Naukowcy odradzają używanie emotki „kciuka w górę” w WhatsApp i podobnych komunikatorach

Reakcje na wiadomości mogą czasem zostać źle zrozumiane. Według badaczy niektórych emotek lepiej unikać, ponieważ mają wiele znaczeń i interpretacji, które mogą być opacznie odebrane.

tech
Arkadiusz Strzała23 lipca 2025
1
Źrodło fot. Tom Krach, Unsplash
i

Trudno dziś znaleźć komunikator, który nie obsługiwałby emoji. Te małe piktogramy już na stałe zagościły w komunikacji internetowej. Część programów pozwala także dodawać reakcje do wysłanych wiadomości, także w czacie prywatnym (pomiędzy dwiema osobami). Taką funkcję ma m.in. Messenger i WhatsApp. Szczególnie popularny bywa tutaj symbol kciuka w górę, lecz eksperci odradzają korzystamie z tej emoji. Oto dlaczego tak jest.

„Kciuk w górę” może mieć negatywny przekaz

Teoretycznie emotka symbolizująca rękę z uniesionym kciukiem powinna mieć pozytywny efekt, oznacza akceptację, lub podzielanie tych samych poglądów. Zdanie brazylijskiego serwisu UAI dodanie takiej reakcji może oznaczać kilka oczekiwanych skutków lub tendencji:

  • Zapobieganie konfliktom.
  • Wyrażenie apatii.
  • Unikanie nieprzyjemnego tematu.
  • Prośba o zachowanie dystansu emocjonalnego.
  • Sugestia, aby rozmówca zastanowił się nad tematem.

Według Uniwersytetu Cambridge takie postępowanie w rozmowie tekstowej trzy możliwe drogi rozwoju sytuacji:

  • Nagłe zakończenie rozmowy może wywołać niepewność.
  • Może to umożliwić zachowanie dystansu emocjonalnego, ponieważ pojawienie się tej emotki bywa postrzegane jako wprowadzające w błąd.
  • Może to też oznaczać cichą zgodę po sporze.

Serwis El Pais uważa wręcz, że używanie tego symbolu w taki sposób jest wyrazem pasywno-agresywnego nastawienia.

Kiedy używasz tego emoji na końcu wiadomości, wydaje się nieco dosadne, ponieważ wskazuje, że rozmowa się skończyła. Dlatego niektórzy ludzie uważają, że ich użycie jest pasywno-agresywne. Nie zawsze tak było, ponieważ w przeszłości używano go z absolutną szczerością – serwis El Pais.

Od siebie mogę dodać, że czasem postępuje się w ten sposób także przez brak czasu. Nie chcemy, aby wiadomość od osoby pozostała bez żadnego odzewu, a nie możemy napisać pełnej odpowiedzi, więc klikamy emotkę, bo to jest najszybsze. Interpretacja emotikon i reakcji obrazkowych zależy od wielu czynników, które wymienia wspomniany serwis El Pais. To między innymi:

  • Płeć.
  • Wpływ kulturowy.
  • Poziom znajomości rozmówcy.
  • Komunikator.
  • Wygląd emotek.

Lista top 10 emotek wśród osób starszych

W badaniu przeprowadzonym w 2022 roku przez British Mail Online zidentyfikowano dziesięć emotek, które według respondentów są najczęściej używane przez osoby starsze (w rozumieniu przedstawicieli pokolenia Z), choć ankieta miała charakter niereprezentatywny.

Top 10 emotek używanych przez osoby w dojrzałym wieku. Źródło: British Mail Online - Naukowcy odradzają używanie emotki „kciuka w górę” w WhatsApp i podobnych komunikatorach - wiadomość - 2025-07-23
Top 10 emotek używanych przez osoby w dojrzałym wieku. Źródło: British Mail Online

Wiele komunikatorów ma własne emotki, więc raczej nie używa się tych domyślnych. Dobrym przykładem jest Discord, w którym każdy serwer posiada swój własny zbiór, choć swobodne ich używanie w dowolnym miejscu nie jest darmowe.

Te małe obrazki potrafią wyrazić to, co musielibyśmy ująć nawet w kilku zdaniach. Używanie ich w komunikacji znacznie ułatwia przekazanie nastrojów i czynności. Warto mieć na uwadze, że nasz rozmówca nie musi ich postrzegać tak samo jak my, więc lepiej je dobierać rozważnie, szczególnie w bardziej oficjalnych konwersacjach.

POWIĄZANE TEMATY: tech komunikacja Discord WhatsApp

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Sztuczna inteligencja zdefiniuje rynek pracy na nowo. Prezes Nvidii uważa, że nikt nie uniknie nadchodzących zmian

Sztuczna inteligencja zdefiniuje rynek pracy na nowo. Prezes Nvidii uważa, że nikt nie uniknie nadchodzących zmian

PS6 - specyfikacja. Sprawdzamy, co może potrafić PlayStation 6

PS6 - specyfikacja. Sprawdzamy, co może potrafić PlayStation 6

Blackout? Game over? Nigdy więcej! Poradnik doboru UPS dla gracza

Blackout? Game over? Nigdy więcej! Poradnik doboru UPS dla gracza

Cyberpunk 2077 2.3 to mini-rewolucja na PS5 Pro - dodaje tryb VRR i więcej fps

Cyberpunk 2077 2.3 to mini-rewolucja na PS5 Pro - dodaje tryb VRR i więcej fps

W Los Angeles otwarto retro-futurystyczny lokal Tesli. Łączy on stację Supercharger z kinem samochodowym i restauracją

W Los Angeles otwarto retro-futurystyczny lokal Tesli. Łączy on stację Supercharger z kinem samochodowym i restauracją