Nie fabuła, a wydajność budzi tutaj we mnie największy niepokój. Recenzja techniczna Senua’s Saga: Hellblade 2

Hellblade 2 jest chwalone za klimatyczną i piękną oprawę graficzną. Moje pierwsze doświadczenia z grą to jednak przede wszystkim problemy techniczne i ogromne spadki klatek. Jak wygląda strona techniczna drugiej części przygód Senui?

gaming
Konrad Sarzyński29 maja 2024
5

Nie wszystkie gry muszą mieć ogromny otwarty świat, setki NPC-ów i rozgrywkę liczoną w dziesiątkach godzin. Czasem ważniejsze od mechanicznego przepychu i treściowego baroku jest to, co przeżywa główny bohater i z czym mierzy się w swojej głowie. Tak właśnie jest z Senua’s Saga: Hellblade 2. Szkoda tylko, że musiałem walczyć nie tylko z wewnętrznymi demonami głównej bohaterki, ale także z równie piekielną optymalizacją.

PLUSY:
  1. grafika świetnie buduje klimat gry,
  2. w chwilach, gdy gra ma lepszy humor, działa dość stabilnie.
MINUSY:
  1. beznadziejny stan techniczny, potrafiący sparaliżować słabsze komputery i całkowicie niszczący immersję,
  2. dziwne bugi przy zmianie jakości grafiki z zajmowaniem całego VRAM-u,
  3. nagłe spadki klatek do zaledwie kilku na sekundę.

To pierwszy raz, gdy przez moment myślałem, że nie będę w stanie przeprowadzić testu wydajności gry. Przed uruchomieniem oczywiście zaktualizowałem sterowniki i system. Po uruchomieniu na RTX-ie 2060 otrzymałem zaś stabilną 1 kl./s (słownie: JEDNĄ).

Dopiero po zmianach w ustawieniach i eksperymentach z restartowaniem gry udało się uzyskać w miarę rozsądne efekty. Aż do kolejnej sytuacji, w której miałem pokaz slajdów i 5 kl./s. Jak na razie Senua’s Saga: Hellblade 2 otrzymuje ode mnie przechodni puchar na najbardziej niedopracowaną technicznie grę roku, a potencjalni pretendenci będą mieli sporo problemów, by odebrać jej ten tytuł.

Jednocyfrowa liczba klatek to błąd, który męczył mnie wyjątkowo często na słabszych konfiguracjach.

Jeżeli mamy stosunkowo nowy komputer z kartą z rodziny RTX 40 lub jej odpowiednikiem, raczej nie będziemy doświadczać problemów z wydajnością gry. Kluczowy wydaje się tu być VRAM, bo to właśnie przez jego niewystarczającą ilość prawdopodobnie napotykałem niezwykle frustrujące błędy uniemożliwiające dalszą rozgrywkę. Ile zatem go potrzeba? 8 GB VRAM-u powinno wystarczyć. Wszystko poniżej – musimy bardzo ostrożnie podejść do ustawień graficznych.

Zakładając, że gra nam działa (co u mnie na słabszych sprzętach testowych było raczej krótkimi epizodami), liczba klatek utrzymuje się na dość stabilnym poziomie. Do cieszenia się grą przyda się około 60 kl./s, jednak ze względu na filmowy charakter i nastawienie przede wszystkim na emocje, z licznymi efektami nakładanymi na obraz, nie potrzebujemy wiele więcej klatek. To nie tytuł e-sportowy, by za wszelką cenę dążyć do 300 czy 400 fps-ów.

Gra świetnie buduje klimat grafiką i dźwiękiem. Na lepszym sprzęcie w pełni zatopimy się w tym świecie.

TO NIE JEST RECENZJA GRY

To nie jest recenzja gry. W tym tekście pomijam kwestię, czy Senua’s Saga: Hellblade 2 jest dobrą grą. Nie oceniam fabuły czy mechanik. Jedyne, na czym się skupiam, to płynność działania na sprzętach o różnej wydajności, od budżetowego laptopa sprzed kilku lat po współczesny PC ze średniej półki.

Recenzję Senua’s Saga: Hellblade 2 autorstwa Krzysztofa Mysiaka znajdziecie w serwisie Gry-Online.pl

Platformy testowe

Do testów wykorzystałem cztery urządzenia – dwa laptopy i dwa komputery. Część z nich ma swoje lata, a najnowszy z nich jest właściwie przedstawicielem średniej półki, bo tak też pozycjonowany jest RTX 4070 Ti.

Najważniejsze podzespoły używanych sprzętów prezentują się następująco:

  1. Laptop Acer Nitro 5: Intel Core i7-9750H, GeForce GTX 1650, RAM: 16 GB 2666 MHz
  2. PC 1: Intel Core i7-9700K, MSI GeForce RTX 2060 Ventus OC, RAM: 16 GB 2666 MHz
  3. Laptop ASUS ROG Strix G15: AMD Ryzen 7 6800H, GeForce RTX 3060, RAM: 16GB 4800 MHz
  4. PC 2: Intel Core i7-13700K, MSI GeForce RTX 4070 Ti GAMING X TRIO, RAM: 64 GB 6000 MHz

Senua mierzy się z mroczną rzeczywistością, co podkreśla zarówno kolorystyka, jak i dodatkowe efekty nakładane na obraz.

Na wszystkich sprzętach grałem w rozdzielczości Full HD bez limitu klatek. Tam, gdzie było to możliwe, przetestowałem też DLSS w trybie „jakość”. W przypadku karty GTX 1650 zdecydowałem się na FSR 3.0 w trybie „jakość”.

Wymagania sprzętowe Senua’s Saga: Hellblade 2

Senua’s Saga: Hellblade 2 ma stosunkowo wysokie zalecane wymagania sprzętowe. Choć według zapewnień producenta, gra powinna działać także na słabszym, kilkuletnim sprzęcie.

 

KONFIGURACJA MINIMALNA:

KONFIGURACJA ZALECANA:

Procesor

Intel i5-8400 / AMD Ryzen 5 2600

Intel i7-10700K / AMD Ryzen 5 5600X

Pamięć

16 GB RAM

16 GB RAM

Karta graficzna

Nvidia GTX 1070 / AMD RX 5700 / Intel Arc A580

Nvidia RTX 3080 / AMD RX 6800 XT / Intel Arc A770

Miejsce na dysku

70 GB dostępnej przestrzeni (wymagany SSD)

70 GB dostępnej przestrzeni (wymagany SSD)

Dostępne ustawienia graficzne – niskie czy wysokie, właściwie bez znaczenia

To jedna z tych gier, które nie mają zbyt dużych różnic pomiędzy poszczególnymi ustawieniami graficznymi. Choć na wysokich zobaczymy więcej detali i obraz będzie lepszy, to w czasie rozgrywki nawet niskie ustawienia zapewnią niezłe wrażenia. Wszystko za sprawą stylu i charakteru gry – poruszamy się tu gdzieś pomiędzy światem rzeczywistym, a wnętrzem umysłu głównej bohaterki, przez to często na obraz nałożone są różne efekty – winieta, drżenie, mocne zabarwienie czy zmiana temperatury.

Porównanie ustawień graficznych. Od lewej: niskie, średnie i wysokie.

Choć w naszych recenzjach technicznych skupiamy się przede wszystkim na grafice, w przypadku Hellblade 2 nie sposób nie poświęcić choćby jednego akapitu dźwiękowi. Ten jest fenomenalny i zdecydowanie warto grać z podłączonymi solidnymi słuchawkami. W mało której grze dźwięk jest tak istotny. Głosy prowadzą nas fabularnie, ale też informują o nadchodzących zagrożeniach. Zdecydowanie lepiej grać na najniższych ustawieniach graficznych, ale w słuchawkach, niż na najwyższych i słabych głośnikach laptopa. W tej grze chodzi przede wszystkim o immersję, a tę zapewnia w dużej mierze dźwięk.

Senua’s Saga: Hellblade 2 na starszym sprzęcie z GTX 1650 – niby da się grać, ale jakim kosztem?

Odpowiadając na pytanie z nagłówka – kosztem radości z gry. Laptopowy GTX 1650 nie posiada DLSS, pozostaje zatem FSR 3.0, który działa w Hellblade 2 bardzo dobrze. Nawet jednak z tym usprawnieniem nie dane nam będzie zbyt komfortowe granie.

Niskie ustawienia z FSR 3.0 to średnio 33 kl./s. W czasie gry czułem jednak, że stąpam po cienkim lodzie i przy pierwszym większym wyzwaniu całość posypie się jak domek z kart.

Wyższe ustawienia czy gra bez FSR raczej nie mają sensu. Teoretycznie na średnich ustawieniach z FSR oraz na niskich bez FSR da się jeszcze grać, jednak są to już bardzo nieprzyjemne doświadczenia. Z kolei wysokie ustawienia to już typowy pokaz slajdów. Gra jest wówczas absolutnie niegrywalna, do tego stopnia, że problemem jest nawet włączenie menu, żeby zmienić ustawienia na niższe.

Wartości w tabeli to średnia liczba klatek. W nawiasie wskaźnik 99% kl./s.

detale/sprzęt

Laptop Acer Nitro 5 (GTX 1650)

Z włączonym FSR 3.0 w trybie jakość

niskie

21 kl./s (19 kl./s)

33 kl./s (28 kl./s)

średnie

13 kl./s (6 kl./s)

26 kl./s (21 kl./s)

wysokie

3 kl./s (2 kl./s)

5 kl./s (4 kl./s)

Zalecane ustawienia: niskie z FSR.

Co oznaczają liczby klatek w tabelach?

Prezentowane w tabelach liczby klatek to wartości odczytane na wybrzeżu w jednej z początkowych lokacji. To jednocześnie pierwsze miejsce, w którym nastąpiły znaczące spadki klatek.

Średnia liczba klatek daje ogólną informację na temat wydajności danego sprzętu. Wskaźnik 99% skupia się z kolei na stabilności gry – zaledwie przez 1% czasu gra działa z mniejszą liczbą klatek niż ta wartość. Im wynik jest bliższy średniej, tym lepiej – wówczas obraz powinien być stabilny, a ewentualne spadki klatek nieduże.

Senua’s Saga: Hellblade 2 na RTX 2060 – da się grać, ale chciałoby się ciut więcej

Jeżeli chcemy grać w co najmniej 60 kl./s, to RTX 2060 lub karta o zbliżonej wydajności mogą nie być najlepszym wyborem. Jedynie na najniższych ustawieniach, i to z włączonym DLSS, będziemy mogli doświadczyć wartości powyżej tego limitu.

Jest to jednak sprzęt o wystarczającej mocy, by cieszyć się grą. Bo wartości w okolicy 50 kl./s powinny być wystarczające, by docenić klimat gry i nie odczuwać niedosytu z powodu zbyt niskiej płynności. A takie wyniki to ustawienia średnie z włączonym DLSS. Bez tej technologii gra ma sens niemal wyłącznie na najniższych ustawieniach – na średnich czułem osobiście, że płynność obrazu pozostawia trochę do życzenia i wolałem obniżyć jakość grafiki.

Wartości w tabeli to średnia liczba klatek. W nawiasie wskaźnik 99% kl./s.

detale/sprzęt

PC 1 (RTX 2060)

Z włączonym DLSS w trybie jakość

niskie

44 kl./s (41 kl./s)

65 kl./s (61 kl./s)

średnie

36 kl./s (35 kl./s)

54 kl./s (50 kl./s)

wysokie

23 kl./s (22 kl./s)

41 kl./s (35 kl./s)

Zalecane ustawienia: średnie z DLSS.

Senua’s Saga: Hellblade 2 na RTX 3060 – DLSS będzie naszym najlepszym przyjacielem

W przypadku RTX-a 3060 docenimy DLSS. Bez żadnych „wspomagaczy” powyżej 60 kl./s będziemy w stanie osiągnąć jedynie na niskich ustawieniach, podczas gdy DLSS pozwoli wskoczyć na średnie i cieszyć się jeszcze pewnym zapasem – nawet przy chwilowych spadkach raczej utrzymamy się powyżej tej granicznej wartości.

Czy warto wybrać na takim sprzęcie wysokie ustawienia graficzne? Moim zdaniem nie. Różnice w jakości grafiki nie będą aż tak znaczące, za to potencjalne spadki płynności już tak.

Wartości w tabeli to średnia liczba klatek. W nawiasie wskaźnik 99% kl./s.

detale/sprzęt

Laptop ASUS ROG Strix G15 (RTX 3060)

Z włączonym DLSS w trybie jakość

niskie

61 kl./s (53 kl./s)

88 kl./s (71 kl./s)

średnie

50 kl./s (44 kl./s)

73 kl./s (60 kl./s)

wysokie

32 kl./s (28 kl./s)

49 kl./s (43 kl./s)

Zalecane ustawienia: średnie z DLSS

Senua’s Saga: Hellblade 2 na RTX 4070 Ti – wszystko działa idealnie

RTX 4070 Ti to zdecydowanie najmocniejsza karta w zestawieniu i właściwie jako jedyna bezproblemowo radzi sobie z Senua’s Saga: Hellblade 2. Nawet najwyższe ustawienia bez DLSS nie sprawiają karcie problemu i dostaniemy wówczas wystarczającą liczbę klatek. Choć warto zauważyć, że mają wówczas miejsce spore wahania – wskaźnik 99% wyniósł poniżej 60 kl./s, choć na szczęście nie jest to bardzo odczuwalne w czasie gry.

Co do zasady, mając RTX-a 4070 Ti lub kartę o zbliżonej wydajności, nie będziemy musieli martwić się ustawieniami graficznymi i wybierzemy po prostu te najwyższe. Teoretycznie możemy przebić nawet barierę 200 kl./s na niskich ustawieniach z włączonym DLSS, ale nie ma to większego sensu w przypadku tego tytułu.

Wartości w tabeli to średnia liczba klatek. W nawiasie wskaźnik 99% kl./s.

detale/sprzęt

PC 2 (RTX 4070Ti)

Z włączonym DLSS w trybie jakość

niskie

145 kl./s (86 kl./s)

216 kl./s (149 kl./s)

średnie

116 kl./s (72 kl./s)

162 kl./s (126 kl./s)

wysokie

81 kl./s (53 kl./s)

180 kl./s (161 kl./s)

Zalecane ustawienia: wysokie z DLSS.

POWIĄZANE TEMATY: gaming testy wydajności

Konrad Sarzyński

Konrad Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Niedawno zrobił doktorat z rozwoju miast, pracuje też w wydawnictwie naukowym, w którym prowadzi kilka czasopism i dba o jakość publikowanych tam artykułów. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem technologicznym, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie pełni wieczorną i weekendową wartę w dziale Tech, a za dnia składa teksty publicystyczne. Jeżeli w recenzji jakiś obrazek ma zły podpis, to pewnie jego wina. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

„To brzydkie, ale działa”: gracz PlayStation pokazuje swoją konsolę i zbiera oszołamiające reakcje

„To brzydkie, ale działa”: gracz PlayStation pokazuje swoją konsolę i zbiera oszołamiające reakcje

Lista laptopów ze sztuczną inteligencją Copilot+ od Microsoftu. Początkowy wybór jest ograniczony

Lista laptopów ze sztuczną inteligencją Copilot+ od Microsoftu. Początkowy wybór jest ograniczony

Fan stworzył niesamowitą, 8-bitową wersję Baldur's Gate 3 na 40-letniego laptopa

Fan stworzył niesamowitą, 8-bitową wersję Baldur's Gate 3 na 40-letniego laptopa

Fenomenalna oferta na Amazon. W tej cenie flagowy smartfon Xiaomi 13T Pro z 12 GB RAM i aparatami Leica zawstydza Samsunga i Apple

Fenomenalna oferta na Amazon. W tej cenie flagowy smartfon Xiaomi 13T Pro z 12 GB RAM i aparatami Leica zawstydza Samsunga i Apple

Amazfit Helio Ring ciekawą alternatywą dla smartbandów; inteligentny pierścień trafił już do sprzedaży

Amazfit Helio Ring ciekawą alternatywą dla smartbandów; inteligentny pierścień trafił już do sprzedaży