Amazon reaguje na działania UOKiK. Część warunków korzystania z Prime przestanie obowiązywać

Amazon zareagował na działania UOKiK. Abonenci usługi Prime dostają maile, w których informowani są o zmianach w regulaminie.

rozrywka
Agnieszka Adamus7 grudnia 2023
Źrodło fot. Unsplash | Christian Wiediger
i

Dziś pisaliśmy o działaniach UOKiK podjętych względem Amazonu. Jak się okazuje reakcja amerykańskiego giganta była niemal natychmiastowa. Użytkownicy usługi Prime otrzymują bowiem maile informujące o tym, że nie będą oni objęci wybranymi punktami regulaminu.

Z treści wiadomości wynika, że abonenci mający wykupioną usługę Prime przestaną być objęte wybranymi zapisami w regulaminie. Związane są one między innymi ze zmianami warunków umowy oraz rezygnacją z usługi.

 1. Zarzuty UOKiK dotyczyły systemu automatycznego pobierania opłat za subskrypcję Prime. Amazon miał bowiem zawierać w swoim regulaminie zapisy, które pozwalały na zmiany cen bez informowania o tym abonenta.
 2. Jak można się spodziewać, takie praktyki zostały uznane za niezgodne z prawem.
 3. Amazon musiał więc wprowadzić zmiany. Osoby, które wykupią abonament, będą objęte regulaminem, który naprawia problemy zgłoszone przez UOKiK.
 4. Ludzie, którzy wykupili usługę przed 7 grudnia 2023 roku natomiast otrzymali maile, które informują o poprawkach w zaakceptowanym przez nich regulaminie. Dokładnie wyszczególniono w nim wszystkie podpunkty, które przestaną obowiązywać.

Jeśli chcecie zapoznać się z listą poprawek, to poniżej znajdziecie fragment maila od Amazonu, w którym wymieniono co zostało zmienione.

Lista postanowień dotychczasowych Warunków Amazon Prime, które nie będą stosowane wobec członków programu Prime będących konsumentami:

cały punkt 3.6 „Akceptacja subskrypcji”;

punkt 4 „Anulowanie subskrypcji” (bez ostatniego zdania);

następujące części punktu 5 „Zmiany umowy”:

 1. „Możemy wprowadzać zmiany do niniejszych Warunków bądź Usługi Prime lub dowolnych ich części w dowolnym czasie: z przyczyn prawnych bądź regulacyjnych; ze względów bezpieczeństwa; w celu usprawnienia obecnych funkcjonalności bądź dodania nowych funkcjonalności do Usługi Prime; w celu odzwierciedlenia usprawnień technologicznych; w celu dokonania uzasadnionych poprawek technicznych do Usługi Prime oraz w celu zapewnienia ciągłości operacyjnej Usługi Prime.”
 2. „W przypadku odrzucenia bądź braku możliwości zaakceptowania przedmiotowych zmian przysługiwać Ci będzie prawo do anulowania Twojej subskrypcji Amazon Prime w dowolnym czasie.”
 3. Następująca część punktu 6 „Nasza odpowiedzialność”:
 4. „W takim przypadku Amazon odpowiada wyłącznie za straty i szkody, które były możliwe do przewidzenia zarówno dla nas, jak i dla Ciebie w chwili Twojego przystąpienia do programu Amazon Prime.”

Lista postanowień dotychczasowych Warunków korzystania z Amazon Prime Video, które nie będą stosowane wobec członków programu Prime będących konsumentami:

Następujące części punktu 2 „Urządzenia kompatybilne”:

 1. „Wymagania dotyczące Urządzeń kompatybilnych mogą być przez nas czasami zmieniane” oraz „Odpowiednio, urządzenia będące Urządzeniami kompatybilnymi w danej chwili mogą przestać nimi być w przyszłości.”

następujące części punktu 4 lit. c „Subskrypcje/członkostwa”:

 • „Oferty i ceny subskrypcji (zwanych również czasami członkostwami), usług w ramach subskrypcji, zakres dostępnych Subskrybowanych treści cyfrowych oraz konkretne tytuły dostępne za pośrednictwem usług subskrypcji mogą się zmieniać z upływem czasu i w zależności od lokalizacji bez powiadomienia (z wyłączeniem sytuacji, gdy wymaga tego obowiązujące prawo). O ile nie wskazano inaczej, wszelkie zmiany cen wchodzą w życie z początkiem kolejnego okresu subskrypcji.”
 • „Dodatkowe warunki dotyczące subskrypcji (takie jak obowiązujące zasady anulowania i zwrotu kosztów) będą wskazane na stronach informacyjnych dla danej subskrypcji na głównej witrynie Usługi dla lokalizacji użytkownika, wskazanej tutaj („Rynek wideo”).

punkt 4 lit. i „Dostępność zakupionych Treści cyfrowych”;

następująca część punktu 4 lit. j „Jakość odtwarzania; odbiór strumieniowy”:

 1. „W przypadku wykrycia, że Treści cyfrowe przesyłane strumieniowo do użytkownika mogą być zakłócane lub w inny sposób nieprawidłowo odtwarzane na skutek ograniczeń przepustowości lub innych czynników, możliwe jest zmniejszenie rozdzielczości i wielkości pliku Treści cyfrowych przesyłanych strumieniowo w celu zapewnienia niezakłóconego oglądania. Podczas gdy dokładamy starań, aby zapewnić użytkownikom wysoką jakość oglądania, nie udzielamy żadnych gwarancji dotyczących rozdzielczości ani jakości Treści cyfrowych otrzymywanych podczas przesyłania strumieniowego, nawet w przypadku uiszczenia dodatkowej opłaty za dostęp do treści w jakości HD, Ultra HD i HDR.”

punkt 6 lit. a „Anulowanie”, punkt 6 lit. d „Modyfikacja Usługi”, punkt 6 lit. e „Zmiany” oraz punkt 6 lit. h „Ograniczenie odpowiedzialności”

Jak więc widać reakcja na sytuację była bardzo szybka. Właściwie na przestrzeni dnia udało się rozwiązać sprawę i wprowadzić stosowne poprawki.

POWIĄZANE TEMATY: rozrywka Amazon

Agnieszka Adamus

Agnieszka Adamus

Z GRYOnline.pl związana od 2017 roku. Zaczynała od poradników, a teraz tworzy głównie dla newsroomu, encyklopedii i promocji. Samozwańcza specjalistka od darmówek. Uwielbia strategie, symulatory, RPG-i i horrory. Ma też słabość do tytułów sieciowych. Spędziła nieprzyzwoicie dużo godzin w Dead by Daylight i Rainbow Six: Siege. Oprócz tego lubi oglądać filmy grozy (im gorsze, tym lepiej) i słuchać muzyki. Największą pasją darzy jednak pociągi. Na papierze fizyk medyczny. W rzeczywistości jednak humanista, który od dzieciństwa uwielbia gry.

Posiadacze X Premium nie będą mogli już ukrywać się przed światem

Posiadacze X Premium nie będą mogli już ukrywać się przed światem

Stany Zjednoczone chcą zbanować chińskie samochody elektryczne

Stany Zjednoczone chcą zbanować chińskie samochody elektryczne

Windows 11 zacznie nam polecać aplikacje do zainstalowania

Windows 11 zacznie nam polecać aplikacje do zainstalowania

Android 15 w wersji beta już jest na Google Pixel; sprawdź co przynosi nowy system

Android 15 w wersji beta już jest na Google Pixel; sprawdź co przynosi nowy system

Olbrzymi statek przeznaczony do transportu zwierząt z Australii przewozi przez oceany ponad 75 000 owiec

Olbrzymi statek przeznaczony do transportu zwierząt z Australii przewozi przez oceany ponad 75 000 owiec