Jak wygląda i gdzie zgłosić oszustwo na Whatsapp na OLX?

W serwisie OLX grasują cyberprzestępcy, którzy biorą na cel użytkowników nieświadomych zagrożeń. W tym artykule przyglądamy się oszustwom i prezentujemy krok po kroku, gdzie można je zgłaszać.

tech
Krystian Pieniążek26 października 2023
Źrodło fot. Bermix Studio | Unsplash
i

Serwis OLX to nie tylko miejsce, gdzie możemy pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów (i jeszcze na tym zarobić), lecz także prawdziwy plac zabaw dla cyberprzestępców, którzy żerują na niewiedzy oraz nieuwadze jego użytkowników. W niniejszym artykule przyglądamy się oszustwom na OLX oraz omawiamy możliwości dotyczące zgłaszania ich odpowiednim organom.

Jak wygląda oszustwo na OLX?

Po wystawieniu przedmiotu w serwisie OLX możemy znaleźć się na celowniku cyberprzestępców. Szczególnie narażone są na to świeże konta, na których dopiero pojawiają się przedmioty przeznaczone na sprzedaż. Jak rozpoznać takie oszustwo?

  1. Oszust podszywający się pod osobę zainteresowaną zakupem najczęściej wysyła nam wiadomość, w której informuje nas, że już zapłacił za przedmiot, a następnym krokiem powinno być potwierdzenie przez nas sprzedaży. By tego dokonać, rzekomo powinniśmy podać mu swój adres e-mail lub numer telefonu, umożliwić mu kontakt przez WhatsApp albo kliknąć w dostarczony przez niego link.
  2. Ponadto cyberprzestępca może próbować uwiarygodnić swoją wiadomość, dołączając odpowiednio spreparowany obrazek potwierdzający zakup lub szczegółową instrukcję bądź informując nas o rzekomych problemach technicznych w OLX.
  3. Wiadomości pisane przez oszustów często są pisane specyficzną polszczyzną, wskazującą na to, że język polski nie jest ojczystym językiem nadawcy.
  4. Oszustom zdarza się również dzwonić do sprzedających i podszywać się pod pracowników OLX, by „potwierdzić”, że transakcja, do której jesteśmy zachęcani, jest w pełni bezpieczna.

Już na tym etapie powinna nam się zapalić czerwona lampka. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy klikać w żadne linki dostarczone przez osoby, które podają się za kupujących. Jako że najczęściej kryją się pod nimi fałszywe strony logowania do naszych bankowości internetowych, w ten sposób ryzykujemy przede wszystkim utratę dostępu do naszych kont, a co za tym idzie – pieniędzy. Nie ma również potrzeby, by przenosić konwersacje z kupującymi gdziekolwiek poza czat OLX; dotyczy to zarówno rozmów przez WhatsApp, jak i wymiany e-maili.

Gdzie zgłosić oszustwo na OLX?

Oszustwo na OLX możemy zgłosić w centrum pomocy tego serwisu. By to zrobić:

  1. Wejdź na stronę Obsługi Użytkownika OLX.
  2. Podaj swój adres e-mail.
  3. Rozwiń znajdujące się niżej menu i wybierz opcję „Chcę zgłosić oszustwo lub niewłaściwe zachowanie innego użytkownika”.
  4. Rozwiń kolejne menu i wybierz temat zgłoszenia.
  5. Wybierz platformę, z jakiej korzystasz.
  6. Opisz problem, który Cię dotyczy.
  7. Podaj numer ogłoszenia lub link do ogłoszenia, którego dotyczy problem.
  8. Opcjonalnie dodaj załączniki, jak na przykład screeny prezentujące rozmowę z oszustem.
  9. Potwierdź, że nie jesteś robotem.
  10. Kliknij w przycisk „Wyślij”.
Jak wygląda i gdzie zgłosić oszustwo na Whatsapp na OLX? - ilustracja #1

Procedura zgłaszania oszustw przez OLX nie jest skomplikowana.Źródło: OLX

Na tym nie koniec, gdyż link do strony przesłanej nam przez oszusta możemy, a nawet powinniśmy zgłosić na stronie CERT.PL. Nic również nie stoi na przeszkodzie, by poinformować o całej sprawie policję.

Jak odróżnić oszustwo na OLX od prawdziwej sprzedaży?

  1. OLX nie wymaga potwierdzania sprzedaży gdziekolwiek poza obrębem serwisu. O tym, że coś sprzedaliśmy, jesteśmy informowani na stronie OLX, w zakładce Twoje przesyłki.
  2. Dodatkowo procedura ta nie wiąże się z koniecznością udostępniania kupującemu swojego adresu e-mail oraz innych danych kontaktowych. Te ostatnie są potrzebne jedynie oszustom, by przekierować rozmowę poza OLX, gdzie nie działają zabezpieczenia opisywanej strony.
  3. Pracownicy OLX nie dzwonią również do sprzedających, by potwierdzać bezpieczeństwo zawieranych przez nich transakcji.

Polecamy Twojej uwadze również następujące artykuły:

  1. Włamanie na konto Facebook - gdzie zgłosić?
  2. Jak wylogować się z Messengera?
  3. Dlaczego ChatGPT chce numer telefonu?

POWIĄZANE TEMATY: tech oszustwa porady sprzętowe

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić

Fatalny upscaling i wymagane konto PSN potrafią skutecznie zepsuć zabawę. Recenzja techniczna LEGO Horizon Adventures

Fatalny upscaling i wymagane konto PSN potrafią skutecznie zepsuć zabawę. Recenzja techniczna LEGO Horizon Adventures

Gracz nie otrzymuje zapłaty za swoją pracę, a na koniec w „nagrodę” dostaje wysokiej klasy PC z RTX 4090

Gracz nie otrzymuje zapłaty za swoją pracę, a na koniec w „nagrodę” dostaje wysokiej klasy PC z RTX 4090

„Ochrona przed miliarderami” to ważna cecha Bluesky według Jay Graber, szefowej portalu

„Ochrona przed miliarderami” to ważna cecha Bluesky według Jay Graber, szefowej portalu

Niemieccy gracze są zadowoleni z PS5 Pro, choć konsolę kupiło raczej niewielu

Niemieccy gracze są zadowoleni z PS5 Pro, choć konsolę kupiło raczej niewielu