[Aktualizacja] Mark Zuckerberg ogłosił koniec wielu programistów w Meta - i nie tylko on planuje taki ruch na 2025 rok

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza do branży IT, budząc obawy o przyszłość zawodów związanych z programowaniem. Tym razem oliwy do ognia niepewności dolewa swoimi słowami twórca Facebooka.

tech
Krystian Łukasik21 stycznia 2025
1
Źrodło fot. Desola Lanre Ologun | Unsplash
i

AKTUALIZACJA 21.01.2025: Otrzymaliśmy wiadomość od Biura Prasowego marki Klarna sprostowanie informacji o zwolnieniu 22% pracowników ich firmy.

Chcielibyśmy sprostować informację o zwolnieniu 22% załogi, która nie jest zgodna z prawdą. Prawdziwym jest stwierdzenie, że Klarna zanotowała spadek zatrudnienia o 22%. Przyczyną takiego stanu nie są zwolnienia, a wstrzymanie rekrutacji w ostatnim roku.

Poniższa treść newsa została dopasowana do powyższej informacji.

Już w 2022 roku informowaliśmy o potencjalnym zagrożeniu dla pracy programistów ze strony stworzonej przez Google sztucznej inteligencji, zdolnej do automatycznego generowania kodu. Teraz, Mark Zuckerberg, prezes Meta, zapowiedział, że już w 2025 roku AI może zastąpić wielu programistów w jego firmie. I nie jest on jedynym, który planuje taki krok.

W wywiadzie udzielonym w podcaście Joe Rogan Experience, Zuckerberg zdradził, że Meta pracuje nad technologią sztucznej inteligencji, która będzie w stanie wykonywać zadania programistyczne na poziomie średniozaawansowanego inżyniera. Oznaczałoby to ogromne oszczędności dla firmy, biorąc pod uwagę wysokie zarobki programistów, sięgające w USA nawet kilkaset tysięcy dolarów rocznie.

Na początku będzie to dla nas droższe, ale możemy stać się bardziej wydajni. Ostatecznie nadejdzie moment, w którym większość kodu w naszych aplikacjach, w tym generowana przez nas sztuczna inteligencja, będzie tworzona przez „programistów AI”, a nie ludzkich inżynierów.

Praca programistów zagrożona?

Chociaż Zuckerberg unika słowa „zwolnienia”, to jego plany są jasne. Trend ten zauważalny jest również w innych firmach. Prezes Salesforce, giganta oprogramowania dla biznesu, zapowiedział wstrzymanie rekrutacji programistów ze względu na rozwój AI. Z kolei Klarna, firma oferująca usługi płatnicze, zanotowała spadek zatrudnienia o 22% względu na wstrzymanie rekrutacji w ostatnim roku, i wdrożyła sztuczną inteligencję (AI) do wykonywania zadań, które wcześniej wykonywali ludzie (via NDTV / Bloomberg). Prezes firmy, Sebastian Siemiatkowski, zapewnił jednak, że obecni pracownicy, otrzymają benefity powstałe na skutek implementacji technologii AI, takie jak podniesienie ich pensji.

Zamierzamy przeznaczyć część zysków z tytułu poprawy wydajności, którą zapewnia sztuczna inteligencja, na zwiększenie tempa wzrostu wynagrodzeń naszych pracowników

– powiedział Siemiatkowski dla portalu Bloomberg.

Twórca Facebooka również, mówiąc że „zmiana” ta pozwoli programistom skupić się na bardziej kreatywnych zadaniach. „Będą mogli robić bardziej szalone rzeczy” – twierdzi.

Czy AI faktycznie zastąpi programistów?

Wypowiedź Zuckerberga wzbudza zatem dużo niepewności. Mimo to, opinie samych programistów wypowiadających się na temat zastąpienia ludzkiej pracy w podstawowych czynnościach programistycznych są podzielone (via Quora). Z jednej strony AI obecnie radzi sobie coraz lepiej z automatyzacją prostych, powtarzalnych zadań, co może wpłynąć na zapotrzebowanie na młodszych programistów. Z drugiej strony, pojawiają się głosy, że AI będzie narzędziem w rękach ludzi, pozwalającym im na skupienie się na bardziej złożonych i kreatywnych aspektach pracy.

Warto również zwrócić uwagę na ostatnią aktualizację ChatGPT wprowadzającą funkcję „zadania planowane”. Jak poinformował współzałożyciel firmy OpenAI, Greg Brockman, „jest to krok w kierunku stworzenia agentów AI”. To jedynie potwierdza rosnące możliwości sztucznej inteligencji w automatyzacji zadań, co w przyszłości może znacząco wpłynąć na zmiany na rynku pracy programistów.

Czy obawy są zatem uzasadnione?

Ogólny wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy w IT jest najpewniej nieunikniony i możemy spodziewać się znaczących zmian w strukturze zespołów programistycznych. A pomijając kwestię samego rozwoju technologicznego, już teraz widzimy, że nawet absolwenci kierunków informatycznych, mimo posiadania dyplomu, często deklarują brak praktycznych umiejętności programowania, co uwypukliła pandemia i nauczanie zdalne.

W tym kontekście, zapotrzebowanie na automatyzację może wzrosnąć, szczególnie wśród świeżo upieczonych absolwentów kierunków IT, co z kolei zwiększy nacisk na specjalistów w tej dziedzinie oraz programistów wysokopoziomowych, którzy potrafią nie tylko tworzyć kod, ale również współpracować ze sztuczną inteligencją i wykorzystywać ją do rozwiązywania problemów.

Można tymsamym bezpiecznie stwierdzić, że programiści, którzy nauczą się wykorzystywać sztuczną inteligencję w swojej pracy, będą mieli większe szanse na znalezienie zatrudnienia w przyszłości.

Krystian Łukasik

Krystian Łukasik

Zawodowo skupia się na pisaniu wiadomości ze świata elektroniki oraz tłumaczeń opisów i instrukcji produktów specjalistycznych. Pasja do nowoczesnych technologii komputerowych oraz gamingu pozwala mu być ciągle na bieżąco z ewoluującymi trendami w tych dziedzinach. Jego zamiłowanie do języka angielskiego stało się fundamentem decyzji o podjęciu i ukończeniu studiów z filologii angielskiej.

Grok idzie w ślady ChatGPT. Model AI od Muska również zapamięta Twoje rozmowy

Grok idzie w ślady ChatGPT. Model AI od Muska również zapamięta Twoje rozmowy

Ten 19-latek grał w Black Myth: Wukong za pomocą myśli - z czasem reakcji dorównującym graczom korzystającym z myszki

Ten 19-latek grał w Black Myth: Wukong za pomocą myśli - z czasem reakcji dorównującym graczom korzystającym z myszki

Google robi prezent użytkownikom Androida. Nowe funkcje z Gemini Live za darmo dla wszystkich

Google robi prezent użytkownikom Androida. Nowe funkcje z Gemini Live za darmo dla wszystkich

„To po prostu oszałamiające” - gracz udowadnia, że PS3 w czasach swojej świetności mogło być chłodniejsze i zauważalnie cichsze

„To po prostu oszałamiające” - gracz udowadnia, że PS3 w czasach swojej świetności mogło być chłodniejsze i zauważalnie cichsze

Discord został pozwany. Powodem nieskuteczna weryfikacja wieku nieletnich

Discord został pozwany. Powodem nieskuteczna weryfikacja wieku nieletnich