Lista laptopów ze sztuczną inteligencją Copilot+ od Microsoftu. Początkowy wybór jest ograniczony

Wszystkie nowe komputery Copilot+ z chipami Snapdragon X, wprowadzono premierowo wczoraj na rynek. Na razie oferta jest ograniczona.

tech
Andrzej Krzemiński19 czerwca 2024
1
Źrodło fot. Microsoft
i

Firma Microsoft 18 czerwca weszła w nową erę komputerów Copilot+. Ta „nowa klasa komputerów PC z systemem Windows”, jak opisuje je dyrektor generalny Microsoft, Satya Nadella, zawiera sprzęt zaprojektowany do obsługi wielu procesów AI. Sztuczna inteligencja będzie przetwarzać informacje lokalnie, zamiast jak do tej pory, polegać na centrach danych.

Co oferuje Copilot+

Wszystkie laptopy są wyposażone w chipsety Snapdragon X od Qualcomm. Microsoft zaznaczył, że komputery Copilot+ muszą mieć przynajmniej 40 TOPS (tera operacji na sekundę) wydajności NPU oraz co najmniej 16 GB pamięci RAM i 256 GB miejsca na dysku. Każdy laptop ma dedykowany przycisk Copilot na klawiaturze oraz posiada wytrzymałą baterię, która umożliwi wykonywanie skomplikowanych operacji.

Źródło: Microsoft
Źródło: Microsoft

Komputery z Copilot+ mogą zmienić sposób, w jaki korzystamy z PC. Nowa wersja Windows 11 zawiera dziesiątki zintegrowanych modeli AI. Obsługują one wiele różnych procesów, takich jak automatyczne skalowanie zdjęć czy tworzenie napisów i tłumaczeń w czasie rzeczywistym, zarówno dla wideo na żywo, jak i tych nagranych wcześniej. Są to jedne w wielu nowych funkcji w komputerach Copilot+.

Sprzętom Copilot+ na premierę będzie brakować jednej bardzo ważnej funkcji, którą Microsoft reklamował na przestrzeni tego roku. Amerykański gigant zdecydował się na przełożenie wprowadzenia technologii Recall, o czym informowaliśmy wcześniej. Idea funkcji spotkała się z ogromną krytyką ekspertów ds. ochrony prywatności i bezpieczeństwa, którzy zarzucali Microsoftowi naruszanie prywatności użytkowników.

Mimo, że komputery z Copilot+ są już dostępne, część funkcji zapowiadanych przez Microsoft, takich jak wspomniany Recall, będzie wprowadzane dopiero w najbliższych miesiącach. Firma obecnie zbiera informacje od testerów i planuje wdrożenie nowych opcji w sposób satysfakcjonujący dla użytkowników.

Które modele są dostępne w Polsce

Microsoft wprowadził dwa modele Surface, które szczegółowo przedstawił na swoim majowym wydarzeniu. Laptopy Surface i Surface Pro są już dostępne w Polsce, a ich ceny zaczynają się od 5399,00 złotych dla wersji zwykłej i 6499,00 złotych w modelu Pro.

Microsoft Surface Pro | Źródło: Microsoft
Microsoft Surface Pro | Źródło: Microsoft

HP również zaprezentowało dwa modele laptopów. Tańszy HP Omnibook X skierowany jest dla zwykłych odbiorców i wyposażono go w podstawową wersję procesora Snapdragon. Jego ceny zaczynają się od 1149,00 dolarów, a data premiery i wycena w Polsce nie jest jeszcze znana.

Drugim modelem od HP jest kosztujący 1699,00 dolarów EliteBook Ultra G1q. Laptop, według słów producenta, oferuje większe możliwości i przeznaczony jest dla korporacji oraz przedsiębiorstw. HP nie ogłosiło daty premiery na polskim rynku. Cena podstawowego modelu wynosi w Stanach Zjednoczonych 1699,00 dolarów.

Laptop Acer Swift 14 AI jest już dostępny w Polsce w przedsprzedaży w kwocie 5690,00 złotych, a pierwsze modele powinny trafić w ręce klientów w połowie sierpnia.

Lenovo, Dell i Samsung na razie nie ogłosiły wprowadzenia swoich komputerów na polski rynek. Modele tych producentów są jedynie dostępne za granicą w pre-orderach. Ich pojawienie się u nas jest kwestią czasu, a producenci będą je ogłaszać w najbliższych miesiącach. Ceny, podobnie jak u innych, będą się wahać w okolicach 5000,00 złotych za najtańsze modele.

Ostatnim producentem, który wprowadza laptopa Copilot+, jest ASUS ze swoim modelem Vivobook S 15. ASUS na premierę sprzętu oferuje autorski pakiet aplikacji, opartych na sztucznej inteligencji. Vivobook S 15 jest dostępny na naszym rynku, a jego cena w przedsprzedaży wynosi 5999,00 złotych. Pierwsze modele trafią do klientów na początku lipca.

Co z innymi producentami?

Wymienione wyżej komputery Copilot+ to jedyne ogłoszenia dotyczące sprzętu, które pojawiły się na majowej prezentacji Microsoftu. Więcej modeli z pewnością jest w drodze.

Andrzej Krzemiński

Andrzej Krzemiński

Do GRYOnline.pl dołączył w maju 2024 roku, rozpoczynając swoją przygodę z profesjonalnym pisaniem w dziale technologicznym. Jest miłośnikiem eksperymentalnego hip-hopu oraz książek psychologicznych i filozoficznych, które kolekcjonuje. W wieku 7 lat kuzyn wprowadził go w świat gier i od tego czasu nie może się od nich oderwać. W przeszłości spędzał długie godziny na grach multiplayer, takich jak League of Legends, Valorant i Rainbow Six: Siege. Obecnie skupia się na strategiach, produkcjach indie i j-RPG. Jest największym fanem japońskich gier, w szczególności twórczości studia Atlus z serią gier Persona na czele oraz gry Nier: Automata. W tym roku planuje rozpocząć studia na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Gemini może skanować prywatne dokumenty użytkowników Dysku Google

Gemini może skanować prywatne dokumenty użytkowników Dysku Google

Poczta i Kalendarz w Windowsie 11 powoli przechodzi do historii

Poczta i Kalendarz w Windowsie 11 powoli przechodzi do historii

W tej cenie robot sprzątający Tefal ma szansę znaleźć się na wyposażeniu domu każdego Polaka. Za niewielkie pieniądze ten wykorzystujący AI malec nie tylko odkurzy Wasze mieszkanie, ale i umyje podłogi

W tej cenie robot sprzątający Tefal ma szansę znaleźć się na wyposażeniu domu każdego Polaka. Za niewielkie pieniądze ten wykorzystujący AI malec nie tylko odkurzy Wasze mieszkanie, ale i umyje podłogi

Google i Microsoft zużywają więcej energii niż niektóre kraje, każda z firm niemal tyle co Słowacja

Google i Microsoft zużywają więcej energii niż niektóre kraje, każda z firm niemal tyle co Słowacja

Znany Youtuber ma dość, Linus wytyka AMD mylące nazewnictwo procesorów

Znany Youtuber ma dość, Linus wytyka AMD mylące nazewnictwo procesorów