Intel wnioskuje o dotację w wysokości 10 miliardów dolarów na rozwój produkcji półprzewodników na terenie USA

Według przecieków, Intel złożył wniosek o przyznanie 10 miliardów dolarów dotacji od amerykańskiego rządu. USA chce w ten sposób przywrócić produkcję półprzewodników na tereny ich kraju.

tech
Anita Zych19 lutego 2024
Źrodło fot. Unsplash | Rubaitul Azad
i

Osoby chcące zachować anonimowość w omawianej sprawie przekazały, że wniosek złożony przez Intel o przyznanie dofinansowania w wysokości 10 miliardów dolarów ma obejmować pożyczki oraz dotacje bezpośrednie. Administracja Joe Bidena toczy negocjacje w tej sprawie, dlatego też wcześniej wspomniane osoby chcą pozostać anonimowe, ze względu na zamknięty charakter obrad. (via. Bloomberg)

Sprowadzenie produkcji półprzewodników do USA

Według tego samego artykułu, dotacje finansowe miałyby zostać przyznane na mocy ustawy Chips and Science Act z 2022 roku, która przewiduje znaczne środki w postaci dotacji bezpośrednich, pożyczek oraz gwarancji kredytowych, pozwalających firmom technologicznym na przeniesienie produkcji swoich półprzewodników na tereny USA. Te same źródła informują, że firmy technologiczne, zajmujące się produkcją elementów elektronicznych, do tej pory zainwestowały około 230 miliardów dolarów w Stanach Zjednoczonych, od czasu objęcia przez Joe Bidena urzędu prezydenta, ponieważ celem jego administracji jest sprowadzenie do 2030 roku przynajmniej dwóch czołowych firm produkujących półprzewodniki.

Plany firmy Intel

Jak możemy przeczytać, dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger twierdzi, że zanim plany firmy wejdą w życie, musi zapaść decyzja w kwestii uzyskanego finansowania. Intel obecnie inwestuje w różne projekty, takie jak na przykład rozpoczęta budowa obiektu w Ohio, rozbudowa zakładu w Arizonie, czy inwestycja 3,5 miliarda dolarów w Nowym Meksyku.

Aktualnie nie znamy proporcji, w jakich przyznana nagroda zostanie podzielona na dotacje i pożyczki, ponieważ te warunki są zależne od sytuacji konkretnych firm. Dodatkowo, Intel nie ujawnił informacji dotyczących dokładnej daty rozpoczęcia produkcji w ramach projektów korporacji w Stanach Zjednoczonych. Intel oraz Departament Handlu odmówili udzielenia komentarza w sprawie wniosku o dotacje, jednak Departament zapewnił, że planują dostarczyć kolejne ogłoszenia w ciągu 6 do 12 tygodni.

Fabryka Intel w Polsce

Rok temu mogliśmy usłyszeć o planach inwestycyjnych Intel w Polsce. CEO Intela ogłosił plany budowy fabryki w naszym kraju pod Wrocławiem, która będzie mogła zatrudnić około 2 tysięcy pracowników. Może to być szansa na ogromny rozwój dla regionu, zapewniając nowe stanowiska pracy oraz zasilić budżet finansowy państwa. Koszt takiej inwestycji ma wynosić 4,9 miliarda dolarów (około 19 miliardów złotych) oraz według informacji, dostarczonych przez Business Insider, z wywiadu przeprowadzonego przez portal z ówczesnym ministrem cyfryzacji, Januszem Cieszyńskim, mogliśmy wywnioskować, że kwota pomocy publicznej dla Intel może opiewać na 1,5 miliarda dolarów (około 6 miliardów złotych). Warunkiem przyznania takiej kwoty od państwa jest akceptacja wniosku o przyjęcie uchwały, wyrażającej zgodę na udzielenie pomocy.

Wraz ze zmianą rządu narodziły się obawy o kontynuację budowy fabryki, jednak jak mogliśmy się dowiedzieć państwo nie przerywa procesu inwestycji i na ten moment nie chce z niej rezygnować.

POWIĄZANE TEMATY: tech Intel CPU / procesory

Anita Zych

Anita Zych

Zainteresowanie technologią oraz światem gier komputerowych rozwijała od najmłodszych lat, rozpoczynając ją od największych klasyków w branży. Zafascynowana rozgrywką w Diablo II, przygodami Bezimiennego w Górniczej Dolinie oraz rozwijaniem cywilizacji w Age Of Empires, chciała kreować własne historie nieustraszonych bohaterów dzięki rysunkowi i pisaniu pierwszych komiksów. W późniejszych latach pogłębiała swoją wiedzę na temat technologii dzięki podjęciu studiów ściśle związanych z inżynierią oprogramowania. Dzięki temu poznała nowe możliwości, jeśli chodzi o gamedev – projektowanie modeli 3D, rysunki koncepcyjne oraz budowanie świata wirtualnego stały się dla niej bardziej przystępne dzięki zrozumieniu zasad programowania. W przyszłości chciałaby stworzyć własną grę.

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić