Nowe karty graficzne będą znacznie szybsze, GDDR7 jest niemal dwukrotnie wydajniejsze

JEDEC ukończyło prace nad specyfikacją pamięci typu GDDR7. Nowe kości będą znacznie szybsze i technologicznie zaawansowane. Zapewnią kolejnym generacjom kart graficznych spory skok wydajności.

tech
Arkadiusz Strzała7 marca 2024
Źrodło fot. Vishnu Mohanan / Unsplash
i

Przyszłość powoli staje się teraźniejszością – Stowarzyszenie Technologii Półprzewodnikowych JEDEC opublikowało specyfikację nowej pamięci typu GDDR7. Według dokumentu JESD239 pamięć Graphics Double Data Rate SGRAM jest znacznie szybsza od GDDR6 i GDDR6X. Nowa technologia na istniejących magistralach danych zaoferuje szybsze działanie gier.

Szybsza pamięć graficzna GDDR7

GDDR7 wykorzystuje technologię PAM3 (Pulse Amplitude Modulation) w transmisji danych, aby poprawić stosunek sygnału do szumu. W przypadku zastosowanych wysokich częstotliwości zwiększa prędkość i jakość przesyłanego strumienia. Wykorzystywane są trzy poziomy (+1, 0, -1), by przesłać 3 bity w ciągu 2 cykli, podczas gdy tradycyjny interfejs może wysyłać tylko 2 bity w ciągu 2 cykli.

  1. Pamięć ta może osiągnąć dwukrotnie większą od poprzednika przepustowość, nawet do 192 GB/s na urządzenie.
  2. Liczba niezależnych kanałów została podwojona, z dwóch do czterech w GDDR7.
  3. Technologia wspiera LFSR (Linear-Feedback Shift Register) – system treningu z maskowaniem i licznikami błędów, co poprawia dokładność treningu przy jednoczesnym skróceniu czasu.
  4. Obsługa gęstości od 16 do 32 Gbit, w tym obsługa trybu 2-kanałowego w celu podwojenia pojemności systemu.

Pierwsze kości pamięci typu GDDR7 mogą zostać użyte w konstrukcji kolejnej generacji kart graficznych. W szczególność jeśli chodzi o karty graficzne Nvidii z serii RTX 50. Także AMD mówi o przełomowym standardzie pamięci i zapewne układy RDNA 4 będą z niego korzystać. To może nastąpić dopiero w 2025 roku, na który zaplanowane są premiery nowych rodzin graficznych urządzeń.

Czym jest JEDEC

JEDEC to światowy lider w tworzeniu standardów dla przemysłu mikroelektronicznego. Tysiące wolontariuszy, reprezentujących ponad 350 firm członkowskich, współpracuje w ponad 100 komitetach i grupach zadaniowych JEDEC, aby zaspokoić potrzeby każdego segmentu branży, zarówno producentów, jak i konsumentów. Publikacje i standardy, które są tworzone przez komitety JEDEC, są akceptowane na całym świecie.

Karty graficzne w sklepie MediaExpert

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę

Według Microsoftu 61 proc. pracowników w Polsce wykorzystuje AI w codziennej pracy

Według Microsoftu 61 proc. pracowników w Polsce wykorzystuje AI w codziennej pracy