Niezapomniane funkcje Windowsa, które zdefiniowały przemysł komputerowy

Windows na przestrzeli lat otrzymał wiele funkcji, które na stałe zapisały się w historii. Część z nich nadal jest dostępna. Reszta jednak wyszła z użycia. Oto najciekawsze tego typu opcje.

tech
Agnieszka Adamus31 sierpnia 2023
Źrodło fot. Unsplash | Windows
i

Windows oraz programy Microsoftu na przestrzeni lat otrzymywały wiele funkcji. Część z nich wywarła ogromny wpływ na dalszy rozwór systemu. Dodatkowo cześć z nich zakorzeniło się we wspomnieniach użytkowników. Poniżej znajdziecie kilka takich opcji, które na zawsze zapisały się w historii.

Menu Start

Funkcja dodana po raz pierwszy w Windowsie 95 i obecna w kolejnych wersjach systemu. Do dziś jest to świetna opcja, by szybko odszukać aplikacje zainstalowane na naszych komputerach. Właściwie teraz ciężko wyobrazić sobie życia bez tego elementu.

Menadżer programów

Menadżer programów to funkcja, która została dodana do dostępnego w latach 90. Windowsa 3.0. Dzięki niej możliwe było przeglądanie i uruchamianie zainstalowanych programów. Można było na nim wyświetlać również różne okna. Brzmi znajomo? Jest to nic innego jak pierwowzór pulpitu, czyli nieodzownego elementu każdego systemu Microsoftu.

Widżety

Widżety były zdecydowanie jedną z przydatniejszych funkcji jakie zawitały na Windowsy. Mogliśmy bowiem przypiąć sobie na pulpit istotne dla nas rzeczy jak chociażby notatki. Oprócz tego poszerzało to opcje personalizacji naszego systemu.

Funkcja ta została pierwotnie dodana jeszcze do systemu Windows Vista, jednak największą popularność zyskała ona na Windowsie 7 (i jednocześnie tam zakończyła swój żywot). Obecnie opcja ta jest dostępna w wyjątkowo okrojonej wersji. Pojawiły się jednak doniesienia sugerujące, że może się to zmienić w przyszłości.

  1. Kultowe gadżety z Windowsa 7 mogą wrócić w Windows 11

Pasjans i inne gry

Microsoft wprowadził również do swojego systemu również gry. Oznacza to, że każdy, kto miał zainstalowanego Windowsa, miał dostęp do wybranych tytułów. Oczywiście nie było to nic skomplikowanego, ale i tak zapewne wiele osób spędziło wiele godzin chociażby w Saperze.

Co ciekawe, gry zawitały pierwotnie do Windowsa w celach edukacyjnych. Dzięki Pasjansowi użytkownicy mieli bowiem nauczyć się korzystania z myszki.

Pan Spinacz

Gdy teraz pomyślimy o wirtualnym asystencie, to do głowy przyjdzie nam zapewne Alexa Amazonu lub Siri od Apple. Warto jednak pamiętać, że wiele lat wcześniej pojawiały się już zalążki tej technologii. Mowa tutaj o Panie Spinaczu, który pojawił się w pakiecie Microsoft Office w 1997 roku. Jego rola była prosta – udzielanie pomocy użytkownikom, który mieli jakiś problem z programem.

Ostatecznie chatbot okazał się dość wadliwy. Nierzadko miał on problem z udzieleniem poprawnej odpowiedzi na zadawane mu pytanie. Dlatego też ostatecznie zakończył swój żywot w 2007 roku. Nadal pozostaje jednak żywy w pamięci wielu użytkowników.

  1. Pan Spinacz z Microsoft Office'a wraca do życia dzięki ChatGPT

Internet Explorer

Na koniec pozostaje wspomnieć o legendarnej przeglądarce internetowej, którą większość zna zapewne z memów. Internet Explorer zadebiutował w 1995 roku i na przełomie wieków bił rekordy popularności. W 2003 roku miał on aż 95% udziałów w rynku. Z czasem jednak korzystało z niego coraz mniej osób.

Wsparcie Internet Explorer ostatnie zakończyło się w 2022 roku. Jej miejsce zajął natomiast Microsoft Edge.

POWIĄZANE TEMATY: tech Windows komputer Microsoft

Agnieszka Adamus

Agnieszka Adamus

Z GRYOnline.pl związana od 2017 roku. Zaczynała od poradników, a teraz tworzy głównie dla newsroomu, encyklopedii i promocji. Samozwańcza specjalistka od darmówek. Uwielbia strategie, symulatory, RPG-i i horrory. Ma też słabość do tytułów sieciowych. Spędziła nieprzyzwoicie dużo godzin w Dead by Daylight i Rainbow Six: Siege. Oprócz tego lubi oglądać filmy grozy (im gorsze, tym lepiej) i słuchać muzyki. Największą pasją darzy jednak pociągi. Na papierze fizyk medyczny. W rzeczywistości jednak humanista, który od dzieciństwa uwielbia gry.

Intel nagle kończy wsparcie dla technologii Deep Link

Intel nagle kończy wsparcie dla technologii Deep Link

Intel nadal walczy ze stabilnością procesorów 13 i 14 generacji. Firma wypuściła aktualizację mikrokodu

Intel nadal walczy ze stabilnością procesorów 13 i 14 generacji. Firma wypuściła aktualizację mikrokodu

Jak sprawdzić stan konta w Orange? Pokazujemy 3 metody

Jak sprawdzić stan konta w Orange? Pokazujemy 3 metody

Switch 2 może zostać zablokowany. Nintendo zaostrza politykę licencyjną

Switch 2 może zostać zablokowany. Nintendo zaostrza politykę licencyjną

Valve udostępnia funkcję, która pomoże zadbać o kondycję baterii Steam Decka

Valve udostępnia funkcję, która pomoże zadbać o kondycję baterii Steam Decka