Ta szalona modyfikacja Steam Decka daje 11% więcej wydajności

Użytkownik Reddita wymienił obudowę konsoli od Valve. Wyniki są zaskakująco dobre.

gaming
Julia Sobasz1 października 2024
Źrodło fot. Edgar Almeida | Unsplash
i

Steam Deck, przenośna konsola od Valve, zdobyła serca wielu graczy na całym świecie. Jednak dla niektórych entuzjastów, standardowa wydajność urządzenia to za mało. W odpowiedzi na ich potrzeby powstała modyfikacja, która polega na wymianie tylnej obudowy na aluminiową, co, jak twierdzi Reddit, przynosi zaskakujące rezultaty. Przyjrzyjmy się bliżej, jak to działa i czy warto zainwestować w tę opcję.

Dlaczego aluminium?

Standardowa obudowa konsoli wykonana jest z plastiku, który dobrze spełnia swoje zadanie, ale ma pewne ograniczenia, jeśli chodzi o odprowadzanie ciepła. Jednym z najnowszych pomysłów wśród modderów Steam Decka jest wymiana standardowej plastikowej obudowy na aluminiową. Takie „plecy” prawdopodobnie działają jak radiator, co oznacza, że lepiej przewodzą ciepło z wnętrza urządzenia na zewnątrz. Dzięki temu komponenty wewnętrzne, takie jak procesor i karta graficzna, mają pracować w niższych temperaturach, co przekładałoby się na ich wyższą wydajność i dłuższą żywotność.

Testy i wyniki

Według testów przeprowadzonych przez użytkownika Reddita o nicku cheater00, wymiana obudowy na aluminiową może zwiększyć wydajność Steam Decka nawet o 11%. Modder podkreślił, że nie stosował żadnych innych zmian w konsoli – nie aktualizował BIOSu, nie stosował pasty termoprzewodzącej, ani nie zmieniał ustawień.

Zabawa polegała na odpaleniu Steam Decka na 3 godziny z włączoną grą – w tym przypadku The Outer Worlds, bez ingerencji gracza. Oczywiście analogicznie z opcją plastikową, jak i po wymianie tylnej płyty. Porównanie wyników wypadło zaskakująco dobrze:

  • Użycie wentylatora -35%,
  • Temperatura GPU niższa o 12 stopni,
  • Temperatura procesora niższa o 13 stopni,
  • Taktowanie GPU lepsze o 38MHz (+2,6%),
  • Wzrost FPSów (+11%).

Jakieś wady?

Oczywiście, każda ingerencja w oryginalną elektronikę może nieść za sobą wady. Modder konsoli od Valve zwrócił uwagę szczególnie na:

  1. Zakup aluminiowej płyty to kosztowna sprawa, ten element kosztuje ok. 650 zł na AliExpress,
  2. Konsola stała się odrobinę cięższa,
  3. Blokowanie się przycisków L1/R1 (problem znikł po poluzowaniu śruby),
  4. Lekkie nagrzewanie się prawego uchwytu.

Poza tym, przypominamy, że proces wymiany obudowy wymaga precyzji. Niewłaściwe wykonanie może prowadzić do uszkodzenia urządzenia, a modyfikacja urządzenia może unieważnić gwarancję producenta.

Czy było warto? Według użytkownika Reddita tak. Mimo kosztów, jego zdaniem to najlepszy sposób, aby nasz Steam Deck działał ciszej i wyglądał obłędnie. Jeśli jesteś fanem konsoli od Valve, masz trochę oszczędności, lubisz majsterkować przy elektronice i nie boisz się ryzyka, ta modyfikacja może być ciekawym projektem dla Ciebie.

Julia Sobasz

Julia Sobasz

Z wykształcenia dziennikarka, z powołania metińczyk. Pasja do pisania pojawiła się u niej gdzieś między kartkowaniem starego numeru czasopisma „Przekrój“ a zarywaniem nocy na czytaniu reportaży Wydawnictwa Czarne. Oprócz grania w MMO-rpgi kolekcjonuje retro sprzęt, który jest dla niej sposobem na zachowanie kawałka historii technologii. Niepohamowana fanka i teoretyczka polskich seriali z przełomu lat 90. i 00.

Najlepszy pad do PC - pomagamy w wyborze

Najlepszy pad do PC - pomagamy w wyborze

Ten robot ma Cię przytulić i pocieszyć. Casio prezentuje futrzastego kompana

Ten robot ma Cię przytulić i pocieszyć. Casio prezentuje futrzastego kompana

Internauta skarży się, że wymiana karty graficznej nie poprawiła wydajności komputera. Społeczność podaje prawdopodobne przyczyny

Internauta skarży się, że wymiana karty graficznej nie poprawiła wydajności komputera. Społeczność podaje prawdopodobne przyczyny

Możesz teraz zagrać w Baldur's Gate 3 jako ryba

Możesz teraz zagrać w Baldur's Gate 3 jako ryba

8bitDo Ultimate vs. Xbox Controller - który pad jest lepszy? Sprawdzamy

8bitDo Ultimate vs. Xbox Controller - który pad jest lepszy? Sprawdzamy