Dzwonią, odbierasz i rozłączają się. Tak działa „robocalling”, jedna z najbardziej irytujących praktyk spamerów telefonicznych

W dzisiejszych czasach nie zawsze dzwoni do nas człowiek. Czasami odbieramy połączenie, które jest głuche – nikt sie nie odzywa a po krótkiej chwili rozłącza. Czy czegoś możemy się spodziewać w najbliższym czasie?

mobile
Arkadiusz Strzała18 lipca 2024
Źrodło fot. Daria Nepriakhina, Unsplash
i

Czy zdarza się Wam czasem, że słyszycie dzwonek przychodzącego połączenia głosowego, odbieracie je, ale w słuchawce jest cisza? Z reguły są to telefony od nieznanych numerów, a po paru sekundach zostają zakończone. Pozornie zjawisko to wydaje się niegroźne, wszak może być zwykłą pomyłka. Jednak być może doświadczyliście tzw. robocallingu, a co to takiego – już tłumaczymy.

Robocalling

Jeśli po odebraniu nikt się nie odzywa, tylko po krótkiej chwili połączenie się urywa, prawdopodobnie zadzwonił do Was automat. Niektóre firmy sprawdzają w ten sposób, czy numery telefonów, które posiadają na listach marketingowych, nadal są aktywne. Specjalne urządzenie (tzw. autodialler) dzwoni pod tysiące numerów, aby je tylko sprawdzić. Dlatego po przyjęciu połączenia „ktoś” niemal od razu się rozłącza. Automatyczny bot zarejestrował odebranie i to mu wystarczy, zaznacza na liście, że numer nadal funkcjonuje.

Istnieją też firmy, które w ten sposób przygotowują bazy aktywnych telefonów do dalszej odsprzedaży. Wykorzystują automaty telefoniczne do przygotowywania swoich produktów, na których zarabiają. Niewykluczone więc, że po odebraniu takiego połączenia, w niedługim czasie możemy spodziewać się wzmożonej aktywności telemarketerów. To jednak nie jedyna niedogodność, która się z tym wiąże.

Głuchy telefon może mieć inną naturę – zdarzają się oszuści, którzy w ten sposób nakłaniają do oddzwonienia. Są to specjalnie przygotowane numery usługowe, a połączenie z nimi może być bardzo kosztowne. Najlepiej więc przyjąć złotą zasadę nie reagowania na ciche połączenia od nieznanych numerów. To jednak nie koniec, ponieważ w związku z rozwojem AI, pojawiło się nowe zagrożenie.

Telefon z nieznanego numeru niekoniecznie musi być głuchy. Jeśli po drugiej stronie usłyszymy głos znajomej osoby, która prosi nas o przelanie dużej sumy pieniędzy, ponieważ wpadła w poważne tarapaty, ostrzegamy – to najprawdopodobniej jest zwykłe oszustwo, polegające na wykorzystaniu zaawansowanego modelu LLM i generatora głosu. Najlepiej zadzwonić do rozpoznanej osoby na jej numer zapisany w książce i zapytać o tą sytuację.

Niechciane połączenia bywają uciążliwe. | Źródło: Lindsey LaMont, Unsplash - Dzwonią, odbierasz i rozłączają się. Tak działa „robocalling”, jedna z najbardziej irytujących praktyk spamerów telefonicznych - wiadomość - 2024-07-18
Niechciane połączenia bywają uciążliwe. | Źródło: Lindsey LaMont, Unsplash

Istnieje wiele dróg możliwej obrony przed wymienionymi sytuacjami. Najprostszą wydaje się zablokowanie nieznanych połączeń. Taką możliwość posiadają iPhone’y i część smartfonów na Androidzie. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ wtedy możemy nie otrzymać rozmowy, na którą czekamy, np. z biura obsługi operatora. Możemy wyrazić swoją wolę nie otrzymywania niechcianych połączeń, dopisując się na Listę Robinsona. Oczywiście niczego to nie gwarantuje, ale daje wyraz naszych intencji.

Najlepiej po prostu zachować zdrowy rozsądek i podchodzić z dystansem do dziwnych aktywności związanych z telefonami. W Polsce funkcjonuje system oznaczania numerów spamowych, więc możemy od razu być poinformowani, że tego połączenia nie warto w ogóle odbierać. Działa on w oparciu o zgłoszenia użytkowników, więc wskazane jest, aby raportować głuche połączenia lub próby wyłudzeń, które pochodzą od nowych numerów.

Smartfony w ofercie sklepu RTV Euro AGD

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Australijski sąd uznał, że Uber nie płaci swoim kierowcom i anulował dług podatkowy w wysokości 81 milionów dolarów

Australijski sąd uznał, że Uber nie płaci swoim kierowcom i anulował dług podatkowy w wysokości 81 milionów dolarów

Epopeja Starlinera dobiegła końca. Statek Boeinga wrócił na Ziemię

Epopeja Starlinera dobiegła końca. Statek Boeinga wrócił na Ziemię

Inżynier stworzył wolumetryczny wyświetlacz 3D i odpalił na nim Dooma

Inżynier stworzył wolumetryczny wyświetlacz 3D i odpalił na nim Dooma

Łowca okazji kupuje PS2 na pchlim targu, by w domu z goryczą uświadomić sobie popełniony błąd

Łowca okazji kupuje PS2 na pchlim targu, by w domu z goryczą uświadomić sobie popełniony błąd

Jak wybrać najlepszy serwer GeForce Now? Podpowiadamy

Jak wybrać najlepszy serwer GeForce Now? Podpowiadamy