Nintendo Switch 2 może być słabsze niż zakładano

Według przecieku procesor Nintendo Switch 2 może nie być tak mocny, jak oczekuje wielu fanów tego sprzętu. Jeden z insiderów donosi o nieco leciwym procesie technologicznym.

gaming
15 września 2023
Źrodło fot. Erik Mclean / Unsplash
i

Nintendo szykuje następcę swojej przenośnej konsoli. Na temat Switcha 2, który ma ukazać się w 2024 roku, pojawia się już wiele plotek i przecieków. Według niektórych, ma mieć on więcej pamięci, nawet niż konsole stacjonarne. Tymczasem znany insider opublikował wiadomość, z której wynika, że procesor nowej konsolki może rozczarować.

Switch 2 z przestarzałym procesorem?

Kopite7kimi to autor wielu sprawdzonych przecieków, szczególnie jeśli chodzi o układy graficzne Nvidii. Switch 2 prawdopodobnie będzie wyposażony w układ T239 z rodziny Orin, producenta popularnych GeForce. Największe kontrowersje wywołał przeciek o technologii, w jakiej ma być wykonany ten układ scalony (APU) – według insidera, to SEC8N, czyli litografia 8 nm produkcji Samsunga.

Nintendo Switch 2 może być słabsze niż zakładano - ilustracja #1
Nieoficjalna informacja o procesie technologicznym układu Switch 2. Źródło: kopite7kimi / X

Rzecz jasna nowy procesor i tak zapewni ogromny skok wydajności w stosunku do Tegra X1 z oryginalnego Switcha. Jednak wielu fanów Nintendo prawdopodobnie liczyło na wykorzystanie najnowocześniejszych procesów produkcyjnych 5 nm lub nawet 4 nm. Przypuszcza się, że T239 będzie dysponował mocą obliczeniową ok. 4 TFLOPS. To więcej od starszej konsoli, praktycznie o rząd wielkości.

Niektórzy obawiają się o zużycie energii Switcha 2, które może być większe przez zastosowanie 8 nm litografii. Być może zastosowanie takiego, a nie innego układu, to furtka do późniejszych ulepszonych wersji, jak np. Switch 2 Pro. Nie byłoby to nic dziwnego, czasem producenci stosują takie zabiegi. Nie jest wykluczone, że Kopite7kimi zwyczajnie się myli lub dysponuje nieaktualnymi danymi, np. z anulowanego projektu Switch Pro.

Switch 2 raczej nie przyćmi wydajnością konsol stacjonarnych, jak PS5 czy XSX, ale już z handheldami (jak Steam Deck czy ROG Ally) być może powalczy. Choć należy pamiętać, że to nieco inna kategoria sprzętu, a świat Nintendo jest dość specyficzny.

Nintendo Switch kupisz na Allegro

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Na tym bucie pójdzie każda nowa gra, cena to jednak inna para kaloszy

Na tym bucie pójdzie każda nowa gra, cena to jednak inna para kaloszy

Zabłyśnij na Discordzie, w Nitro pojawiły się dekoracje awatarów

Zabłyśnij na Discordzie, w Nitro pojawiły się dekoracje awatarów

Masz BMW? Uważaj na ładowanie nowego iPhone'a

Masz BMW? Uważaj na ładowanie nowego iPhone'a

Gorące iPhone'y 15 to wina błędów w oprogramowaniu, Apple ma już pracować nad rozwiązaniem

Gorące iPhone'y 15 to wina błędów w oprogramowaniu, Apple ma już pracować nad rozwiązaniem

Xiaomi Pad 6 Max 14 zachwyca wyświetlaczem i wydajnością; kosztuje mniej od topowych tabletów rywali

Xiaomi Pad 6 Max 14 zachwyca wyświetlaczem i wydajnością; kosztuje mniej od topowych tabletów rywali