WWDC24 - Apple stawia na AI z chatGPT w nowych systemach iOS 18 oraz macOS Sequoia i goni Androida

Na tegorocznej konferencji WWDC24 z nowymi systemami dla urządzeń Apple w końcu dogoniono Androida w kwestii ikon na pulpicie iOS, odnaleziono zaginiony kalkulator iPada, a wszystkim rządzić będzie sztuczna inteligencja Apple Intelligence.

mobile
Dariusz Matusiak10 czerwca 2024
3
Źrodło fot. apple.com
i

Jak co roku o tej porze, firma Apple rozpoczęła swoją cykliczną konferencję dla deweloperów Worldwide Developers Conference (WWDC) 2024 prezentacją zmian w nowych, nadchodzących wersjach systemów operacyjnych na swoje wszystkie platformy. Zobaczyliśmy, co jesienią pojawi się w najnowszych odsłonach iOS 18, iPadOS 18, watchOS 11, tvOS oraz nowy system operacyjny macOS Sequoia na komputery Mac. Ponadto, po raz pierwszy w programie konferencji znalazł się system visionOS, czyli oprogramowanie gogli rozszerzonej rzeczywistości Apple Vision Pro.

Zgodnie z wcześniejszymi przeciekami, główny punktem programu była integracja systemów operacyjnych z algorytmami sztucznej inteligencji, a znany skrót AI oznacza w tym przypadku Apple Intelligence. Prezentacja nowych możliwości ze wsparciem AI zajęła aż połowę czasu całej transmisji. Pozostałe nowinki w poszczególnych systemach to zaledwie kilka istotnych funkcji, które zresztą użytkownicy Androida znają od lat. Wersje „public beta” systemów dostępne będą dla wszystkich w lipcu, a zarejestrowani deweloperzy mogą zacząć testy już dziś.

AI pojawi się na komputerach Mac, iPadach i iPhone’ach, ale z określonymi wymaganiami co do procesora. - WWDC24 - Apple stawia na AI z chatGPT w nowych systemach iOS oraz macOS i goni Androida - wiadomość - 2024-06-10
AI pojawi się na komputerach Mac, iPadach i iPhone’ach, ale z określonymi wymaganiami co do procesora.

Apple Intelligence – AI zintegrowane z chatGPT zagości w iPhonie, iPadzie i Makach

Podobnie jak wielu innych głównych producentów urządzeń mobilnych, Apple stawia w tym roku na sztuczną inteligencję. Jak już zostało wspomniane, skrót AI w urządzeniach tej firmy oznacza Apple Intelligence, która ulepszy działanie wielu używanych na co dzień aplikacji w kwestii tekstu, obrazów i poleceń, opierając to wszystko na osobistych danych i preferencjach.

W systemach Apple pojawi się więc możliwość korekty i automatycznego przerabiania tekstu na wybrany styl, np. luźny bądź oficjalny oraz opcja tworzenia własnych emotek i grafik. Gigant z Cupertino oferuje przy nich trzy style do wyboru: kreskówki, ilustracji bądź szkicu – zabraknie więc opcji tworzenia fotorealistycznych obrazów, by nie było możliwości wprowadzania ludzi w błąd. Automatycznie będą tworzone streszczenia i podsumowania tekstów, dostaniemy też opcję transkrypcji nagrywanych rozmów, również tych telefonicznych.

Główne funkcje AI zmieszczono na jednym screenie, ale z czasem będzie dodawanych ich więcej. - WWDC24 - Apple stawia na AI z chatGPT w nowych systemach iOS oraz macOS i goni Androida - wiadomość - 2024-06-10
Główne funkcje AI zmieszczono na jednym screenie, ale z czasem będzie dodawanych ich więcej.

Sztuczna inteligencja mocno usprawni działanie asystenta głosowego Siri, który będzie rozumiał znacznie bardziej naturalnie wypowiadane polecenia oraz łączył je z wieloma osobistymi informacjami zawartymi w mailach, wiadomościach czy zdjęciach. Co ważne, większość działań będzie przeprowadzana bezpośrednio na urządzeniu, by zapewnić maksymalną prywatność i brak wysyłania jakichkolwiek informacji do chmury. Jeśli jednak będzie to konieczne, Apple stworzyło nowy system prywatnego serwera w chmurze, który będzie powstawał na chwilę, by wykonać potrzebne operacje bez zapisywania danych.

Apple Intelligence będzie zintegrowane z chatGPT. Dzięki temu będzie można kreować teksty na wybrany temat i otrzymywać tekstowe odpowiedzi na zadawane pytania. Dla subskrybentów płatnej wersji chatGPT lista możliwości będzie rozszerzona.

Ze względu na prywatność i wykonywanie wielu działań bezpośrednio na urządzeniu „on device”, Apple Intelligence ma określone minimalne wymagania techniczne. Zadziała od iPhone’a 15 Pro w górę oraz na iPadach i komputerach Mac z procesorami M. W tym roku dostępne będzie tylko w języku angielskim. Kolejne mają się pojawić w przyszłości. Nadal więc czekamy na Siri po polsku.

W kwestii wyglądu ikon iOS w końcu dogonił Androida i pozwala na minimalną personalizację. - WWDC24 - Apple stawia na AI z chatGPT w nowych systemach iOS oraz macOS i goni Androida - wiadomość - 2024-06-10
W kwestii wyglądu ikon iOS w końcu dogonił Androida i pozwala na minimalną personalizację.

iOS 18 dogania Androida

Ogłoszenia nie związane ze sztuczną inteligencją były zaledwie małym dodatkiem na prezentacji. System iOS 18 na iPhone’ach pozwoli w końcu przesuwać ikony w dowolne miejsce na ekranie oraz zmieniać odcień ich kolorystki, by dopasować do trybu ciemnego lub wybranej barwy, by np. pasowała do tapety. Będzie można także ukryć aplikację na pulpicie lub zablokować jej uruchamianie przez osoby trzecie. Większa personalizacja pojawi się w centrum kontroli i na ekranie blokady – w końcu będzie można wymienić przyciski latarki i aparatu na inne. iOS 18, poza tym, wprowadzi do iPhone’ów tryb gry, który zredukuje działanie w tle innych aplikacji, opcję planowania czasu wysłania wiadomości, kategorie maili w aplikacji poczty oraz przerobi i ulepszy funkcjonalność interfejsu w aplikacji Zdjęcia.

iPadOS 18 odkrywa kalkulator!

Piekło zamarzło! Nowa wersja systemu operacyjnego iPadOS 18 na popularne tablety w końcu otrzyma aplikację Kalkulator, której „przedziwne” problemy sięgają jeszcze lat 80. i premiery pierwszego komputera Macintosh. Jej wygląd nie będzie się różnić od tego znanego z iPhone’ów i Maca, ale otrzyma takie funkcje dodatkowe, jak historię obliczeń czy konwersję jednostek.

Tylko weterani użytkowania iPadów wiedzą jaka to rewolucja i nowość w systemie tabletu! - WWDC24 - Apple stawia na AI z chatGPT w nowych systemach iOS oraz macOS i goni Androida - wiadomość - 2024-06-10
Tylko weterani użytkowania iPadów wiedzą jaka to rewolucja i nowość w systemie tabletu!

Jeszcze ciekawiej wygląda integracja z nową aplikacją Math Notes. Robiąc odręcznie za pomocą Apple Pencila obliczenia matematyczne i wzory, kalkulator automatycznie wstawi do nich wszystkie wyniki – nauka matematyki z iPadem i systemem iPadOS 18 może stać się naprawdę przyjemna. Poza tym tablety iPad otrzymają wszystkie nowości z iOS 18, czyli większą personalizację ikon czy zakładki w poczcie. Na uwagę zasługuje również rozpoznawanie i poprawianie odręcznych notatek – AI nauczy się naszego charakteru pisma i automatycznie wyrówna prowadzone notatki lub przerobi wprowadzany tekst tak, by wyglądał jak nasze odręczne pismo.

macOS Sequoia – poza AI zmiany niewielkie

Komputery Mac otrzymają nowy system nazwany na cześć potężnych drzew z amerykańskich parków narodowych – sekwoi. Oprócz nowości wprowadzonych dzięki sztucznej inteligencji, pozostałe zmiany są raczej symboliczne. Wśród nich należy wymienić lustrzany obraz ekranu telefonu, na którym będzie można działać bezpośrednio na komputerze, bez konieczności odblokowywania iPhone’a. Przeróbki doczeka się funkcja Passwords gromadząca wszystkie hasła systemowe. W nowej wersji jej wygląd zaczął mocno przypominać niezwykle popularną aplikację z tej kategorii – 1Password.

System macOS doczeka się kolejnych dedykowanych wersji znanych gier. Będą to m.in. Control, Frostpunk 2 czy Assassin’s Creed: Shadows.

watchOS 11, visionOS 2 – symboliczne nowości

Z pozostałych nowinek można jeszcze wymienić nową aplikację Vitals na zegarki Apple Watch, która zbiorczo będzie monitorować istotne parametry naszego zdrowia, również w czasie snu oraz apkę Tłumacza jako widget na tarczy zegarka, co przyda się podczas podróży. visionOS 2, druga edycja systemu dla gogli VR Apple Vision Pro, rozpoczęła tegoroczną konferencję WWDC24. Ciekawą nowością będzie w nim „spatial photos”, czyli automatyczne przekształcanie zdjęć zrobionych iPhonem na trójwymiarowe sceny z głębią. Gogle Apple Vision Pro w końcu pojawią się w oficjalnej sprzedaży w Europie, ale na liście na razie nie ma Polski.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

„To brzydkie, ale działa”: gracz PlayStation pokazuje swoją konsolę i zbiera oszołamiające reakcje

„To brzydkie, ale działa”: gracz PlayStation pokazuje swoją konsolę i zbiera oszołamiające reakcje

Lista laptopów ze sztuczną inteligencją Copilot+ od Microsoftu. Początkowy wybór jest ograniczony

Lista laptopów ze sztuczną inteligencją Copilot+ od Microsoftu. Początkowy wybór jest ograniczony

Fan stworzył niesamowitą, 8-bitową wersję Baldur's Gate 3 na 40-letniego laptopa

Fan stworzył niesamowitą, 8-bitową wersję Baldur's Gate 3 na 40-letniego laptopa

Fenomenalna oferta na Amazon. W tej cenie flagowy smartfon Xiaomi 13T Pro z 12 GB RAM i aparatami Leica zawstydza Samsunga i Apple

Fenomenalna oferta na Amazon. W tej cenie flagowy smartfon Xiaomi 13T Pro z 12 GB RAM i aparatami Leica zawstydza Samsunga i Apple

Amazfit Helio Ring ciekawą alternatywą dla smartbandów; inteligentny pierścień trafił już do sprzedaży

Amazfit Helio Ring ciekawą alternatywą dla smartbandów; inteligentny pierścień trafił już do sprzedaży