Drugi pacjent ze wszczepionym Neuralinkiem wykorzystuje implant do grania w CS2 i projektowania 3D

Firma Elona Muska – Neuralink, po raz kolejny demonstruje potencjał swojej technologii. Alex, drugi pacjent z paraliżem, biorący udział w badaniu klinicznym, z powodzeniem wykorzystuje wszczepiony implant do grania w Counter-Strike 2 i projektowania 3D.

tech
Krystian Łukasik23 sierpnia 2024
Źrodło fot. Growtika | Unsplash
i

Neuralink po raz kolejny podkreśla potencjał technologii BCI (interfejs mózgowo-komputerowy) w przywracaniu sprawności osobom z paraliżem. Alex, drugi pacjent biorący udział w badaniu klinicznym Neuralinka, z powodzeniem wykorzystuje wszczepiony implant mózgowy do grania w popularną grę Counter-Strike 2.

Alex pokonuje bariery dzięki Neuralinkowi

Alex doznał urazu rdzenia kręgowego, który znacząco ograniczył jego zdolności motoryczne. Dzięki Neuralinkowi, może teraz sterować kursorem na ekranie komputera za pomocą swoich myśli, co daje mu możliwość grania w produkcje wymagające precyzji i szybkości reakcji.

Przed wszczepieniem implantu, Alex próbował grać w Counter-Strike’a za pomocą urządzenia wspomagającego Quadstick. Jest to kontroler umożliwiający sterowane ustami, wyposażony w joystick i czujniki nacisku, pozwalające na poruszanie się postacią lub celowanie, ale nie jednocześnie. Neuralink zniósł tę barierę, umożliwiając Alexowi jednoczesne wykonywanie obu tych funkcji, co znacznie poprawiło jego doświadczenia z gry.

Samo poruszanie się jest niesamowite, ponieważ mogę rozglądać się na boki bez konieczności przesuwania Quadsticka w lewo i w prawo... Mogę pomyśleć o tym, gdzie chcę spojrzeć, a postać idzie tam, gdzie chcę. To jest niesamowite – powiedział Alex.

Oprócz grania, Alex korzysta z Neuralinka do projektowania 3D w oprogramowaniu CAD. Jako były mechanik samochodowy, czerpie on ogromną satysfakcję z możliwości tworzenia. Już teraz zaprojektował i wydrukował w 3D niestandardowy uchwyt do ładowarki Neuralink.

Wzięcie pomysłu, przekształcenie go w projekt, a następnie posiadanie fizycznego przedmiotu jako gotowego produktu sprawia, że czuję się, jakbym znów coś budował – powiedział Alex, dzieląc się swoimi wrażeniami.

Przyszłość Neuralinka rysuje się w jasnych barwach

Alex jest drugim pacjentem, który otrzymał implant Neuralink. Pierwsza operacja odbyła się w styczniu tego roku na 29-letnim Nolandzie Arbourghu. Niestety, w jego przypadku, po paru miesiącach wystąpił problem z cofnięciem się części nici rejestrujących aktywność neuronów. U Alexa zastosowano jednak szereg usprawnień, aby zminimalizować ryzyko powtórzenia się tego problemu.

Jak widać, Neuralink to wciąż technologia w fazie rozwoju, ale jej potencjał jest ogromny. Może ona nie tylko pomóc osobom z paraliżem w odzyskaniu pewnej niezależności, ale również umożliwić komunikację osobom z zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie zanikowe boczne (ALS).

Firma pracuje nad dalszym rozwojem implantu, dodając nowe funkcje, takie jak rozpoznawanie pisma ręcznego czy sterowanie ramieniem robota.

Czy Neuralink odmieni życie osób z niepełnosprawnościami?

W przyszłości Neuralink może stać się prawdziwym przełomem w dziedzinie technologii medycznych, przywracając nadzieję i samodzielność milionom ludzi na całym świecie.

Warto jednak pamiętać, że technologia ta jest wciąż na etapie badań klinicznych i wiąże się z pewnym ryzykiem. Niemniej jednak, sukces Alexa i Nolanda daje nadzieję na przyszłość, w której osoby z ograniczeniami ruchowymi będą mogły cieszyć się pełnią życia dzięki możliwościom, jakie daje to nowoczesne rozwiązanie.

POWIĄZANE TEMATY: tech Elon Musk Neuralink

Krystian Łukasik

Krystian Łukasik

Zawodowo skupia się na pisaniu wiadomości ze świata elektroniki oraz tłumaczeń opisów i instrukcji produktów specjalistycznych. Pasja do nowoczesnych technologii komputerowych oraz gamingu pozwala mu być ciągle na bieżąco z ewoluującymi trendami w tych dziedzinach. Jego zamiłowanie do języka angielskiego stało się fundamentem decyzji o podjęciu i ukończeniu studiów z filologii angielskiej.

Smartfon i powerbank w jednym: nowy telefon survivalowy z baterią 22 000 mAh

Smartfon i powerbank w jednym: nowy telefon survivalowy z baterią 22 000 mAh

Czy granie w 4K na monitorze 1080p ma sens? Zdanie społeczności jest jednogłośne

Czy granie w 4K na monitorze 1080p ma sens? Zdanie społeczności jest jednogłośne

Jak dobrać pamięć RAM do komputera stacjonarnego? Jedyny poradnik, jakiego potrzebujesz

Jak dobrać pamięć RAM do komputera stacjonarnego? Jedyny poradnik, jakiego potrzebujesz

„Stworzyliśmy potwora” - hiszpańska modelka zarabia do 10 000 euro miesięcznie, ale nie jest prawdziwa

„Stworzyliśmy potwora” - hiszpańska modelka zarabia do 10 000 euro miesięcznie, ale nie jest prawdziwa

WhatsApp z nową funkcją AI zapamięta szczegóły, którymi dzielisz się w rozmowie

WhatsApp z nową funkcją AI zapamięta szczegóły, którymi dzielisz się w rozmowie