Tesla utrudnia odsprzedaż używanego Cybertrucka; producent może nawet pozwać właściciela auta [Aktualizacja]

Tesla Cybertruck może być autem, które trudno będzie odsprzedać. Wszystko z powodu nowych warunków sprzedaży, które do zbycia auta wymagają zgody producenta.

moto
Marek Pluta15 listopada 2023
Źrodło fot. Tesla
i

Aktualizacja [15.11.2023]

Wspomniany poniżej kontrowersyjny zapis zniknął z umowy. Oznacza to, że próba odsprzedania Cybertrucka nie będzie się już wiązać z ryzykiem pozwu od Tesli.

Tesla Cybertruck trafi 30 listopada do pierwszych klientów, którzy przez wiele miesięcy czekali na odbiór auta. Wielu z nich może jednak nie wiedzieć w co się pakuje, ponieważ nowe warunki sprzedaży, wprowadzone przez producenta, mogą znacznie utrudnić im odsprzedaż auta. Jeśli nabywca chciałby pozbyć się go w ciągu roku od zakupu, musi uzyskać na to zgodę Tesli.

Pierwsze Cybertrucki trudno będzie sprzedać

Po dużym poślizgu, Tesla Cybertruck wreszcie trafi w ręce pierwszych klientów, którzy będą mogli odebrać swoje egzemplarze już 30 listopada. Niektórym pojazd może się jednak nie spodobać i chcieliby się go szybko pozbyć, inni zaś kupują go tylko po to, by następnie odsprzedać z dużym zyskiem. Takie osoby mogą jednak poważnie się rozczarować, ponieważ uniemożliwiają to zasady sprzedaży, wprowadzone przez producenta.

Z nowego regulaminu wynika, że pierwsze egzemplarze można odsprzedawać wyłącznie za wyraźną zgodą producenta samochodu i tylko w przypadku, gdy nie chce on odkupić auta od właściciela, na ustalonych przez siebie warunkach. Jeśli właściciel z jakiegoś powodu chciałby odsprzedać pojazd w ciągu pierwszego roku od zakupu, musi powiadomić o tym fakcie Tesle, dając mu czas na jego odkupienie. Transakcja odbywa się po cenie zakupu, pomniejszonej o 25 centów za każdą przejechaną milę, z uwzględnieniem zużycia podzespołów oraz kosztów napraw pojazdu, zgodnie ze standardami producenta.

Tesla dodaje również, że jeśli nie będzie zainteresowana odkupieniem Cybertrucka od klienta, ten będzie go mógł sprzedać stronie trzeciej, ale wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody producenta. Jeśli klient nie spełni tych wymogów, firma zastrzega sobie prawo do pozwania go, by zapobiec sprzedaży lub zażądać od użytkownika kary umownej w wysokości co najmniej 50 tys. dolarów. Dodatkowo nigdy więcej nie sprzeda mu żadnego samochodu.

Producent może pozwać nabywcę auta

Amerykańska marka argumentuje te absurdalne zasady tym, że Cybertruck pojawi się na rynku w ograniczonej liczbie egzemplarzy, więc chce uniemożliwić klientom odprzedaż auta po zawyżonej cenie. Wbrew pozorom nie będzie to szczególnie trudne. Zaledwie kilka dni temu w Muzeum Petersena w Los Angeles, jeden z pierwszych egzemplarzy Cybertrucka, osiągnął na aukcji cenę 400 tys. dolarów.

Auto wzbudza duże zainteresowanie klientów, więc jeśli producent faktycznie nie będzie w stanie zaspokoić popytu, to ceny używanych egzemplarzy mogą znacznie wzrosnąć. Gdyby tak się stało, wówczas nawet konieczność odczekania 12 miesięcy, by sprzedać auto bez dodatkowych obostrzeń, może się jego nabywcom opłacić. Nie można wykluczyć, że otrzymają za nie więcej niż zapłacili.

Marek Pluta

Marek Pluta

Od dawna związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier, a także nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Nie stroni również od gier komputerowych, zaś do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Co to jest PlayStation 5 C Chassis?

Co to jest PlayStation 5 C Chassis?

BMW rejestruje nazwę iM3 dla nadchodzącego elektrycznego sportowego sedana

BMW rejestruje nazwę iM3 dla nadchodzącego elektrycznego sportowego sedana

Celnicy UE zatrzymali 86 milionów podróbek w zeszłym roku. Gry jedną z popularniejszych kategorii

Celnicy UE zatrzymali 86 milionów podróbek w zeszłym roku. Gry jedną z popularniejszych kategorii

Lepsza psychoterapia dzięki AI opracowanej w Polsce

Lepsza psychoterapia dzięki AI opracowanej w Polsce

Eksperci wysuwają odważne wnioski. Tyranozaur mógł osiągnąć większe rozmiary, względem dotychczasowych szacunków

Eksperci wysuwają odważne wnioski. Tyranozaur mógł osiągnąć większe rozmiary, względem dotychczasowych szacunków