AMD sporo traci, Intel umacnia się na rynku procesorów

AMD, które przez lata odbudowywało pozycję na rynku procesorów x86, zaczyna ją tracić na rzecz Intela. Nowe układy „niebieskich”, pozwalają im odzyskiwać udziały w sektorze komputerów stacjonarnych oraz notebooków. AMD zyskuje w sektorze serwerów.

gaming
Marek Pluta12 listopada 2022
12
Źrodło fot. AMD
i

Przez ostatnie kilka lat AMD odbudowywało swoją pozycję w sektorze komputerów stacjonarnych oraz notebooków, oferując klientom wydajne procesory Ryzen w przystępnych cenach. Choć Intel wprowadzał do sprzedaży kolejne układy, to w większości przypadków nie były one w stanie dorównać produktom konkurencji na polu opłacalności. Sytuacja zmieniła się dopiero po premierze procesorów z serii Alder Lake, które pozwoliły nawiązać równorzędną walkę z układami Ryzen, umożliwiając odzyskanie części klientów.

Według raportu Mercury Research, opublikowanego przez Computerbase.de, AMD zaczyna jednak ponownie przegrywać walkę o rynek procesorów. Firma najbardziej dotkliwe straty poniosła w sektorze notebooków oraz komputerów stacjonarnych. Rośnie natomiast jej udział w rynku serwerów.

Raport sugeruje, iż udział AMD w rynku desktopów, w ujęciu kwartalnym spadł o 6,6 punktu procentowego oraz o 3,1% w ujęciu rok do roku i wynosi obecnie 13,9%. Jest to najgorszy wynik od 2018 roku, gdyż dla porównania w zeszłym roku było to 17%. Równie źle wygląda sytuacja na rynku notebooków, ponieważ w ciągu jednego kwartału udział firmy spadł z 24,8% do zaledwie 15,7%, zmniejszając się o 6,3% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Intel odzyskuje pozycję w sektorze desktopów i notebooków

Nie oznacza to jednak, że sytuacja AMD jest zła. Do tego jeszcze daleko, bo firma od 14 kwartałów z rzędu zwiększa swe udziały w lukratywnym rynku serwerów. W ujęciu kwartalnym zanotowała 3,6% wzrost udziałów, zaś w ujęciu rok do roku wzrost wyniósł 7,3%. Oznacza to, że przedsiębiorstwo kontroluje obecnie 17,5 procent całego rynku serwerów, co pokazuje, że na tym polu z firmą należy się liczyć.

Przyszłość w tym sektorze rysuje się dla AMD w dość jasnych barwach, zwłaszcza dzięki nowym procesorom Epyc Genoa. Układy oferują do 96 rdzeni i 192 wątków bazujących na architekturze Zen 4. Dysponują też 12-kanałowym kontrolerem pamięci DDR5 oraz kontrolerem PCI-Express 5.0. Pierwsze testy wskazują także na potencjalnie lepszy stosunek wydajności do ceny w porównaniu do układów Intela.

Poza tym sytuację AMD ratują układy montowane w konsolach Xbox i PlayStation, które sprzedają się w milionach sztuk. W pewnym stopniu rekompensują one pewnie spadek sprzedaży procesorów do notebooków oraz komputerów stacjonarnych, chociaż to raczej nie jest idealne rozwiązanie dla „czerwonych”. Jeśli następna generacja Ryzenów nie zaoferuje lepszego stosunku wydajności do ceny niż Intel, to AMD może wpaść w podobne tarapaty jak pod koniec ery FX-ów i gniazda AMD.

AMD sporo traci, Intel umacnia się na rynku procesorów - ilustracja #1
Nowe procesory zwiększą dominację AMD. Źródło: AMD

Jeśli chodzi o przyszłość „niebieskich”, to zapewne nadal będą umacniać swą pozycję w sektorze komputerów stacjonarnych i notebooków, w czym z pewnością pomogą wprowadzone niedawno do sprzedaży procesory Raptor Lake. Układy oferują znakomitą wydajność w grach, więc z pewnością zainteresują fanów pecetowego grania.

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić