Ten komputer wielkości karty kredytowej to raj dla majsterkowiczów

M5Stack Cardputer jest niewielkim komputerkiem wyposażonym w ekran IPS i fizyczną klawiaturę. Możliwość łatwego programowania czyni z niego dobrą i tanią platformę dla majsterkowiczów.

tech
Arkadiusz Strzała28 lutego 2024
3
Źrodło fot. Volos Projects / YouTube
i

Oto jeden z najmniejszych na świecie komputerów z wbudowaną klawiaturą. M5Stack Card Computer (lub Cardputer) to urządzenie wielkości karty kredytowej oparte na mikrokontrolerze. Posiada 56 klawiszy, 1,14-calowy ekran IPS, kartę Wi-Fi, mikrofon i głośnik. Można go łatwo programować, aby wykorzystać jako uniwersalny pilot, kontroler czujników i automatyki domowej, lub w ekosystemie Internetu rzeczy (IoT).

M5Stack Cardputer

To niewielkie urządzenie od M5Stack oparte jest na module M5Stamp S3 z układem ESP32-S3 i procesorem Xtensa LX7. Komputerek posiada kilka wbudowanych funkcji, takich jak rejestrator dźwięku, komunikator, czy fizyczna klawiatura dla smartfona. To jednak tylko niewielki skrawek jego możliwości. Platforma kompatybilna jest chociażby ze środowiskiem Arduino IDE, co otwiera niemal nieograniczone pole do popisu dla elektroników i programistów amatorów.

Cardputer to niewielki komputerek o niezliczonych zastosowaniach. Źródło: M5Stack - Ten komputer wielkości karty kredytowej to raj dla majsterkowiczów - wiadomość - 2024-02-28
Cardputer to niewielki komputerek o niezliczonych zastosowaniach. Źródło: M5Stack

Niewielki gadżet może posłużyć jako uniwersalny pilot do urządzeń, ponieważ wyposażony jest w emiter podczerwieni. Gniazdo HY2.0-4P pozwala podłączyć dodatkowe urządzenia I2C, np. sensory, silniki, czy przekaźniki elektryczne. Z brzegu Cardputera dostrzeżemy też slot kart MicroSD, pozwalajacy łatwo rozszerzyć pamięć. W obudowie przewidziano nawet otwory zgodne ze rozmiarem i rozstawemLEGO, można więc go zamontować w zestawie klocków. Oprócz tego ma ona również wbudowane magnesy od spodu, więc Cardputer może być bez problemów mocowany do powierzchni metalowych.

M5Stack Cardputer z tyłu. Źródło: M5Stack - Ten komputer wielkości karty kredytowej to raj dla majsterkowiczów - wiadomość - 2024-02-28
M5Stack Cardputer z tyłu. Źródło: M5Stack

Urządzenie jest zasilane przez dwa akumulatory litowo-jonowe – 1400 mAh i 120 mAh. Biorąc pod uwagę niski pobór mocy, taki zapas energii powinien wystarczyć na długo. Wygląd według mnie jest dość ciekawy. Kolor obudowy i liczne „techniczne” naklejki mogą kojarzyć się pionierami komputerów przenośnych, jak Epson HX-20, czy IBM PC Convertible.

Cena nie jest wygórowana, na stronie M5Stack możemy zamówić komputerek za 29,90 dolarów (ok. 120 zł bez VAT). Dystrybucję Cardputera w Polsce prowadzi sklep Botland w cenie 179 zł, jednak chętni muszą się uzbroić w odrobinę cierpliwości – według informacji w ofercie wysyłka nastąpi dopiero 15 marca, po otrzymaniu partii zamówionych urządzeń.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Posiadacze X Premium nie będą mogli już ukrywać się przed światem

Posiadacze X Premium nie będą mogli już ukrywać się przed światem

Stany Zjednoczone chcą zbanować chińskie samochody elektryczne

Stany Zjednoczone chcą zbanować chińskie samochody elektryczne

Windows 11 zacznie nam polecać aplikacje do zainstalowania

Windows 11 zacznie nam polecać aplikacje do zainstalowania

Android 15 w wersji beta już jest na Google Pixel; sprawdź co przynosi nowy system

Android 15 w wersji beta już jest na Google Pixel; sprawdź co przynosi nowy system

Olbrzymi statek przeznaczony do transportu zwierząt z Australii przewozi przez oceany ponad 75 000 owiec

Olbrzymi statek przeznaczony do transportu zwierząt z Australii przewozi przez oceany ponad 75 000 owiec