Ten RTX 4070 nie wymaga żadnych kabli zasilających
Większość graczy zapewne nie pamięta czasów, gdy wtykało się kartę graficzną do slotu AGP/PCIe i to wystarczyło do jej działania. Asus pracuje nad nowym systemem zasilania kart, które nie będą wymagać podłączania dodatkowych kabli.

ASUS może mieć rozwiązanie problemu z niepewnymi wtyczkami zasilania w kartach graficznych z rodziny GeForce RTX 40. To urządzenie nie korzysta z gniazda 12VHPWR, ani żadnego innego, które wymagałoby podłączania dodatkowych kabelków do karty. Projekt Megalodon ASUSa to koncept pokazujący możliwą drogę obejścia konieczności stosowania dodatkowego zasilania kart graficznych.
ASUS „Megalodon”
Zestaw prototypowy składa się z karty graficznej RTX 4070 w wersji Megalodon i specjalnej płyty głównej. Karta pobiera energię poprzez dodatkowy slot zasilania umieszczony obok złącza PCIe x16. Styki naniesione są bezpośrednio na płytę PSB karty. Użytkownik montując urządzenie na płycie głównej podłącza od razu wszystko co jest potrzebne do jej działania, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych kabelków.

Jak widać na jednym ze zdjęć, płyta ASUSa „Megalodon” posiada dodatkowe złącza, typowe dla kart graficznych. Wśród nich jest otoczone złą sławą 12VHPWR, co rodzi nieco wątpliwości. Oczywiście są też złącza 8-pinowe, więc teoretycznie płyta zapewnia graczom wybór – mogą podłączyć zasilanie tak jak chcą. Jedno gniazdo 8-pinowe PCI może wytrzymać 150 W według specyfikacji. Razem więc zasilą kartę o maksymalnym poborze mocy 450 W.

RTX 4090 może potrzebować więcej energii, stąd zastosowano w nim gniazdo 12VHPWR o wytrzymałości 600 W (według specyfikacji). Montując kartę o wysokim TDP na tej płycie i tak możemy być zmuszeni do użycia nowej wtyczki 16-pinowej, więc w takim przypadku będzie to tylko zmiana miejsca występowania problemu gorących wtyczek – z karty graficznej na płytę główną.
Płyta główna oprócz nietypowego zasilania karty graficznej posiada cechy konstrukcji Z790 TUF Gaming w rozmiarze ATX z gniazdem LGA 1700. Według Asusa ma być wprowadzona do sprzedaży „później w tym roku”. „Megalodon” jest raczej roboczą nazwą, więc linia produktów będzie prawdopodobnie nazywać się inaczej. Podobnie jak złącze zasilania, które na laminacie płyty oznaczono „GC_HPWR”, ale zapewne także zyska swoją nazwę.
Plusy:
- Prostota podłączenia karty graficznej – nie da się zapomnieć o zasilaniu.
- Złącze zasilania w postaci dodatkowego slotu PCB stanowi dodatkowy punkt podparcia karty i może nieco odciążyć gniazdo PCIe x16.
- Brak dodatkowych kabli podłączonych do karty graficznej poprawia przepływ powietrza.
- To może być rozwiązanie problemów z palącymi się wtyczkami zasilania kart graficznych.
Minusy:
- Skoro płyta główna zapewnia zasilanie karty graficznej, musi być zaopatrzona w odpowiednie złącza. I tak jest w tym przypadku – dodatkowe trzy gniazda 8-pinowe i 12VHPWR są obecne z tyłu płyty.
- Ten projekt wymaga odpowiedniej karty graficznej i płyty głównej. Jeśli to wejdzie do produkcji, ale nie upowszechni jako standard, może być swoistym exclusivem ASUSa.
Kartę graficzną RTX 40 kupisz na Allegro
Może Cię zainteresować:
- Najlepsze zestawy komputerowe do gier. Ranking 2023
- RTX 4060 Ti rozczarowuje wydajnością; podano przyczynę
Czytaj więcej:USA sparaliżowało chiński rynek półprzewodników
Część odnośników na tej stronie to linki afiliacyjne. Klikając w nie zostaniesz przeniesiony do serwisu partnera, a my możemy otrzymać prowizję od dokonanych przez Ciebie zakupów. Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!
POWIĄZANE TEMATY: gaming karty graficzne komputery Nvidia płyty główne ASUS GeForce RTX 4070

Arkadiusz Strzała
Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

To wciąż jedna z najpiękniejszych gier, ale brak ulepszeń boli. Recenzja techniczna The Last of Us Part 2 Remastered

Nie muszą pracować, a Google i tak im płaci; to lepsze niż oddanie ich do konkurencji

„Uwielbiam jej cyberpunkową estetykę”. Ta futurystyczna klawiatura dla graczy oferuje znacznie więcej niż tylko design

„Intel wywalczył sobie miejsce w Nintendo Switch 3”: Tak twierdzi analityk, mimo że Switch 2 nie miał jeszcze premiery

Użytkownik został poproszony przez kolegę, aby ulepszył jego laptopy: Nie mógł uwierzyć własnym oczom, gdy je zobaczył