Szef Nvidii mówi o wykorzystaniu AI w grach, lecz gracze doszukują się przede wszystkim oszczędności

Czy możemy liczyć na regres technologiczny kart graficznych? Czy pojawi się RTX 5080 z 8 GB pamięci? Zdaniem graczy może do tego przyczynić się wykorzystanie AI w dynamicznym generowaniu treści gier.

gaming
Arkadiusz Strzała24 czerwca 2024
1
Źrodło fot. Nvidia, YouTube
i

Jensen Huang udzielił krótkiego wywiadu, w którym omawia wykorzystanie AI w tworzeniu gier i przyszłą technologię DLSS 4. Jego zdaniem sztuczna inteligencja może w pewnym stopniu „odciążyć”, zarówno zasoby komputerów, jak i twórców w tworzeniu treści. Ponieważ to może wydawać się mową o oszczędnościach, nie brakuje nieco prześmiewczych komentarzy.

Szef Nvidii mówi o AI i DLSS 4

Sztuczna inteligencja na pewno będzie odgrywać dużą rolę w przyszłości gamingu. Już teraz technologia DLSS oznacza zalety, w szczególności dla osób ze słabszym sprzętem, chcącym korzystać z większych rozdzielczości. Jednak to co, może generować AI w niedalekiej przyszłości, to znacznie obszerniejszy zbiór i należą do niego nawet treści bezpośrednio w grze.

Sztuczna inteligencja w grach – używamy jej już do grafiki neuronowej i możemy generować [kolejne – autor] piksele na podstawie kilku pikseli wejściowych. Generujemy również klatki między klatkami – nie interpolujemy, ale generujemy. W przyszłości będziemy nawet generować tekstury i obiekty, a te mogą być niższej jakości i możemy sprawić, że będą wyglądać lepiej. Będziemy również generować postacie w grach – pomyśl o grupie sześciu osób, dwie mogą być prawdziwe, a pozostałe mogą być długoterminowymi sztucznymi inteligencjami. Gry będą tworzone przy użyciu sztucznej inteligencji, będą miały sztuczną inteligencję w środku, a nawet komputer PC stanie się sztuczną inteligencją za pomocą G-Assist. Możesz użyć komputera jako asystenta AI, który pomoże ci w grze. GeForce to największa marka gamingowa na świecie, a my widzimy tylko jej drogi rozwoju, a wiele z nich ma w jakimś stopniu sztuczną inteligencję. Nie możemy się doczekać, aby umożliwić to większej liczbie osób – Jensen Huang, CEO Nvidia.

Niektórzy gracze nie wydają się z tego cieszyć, a komentarz w stylu „czekamy na RTX 5080 z 8 GB VRAM” jest tego przykładem. Ich zdaniem generowanie części treści poprzez AI może pomóc zaoszczędzić zasoby sprzętowe, a być może wywołać nawet swego rodzaju regres techniczny. Rodzi to też obawy o jakość zawartości gry, wszak praca artystów to rzecz, dla której raczej niechętnie widzimy substytuty. Wstępnie przygotowane obiekty i tekstury zapewniają odpowiednią powtarzalności, z czym może być różnie, gdy obowiązki przejmie sztuczna inteligencja.

Być może Jensen Huang odnosi się głównie do tła scen i rzeczy, na które raczej nie zwracamy uwagi. W tym przypadku AI może zastąpić LOD (Level of Detail), czyli tworzenie mniej dokładnych wersji obiektów widocznych w oddali. Póki co jednak, sam wolałbym, aby podstawowa zawartość gier niezmiennie była kreowana przez człowieka. Tylko on jest w stanie nadać zrozumiały charakter widokom i lokacjom.

Karty graficzne w sklepie RTV Euro AGD

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Niecodzienne wykorzystanie VR. NASA sprawdza komfort pasażerów w latających taksówkach

Niecodzienne wykorzystanie VR. NASA sprawdza komfort pasażerów w latających taksówkach

Co dalej ze Starlinerem? NASA zleca dodatkowe testy statku

Co dalej ze Starlinerem? NASA zleca dodatkowe testy statku

Samsung Galaxy S25 Ultra ma czekać spora zmiana w wyglądzie. Będzie to powrót do przeszłości

Samsung Galaxy S25 Ultra ma czekać spora zmiana w wyglądzie. Będzie to powrót do przeszłości

Szkolenie tylko po podpisaniu umowy. Reddit wypowiada wojnę botom AI

Szkolenie tylko po podpisaniu umowy. Reddit wypowiada wojnę botom AI

Procesory AMD Ryzen 9000 pojawiły się w jednym ze sklepów. Dzięki temu poznaliśmy termin premiery i ceny

Procesory AMD Ryzen 9000 pojawiły się w jednym ze sklepów. Dzięki temu poznaliśmy termin premiery i ceny