonych bohaterów dzięki rysunkowi i pisaniu pierwszych komiksów. W późniejszych latach pogłębiała swoją wiedzę na temat technologii dzięki podjęciu studiów ściśle związanych z inżynierią oprogramowania. Dzięki temu poznała nowe możliwości, jeśli chodzi o gamedev – projektowanie modeli 3D, rysunki koncepcyjne oraz budowanie świata wirtualnego stały się dla niej bardziej przystępne dzięki zrozumieniu zasad programowania. W przyszłości chciałaby stworzyć własną grę.

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę

Według Microsoftu 61 proc. pracowników w Polsce wykorzystuje AI w codziennej pracy

Według Microsoftu 61 proc. pracowników w Polsce wykorzystuje AI w codziennej pracy