Nieoficjalnie: Intel ma otrzymać miliardy dolarów wsparcia dzięki CHIPS and Science Act

Intel najprawdopodobniej otrzyma miliardy dolarów dotacji i pożyczek od rządu USA. Nieoficjalne źródła potwierdzają pozytywne rozpatrzenie wniosku w związku z CHIPS and Science Act.

tech
Arkadiusz Strzała20 marca 2024
Źrodło fot. Intel, YouTube
i

Bardzo prawdopodobne jest, że Intel otrzyma miliardy dolarów dotacji (oraz pożyczek) na wybudowanie kolejnych megafabryk procesorów na terenie USA. Prezydent Joe Biden dziś ma ogłosić wsparcie dla tej inwestycji z publicznych środków. Decyzja już zapadła, jak informuje serwis NY Times powołując się na swoje zaufane źródła. Pieniądze popłyną do Intela zgodnie z założeniami ustawy CHIPS and Science Act, podpisanej w 2022 roku.

CHIPS and Science Act w realizacji

Złożony wcześniej wniosek o przeznaczenie 10 miliardów dolarów na dotację przemysłu półprzewodnikowego zyskał poparcie administracji prezydenta Joe Bidena. Podczas swojej podróży po południowym zachodzie USA podkreślał on wysokie znaczenie dywersyfikacji łańcuchów dostaw układów elektronicznych. Obrady nad wnioskiem miały charakter niejawny, ale już teraz opierając się na artykule w NY Times możemy powiedzieć, że Intel najprawdopodobniej dostanie pieniądze, choć niekoniecznie w takiej ilości.

Anonimowy urzędnik Białego Domu ujawnił, że nie tylko Intel dostanie dotacje, na środki mogą liczyć także Samsung, Micron oraz Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). CHIPS and Science Act przewiduje wsparcie dla firm, które zdecydują się na rozwijanie produkcji na terenie Stanów Zjednoczonych. W ten sposób np. Nvidia, dla której układy produkuje głównie TSMC, otrzymywałaby dostawy z lokalnych źródeł, niezależnych od zakłóceń w łańcuchach dostaw, sankcji itp.

Fabryki Intela to duża szansa na rozwój technologiczny. Źródło: Maxence Pira, Unsplash - Nieoficjalnie: Intel ma otrzymać miliardy dolarów wsparcia dzięki CHIPS and Science Act - wiadomość - 2024-03-20
Fabryki Intela to duża szansa na rozwój technologiczny. Źródło: Maxence Pira, Unsplash

Zainteresowanie dotacjami jest spore, według NY Times wnioskujący poprosili o łącznie 70 miliardów dolarów ze środków federalnych. To niemal dwukrotnie więcej, niż przewidziano w CHIPS and Science Act (39 mld dolarów). Nie wszystkie firmy są w stanie od razu uruchomić korzystanie ze środków. TSMC przesunął uruchomienie swojej fabryki w Arizonie na 2025 rok, argumentując wydłużonym wdrażaniem się pracowników w instalacjach nowych urządzeń.

Inwestycje w urządzenia akcelerujące obliczenia sztucznej inteligencji są obecnie bardzo ważne dla przemysłu półprzewodnikowego. USA chcą, aby ten postęp nie był tylko udziałem Azji, ale zachodził także na rodzimej ziemi. Nie tylko ten kraj chce lokować u siebie produkcję półprzewodników, także Europa jest tym zainteresowana. Budowa polskiej fabryki wydaje się niezagrożona, w tym przypadku także będzie dotowana środkami państwowymi. Partycypować w tym ma także Unia Europejska, więc powstanie obiektu pod Wrocławiem ma charakter trójstronny.

Komputery PC w sklepie MediaExpert

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Jeden z najpotężniejszych komputerów na świecie, wystawiono na aukcję za zaledwie 2500 dolarów

Jeden z najpotężniejszych komputerów na świecie, wystawiono na aukcję za zaledwie 2500 dolarów

Karty graficzne RTX 50 będą potrzebować od 250 do nawet 600 watów prądu

Karty graficzne RTX 50 będą potrzebować od 250 do nawet 600 watów prądu

Pierwszy Neuralink padł, zepsuł się implant łączący mózg z komputerem

Pierwszy Neuralink padł, zepsuł się implant łączący mózg z komputerem

Commodore 64 tworzy obrazy AI - potrzebuje 20 minut, aby wygenerować 64 piksele

Commodore 64 tworzy obrazy AI - potrzebuje 20 minut, aby wygenerować 64 piksele

Nvidia została największym producentem chipów bez własnej fabryki. Pomogło boom na AI

Nvidia została największym producentem chipów bez własnej fabryki. Pomogło boom na AI