Ekspert testujący monitory do gier mówi, że te 3 cechy mają największe znaczenie

Czym się kierować wybierając monitor? Warto poczytać zdanie eksperta, według którego najważniejsze są trzy rzeczy. Od tych cech zależy komfort dla Waszych oczu i przyjemność z grania.

tech
Arkadiusz Strzała1 października 2024
1
Źrodło fot. Luke Peters, Unsplash
i

Monitor to jeden z najważniejszych komponentów systemu komputerowego. Ich jakość ma szczególnie znaczenie dla gracza, jak i dla grafika, choć oboje będą szukać zupełnie odmiennych cech. W tym przypadku rozpatrzymy sytuację z punktu widzenia typowego gamera. Specjalista od technologii Nils Raettig, który testuje wyświetlacze od lat mówi, na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Te trzy rzeczy powinny nas szczególnie zainteresować i warto, aby ich parametry były jak najlepsze.

Najważniejsze cechy monitora dla gracza

Artykuł ten powstał jakiś czas temu, lecz został przeanalizowany i dostosowany do aktualnych standardów (głównie wartości). Na co więc zwracać uwagę?

  • Szybkość działania (czas reakcji): Obecnie technologia odźwieżania 60 Hz odchodzi już do lamusa. Nawet bardziej uniwersalne modele monitorów, jak chociażby IIyama ProLite cechuje praca przy częstotliwości przynajmniej 100 Hz. Im większa częstotliwość, tym lepsze wrażenie ruchu i krótsze opóźnienie reakcji. Dla przykładu – przy 60 Hz z włączonym V-sync każda klatka trwa 16,6 ms, przy 144 Hz już tylko 6,9 ms. W dynamicznych grach i e-sporcie może to mieć znaczenie.
  • Szerokość monitora jest istotna z punktu odbierania wrażeń z gry. Obecnie królują monitory o współczynniku proporcji ekranu 16:9. Jednak, jak uważa autor artykułu, prawdziwą zmianę przyniosła dla niego zmiana na monitor 32:10. Dzięki temu radość z rozgrywki wzrosła, ponieważ widział znacznie większy kawałek otoczenia. Niestety nie każdy starszy tytuł wspiera takie rozdzielczości, przynajmniej bez modyfikacji.
  • Rodzaj matrycy, czyli zastosowana technologia. Najbardziej popularne obecnie są monitory IPS – oferują one najbardziej wypośrodkowany zestaw cech. Kąty patrzenia są dobre. Do odzworowania kolorów również nie można mieć zastrzerzeń. Matryce TN to dobry wybór przede wszystkim dla najbardziej wymagających graczy e-sportowych, ponieważ są szybkie. Gdy dysponujemy odpowiednio dużym budżetem warto kupić monitor OLED, gdyż ta najmłodsza, ale najbardziej obiecująca kategoria matryc posiada bardzo dużo zalet. Począwszy od wysokich kątów patrzenia, przez idealną czerń (bardzo duży kontrast), po ultra-krótki czas reakcji piksela.

To właśnie na te trzy rzeczy najlepiej zwrócić uwagę kupując monitor. Generalnie im lepsze są parametry i przekątna, tym więcej wydamy na urządzenie, choć czasem zdarzają się całkiem przystępne cenowo modele o dobrej specyfikacji. Warto też zwrócić uwagę na zakres kolorów i jasność ekranu. Obecnie trafiają się już gamingowe konstrukcje o rozszerzonym gamucie barw, które obsługują standard sRGB powyżej 100%. Wierzcie mi, że to widać i nawet w grach ma znaczenie.

Jasność matrycy także jest istotna, standardowe 250 cd (kandeli) powoli odchodzi do historii, nawet budżetowe modele mają już ekrany o wydajności podświetlenia 300 cd, lub 350 cd. HDR w monitorach nabiera z kolei sensu, gdy jasność wynosi 400 cd lub więcej. Od tej decyzji zależy komfort naszych oczu i przyjemność płynąca z grania. Warto więc pomyśleć chwilę oraz poczytać recenzje, zanim cokolwiek zamówimy.

Monitory LCD i LED w sklepie RTV Euro AGD

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

iPhone SE 4 będzie ostatnim smartfonem Apple z tym kultowym przełącznikiem

iPhone SE 4 będzie ostatnim smartfonem Apple z tym kultowym przełącznikiem

Masz internet z limitem? Microsoft Flight Simulator 2024 może nie być dla Ciebie. Gra potrafi zużywać nawet 81 GB Internetu na godzinę

Masz internet z limitem? Microsoft Flight Simulator 2024 może nie być dla Ciebie. Gra potrafi zużywać nawet 81 GB Internetu na godzinę

Ile klatek na sekundę potrzeba do grania online? Gracze wskazują na minimalny próg

Ile klatek na sekundę potrzeba do grania online? Gracze wskazują na minimalny próg

Do pogrzebu Windowsa 10 został już tylko rok, użytkownicy powinni zacząć szukać alternatywy

Do pogrzebu Windowsa 10 został już tylko rok, użytkownicy powinni zacząć szukać alternatywy

Ile trwa aktualizacja do iOS 18? Sprawdzamy

Ile trwa aktualizacja do iOS 18? Sprawdzamy