iOS 17.4 już wkrótce - oto nadchodzące nowości dla iPhone'a

Trwają beta testy nowej aktualizacji systemu operacyjnego iOS od firmy Apple. Wprowadzi ona m.in. poprawki w systemie bezpieczeństwa oraz modyfikacje w Apple Store mające dostosować go do obowiązującego w Unii Europejskiej prawa.

mobile
Miłosz "AlexB" Szubert26 lutego 2024
Źrodło fot. Apple
i

Osoby bardziej zaznajomione z urządzeniami mobilnymi od Apple być może już wiedzą, że na horyzoncie majaczy już nowa wersja systemu operacyjnego– iOS 17.4. Obecnie trwają jego beta testy, konkretnie sprawdzana jest jego czwarta wersja. Co konkretnie przyniesie nam nowy OS od speców spod znaku nadgryzionego jabłka? Oto kilka najistotniejszych funkcji (via GameStar).

Przystosowanie do DMA

Przede wszystkim, iOS 17.4 przygotowuje urządzenia Apple do przystosowania się do DMA (ang. Digital Markets Act), czyli unijnego aktu o rynkach cyfrowych.Wymusza on na gigancie z Cupertino umożliwienie użytkownikom mieszkającym na terenie Unii Europejskiej instalację alternatywnych sklepów z aplikacjami, niezależnych od App Store. Jedną z nich ma być Epic Games Store. Konflikt między twórcami Fortnite'a a Apple rozgrzewał wielu ludzi w ostatnich latach.

Ponadto nowa wersja systemu operacyjnego iOS wprowadzi możliwość instalacji i ustawienia jako domyślnych przeglądarek nieopartych na WebKit, czyli silniku przeglądarki Safari. Pojawią się także nowe opcje płatności w tym aplikacje oparte na NFC i różnego typu wirtualne portfele.

Poprawki w bezpieczeństwie

Wspomniane powtżej nowości dotyczą jedynie Unii Europejskiej. Na co więc mogą liczyć użytkownicy z całego świata? Wartymi uwagi są nowe funkcje związane z bezpieczeństwem. Dzięki nowej wersji iOS-u odblokowanie urządzenia, oprócz znajomości hasła, będzie mogło wymagać również danych biometrycznych, co bez wątpienia utrudni życie złodziejom chcącym dorwać się do wrażliwych danych.

Źródło: Apple - iOS 17.4 już wkrótce - oto nadchodzące nowości dla iPhone'a - wiadomość - 2024-02-26
Źródło: Apple

Ponadto wdrożony zostanie mechanizm chroniący szczególnie krytyczne informacje. Na przykład jeśli dojdzie do zmiany hasła AppleID poza lokacją określoną jako bezpieczną (na przykład dom), pojawi się konieczność ponownego uwierzytelnienia tej czynności w dowolnym momencie od jej dokonania za pomocą Face ID lub Touch ID.

Transkrypcja podcastów

Kolejna z nowych funkcji oferowanych przez iOS 17.4 przypadnie do gustu przede wszystkim osobom głuchym (choć zapewne nie tylko). Chodzi o transkrypcje, dzięki którym będzie można śledzić odcinki podcastów dostępnych w usłudze Apple Podcasts również w formie tekstowej, podobnie jak ma to miejsce chociażby na Spotify. Co ciekawe, pojawi się możliwość wyszukania konkretnej frazy w danym nagraniu i przeskoczenie od razu do niej. Ułatwi to zdobywanie ważnych dla nas informacji bez konieczności wysłuchiwania całości.

Dodatkowe poprawki

Z innych interesujących funkcji, które otrzymają urządzenia mobilne Apple wraz z iOS-em 17.4, warto wymienić także chociażby ułatwienia w sprawdzaniu stanu baterii, dodanie szeregu nowych emotikon (w tym limonkę, grzyba, pękający łańcuch czy feniksa), poprawki wizualne w przeglądarce Safari oraz ekran powitalny ze spersonalizowanym zdjęciem profilowym. Z drugiej jednak strony, aktualizacja OS-u usunie również pewne wprowadzone wcześniej elementy. Chodzi chociażby o opcję zapisywania stron internetowych na ekranie głównym systemu.

Kiedy oficjalna premiera iOS 17.4?

Jeśli chcielibyście wziąć udział w beta testach nowego systemu iOS, to musicie zarejestrować się na tej stronie i postępować zgodnie z zawartymi na niej instrukcjami. Pytanie tylko, czy warto. Trzeba bowiem pamiętać, że Apple ma czas do 6 marca, aby dostosować się do unijnych przepisów DMA. Sądząc po tym, że zazwyczaj aktualizacje systemów operacyjnych Apple publikowało w poniedziałek lub wtorek, to tej najnowszej możemy spodziewać się najpóźniej za tydzień.

POWIĄZANE TEMATY: mobile Apple iOS iPhone

Miłosz "AlexB" Szubert

Miłosz "AlexB" Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. W GRYOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii oraz gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube.

Posiadacze X Premium nie będą mogli już ukrywać się przed światem

Posiadacze X Premium nie będą mogli już ukrywać się przed światem

Stany Zjednoczone chcą zbanować chińskie samochody elektryczne

Stany Zjednoczone chcą zbanować chińskie samochody elektryczne

Windows 11 zacznie nam polecać aplikacje do zainstalowania

Windows 11 zacznie nam polecać aplikacje do zainstalowania

Android 15 w wersji beta już jest na Google Pixel; sprawdź co przynosi nowy system

Android 15 w wersji beta już jest na Google Pixel; sprawdź co przynosi nowy system

Olbrzymi statek przeznaczony do transportu zwierząt z Australii przewozi przez oceany ponad 75 000 owiec

Olbrzymi statek przeznaczony do transportu zwierząt z Australii przewozi przez oceany ponad 75 000 owiec