Zamieszanie wokół Radia Kraków. Współpracownicy zostali zastąpieni przez AI

Ludzie polskiej kultury walczą o swoje miejsce w coraz bardziej zautomatyzowanym świecie. Sprawa Off Radia Kraków wywołała gorącą debatę na temat wpływu sztucznej inteligencji na branżę medialną.

tech
Danuta Repelowicz22 października 2024
2
Źrodło fot. Unsplash | Matt Botsford
i

Sztuczna inteligencja jest już wszędzie, a jej obecność w kulturze i mediach budzi kontrowersje na ogromną skalę. Wiele firm i twórców korzysta z niej, by uprościć sobie proces twórczy, ale spotyka się to z jawną niechęcią przeciwnych temu pomysłowi osób. Marginalizowani przez te praktyki artyści łączą się we wspólnej walce, by mieć równe prawa do twórczej ekspresji i szacunku dla wykonywanych przez nich zawodów.

Dzieje się to także na naszych oczach, w przestrzeni polskich mediów i kultury. Off Radio Kraków - internetowa platforma radiowa zdecydowała się porzucić swoje „ludzkie” korzenie. Zamiast tego audycje poprowadzą wykreowane przez AI głosy. Sama platforma ma być „pierwszym radiem niemal w całości tworzonym przez sztuczną inteligencję”.

Unsplash | Possessed Photography - Zamieszanie wokół Radia Kraków. Współpracownicy zostali zastąpieni przez AI - wiadomość - 2024-10-22
Unsplash | Possessed Photography

Medialny eksperyment

Według informacji zamieszczonych na stronie radia Kraków, na antenie usłyszymy trójkę prowadzących będących przedstawicielami pokolenia Z. Jeden ze sztucznych głosów, które usłyszymy na antenie radia, należy do 20-letniej Emilii „Emi” Nowak – „studentki dziennikarstwa, ekspertki od popkultury, z pasją śledzącej najnowsze trendy w świecie kina, muzyki i mody”.

Czy to jednak oznacza, że ludzie całkowicie znikną z radia? Według wspomnianego wcześniej komunikatu Radia Kraków, nie. Przykładowo, za oprawę muzyczną nadal będzie odpowiadał szef muzyczny OFF Radia Kraków Wojciech Barczyński. Będzie się on jednak wspomagał AI.

Zgodnie z odpowiedzią Ewy Dudek z Biura Zarządu Radia Kraków na pytanie o szczegóły sprawy powodem tej zmiany były mało satysfakcjonujące wyniki dotychczasowej ramówki i chęć dostosowania jej do potrzeb oraz zainteresowań słuchaczy w wieku 18-26 lat. Pojawia się jednak pytanie o to, czy samo wykorzystanie narzędzi AI do prowadzenia radia wystarczy, by przekonać do siebie młode pokolenie.

Unsplash | Igor Omilaev - Zamieszanie wokół Radia Kraków. Współpracownicy zostali zastąpieni przez AI - wiadomość - 2024-10-22
Unsplash | Igor Omilaev

Cena postępu

Inaczej wygląda to od strony dziennikarzy oraz artystów, którzy byli obecni przy narodzinach platformy i tworzyli razem trzon radia do momentu, aż podjęto decyzję o zmianie strategii. Z częścią rozwiązano umowy o współpracy, a oni sami postanowili walczyć o przyszłość polskiej kultury i radia. Wystosowali petycję adresowaną m.in. do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz wszystkich tych, którym leży na sercu przyszłość polskiej kultury i sztuki, w której sprzeciwiają się zastępowaniu ludzi przez sztuczną inteligencję. Do tej pory została ona podpisana przez ponad 7000 osób.

Twierdzimy, że „eksperyment” ten godzi nie tylko w dziennikarki i dziennikarzy OFF-a, ale w całe nasze środowisko. Sprawa OFF Radia Kraków to ważne memento dla całej branży. To groźny precedens uderzający w nas wszystkich. To uchylenie furtki – a może wręcz – otwarcie bramy, do świata, w którym doświadczonych pracowników od lat związanych z sektorem medialnych oraz osób zatrudnionych w branżach kreatywnych zastąpią maszyny.

- Mateusz Demski, dziennikarz i krytyk filmowy związany m.in. z Gazetą Wyborczą, Newsweekiem, i Tygodnikiem Powszechnym

Obawy te nie są bezzasadne – już teraz mówi się na przykład o problematycznych trendach w świecie nauki, gdzie zaczęło przybywać tekstów specjalistycznych napisanych generycznym językiem, co wskazuje na wykorzystanie AI. Skala tego zjawiska jest niepokojąca i daje obraz tego, jak może wyglądać ekspresja twórcza w dobie wszechobecnej sztucznej inteligencji.

Do rozwiązania sprawy wciąż daleko. Sytuacji zapewne nie ułatwia fakt, że Radio Kraków od początku tego roku znajduje się w stanie likwidacji. Niezależnie jednak od tego, jak się zakończy, stoimy w obliczu ogromnej zmiany i jeśli wkrótce nie pojawią się regulacje prawne dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji, świat kultury może zmienić się nie do poznania.

POWIĄZANE TEMATY: tech AI / sztuczna inteligencja

Danuta Repelowicz

Danuta Repelowicz

Hiszpańskie serce i japońska dusza. Absolwentka filmoznawstwa ze szczególną słabością do RPG-ów i bijatyk. Miłośniczka wiedzy tajemnej, nauk o kosmosie, musicali i wulkanów. Dorastała na Onimushy, Tekkenie i Singstarze. Wcześniej związana z serwisem GamesGuru, pisze i tworzy od najmłodszych lat. Prywatnie także wokalistka i wojowniczka Shorinji Kempo stopnia 4 Kyu. Specjalizuje się w narratologii i ewolucji postaci. Świetnie porusza się też po tematyce archetypów i symboli. Jej znakiem rozpoznawczym jest wszechstronność, a jej ciekawość często prowadzi ją w najdziksze ostępy umysłu i wyobraźni.

Wyciekła specyfikacja RTX 5070 Ti; karta pobierze więcej prądu niż 4070 Ti

Wyciekła specyfikacja RTX 5070 Ti; karta pobierze więcej prądu niż 4070 Ti

Chcą zmiażdżyć konkurencję ceną; nowe laptopy z procesorami Snapdragon będą tanie i ze wsparciem dla AI

Chcą zmiażdżyć konkurencję ceną; nowe laptopy z procesorami Snapdragon będą tanie i ze wsparciem dla AI

Ustawienia Stalker 2: Zdecydowanie powinieneś zmienić te 9 ustawień grafiki, sterowania, HDR i inne

Ustawienia Stalker 2: Zdecydowanie powinieneś zmienić te 9 ustawień grafiki, sterowania, HDR i inne

Do dziś korzystam z konsoli, która sprzedawała się tak dobrze, że niemal pobiła wynik PlayStation 2. Nintendo DS właśnie kończy 20 lat

Do dziś korzystam z konsoli, która sprzedawała się tak dobrze, że niemal pobiła wynik PlayStation 2. Nintendo DS właśnie kończy 20 lat

RTX 5090 będzie tańszy niż sądziliśmy; Nvidia ma zaskoczyć graczy

RTX 5090 będzie tańszy niż sądziliśmy; Nvidia ma zaskoczyć graczy