Domowy serwer z prostą konfiguracją dla początkujących

W dobie rosnącej popularności serwerów w chmurze, warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby aby postawienie własnego serwera w domu. Zalet takiego rozwiązania jest wiele, a dzięki firmie Synology przygotowanie lokalnego backupu jest wyjątkowo proste.

gaming
Paweł Musiolik2 maja 2023
3

Oferowany przez Synology sprzęt nie należy do najtańszych. Największą jego zaletą jest jednak prostota konfiguracji i późniejszego zarządzania. Synology DS220+ należy do średniopółkowych rozwiązań i idealnie nadaje się dla osób, które pragną stworzyć lokalny backup bez konieczności dodatkowych zabaw w żmudne konfiguracje, synchronizowanie danych i dbanie o ich poprawność.

Sercem Synology DS220+ jest dwurdzeniowy procesor Intel Celeron J4025 wspomagany przez 2 GB pamięci RAM DDR4 z opcją rozszerzenia o kolejne 6 GB (nieoficjalne sprzęt zadziała nawet z 16 GB kompatybilnej pamięci RAM). Serwer oferuje dwa gniazda USB 3.2 Gen. 1 i dwa RJ45 (LAN) 1 Gbps. Do urządzenia włożymy maksymalnie dwa dyski twarde 2,5 / 3,5 cala, bez ograniczenia w pojemności (limitem jest wyłącznie nasz budżet).

Serwer Synology DS220+ może pochwalić się niewielkimi rozmiarami (165 x 108 x 232 mm) i cichym działaniem (19,3 dB). Korzystanie ze sprzętu jest wyjątkowo przyjemne z uwagi na specjalnie przygotowany system operacyjny, do którego dostęp zyskujemy za pomocą prostego i przejrzystego panelu użytkownika. Tworzenie RAID to kwestia paru kliknięć w dobrze opisanym kreatorze. Ponadto, by wzbogacić możliwości serwera, możemy w łatwy sposób zainstalować dodatkowe pakiety i skonfigurować usługi.

PLUSY:
  1. szerokie możliwości konfiguracji;
  2. prosta obsługa;
  3. ponadprzeciętna wydajność.
MINUSY:
  1. w zestawie z dyskami – wysoka cena;
  2. tylko 2 lata gwarancji.

Synology DS220+ wart jest uwagi użytkowników nie tylko z powodu podzespołów, ale także ze względu na wspierane rozwiązania technologiczne. Sprzęt oferuje wbudowane systemy zabezpieczeń sieciowych, antywirusa, szyfrowanie AES 256bit oraz dwustopniowe uwierzytelnianie użytkowników, wsparcie dla serwera VPN, SQL oraz FTP z funkcjami SSL i TLS. Posiadając drukarkę, możemy ją w prosty sposób udostępnić w domowej sieci, a z kamer IP przy pomocy Synology DS220+ zbudujemy system monitoringu.

Domowy serwer z prostą konfiguracją dla początkujących - ilustracja #1
Małe pudełko, a ile zapewnia wygody.

Osoby ceniące sobie prostotę, mogą skorzystać z opcji dostępu przy pomocy specjalnej aplikacji na smartfony i tablety – z dowolnego miejsca w Internecie, o ile oczywiście na to zezwolimy. Jak widzicie, chwila zabawy pozwoli stworzyć rozbudowane domowe centrum multimedialne, dodatkowo wykorzystujące funkcje serwera Synology DS220+ do tworzenia kopii zapasowych bez naszego udziału.

Do wad sprzętu niektórzy mogliby zaliczyć cenę. Za wygodę się płaci i widać to dobrze w tym wypadku. Ponad 1600 złotych to nie są drobniaki, zwłaszcza gdy wyliczymy sobie koszt stworzenia własnego serwera z normalnych podzespołów. Jednak na to trzeba mieć czas i chęci. Dla niektórych minusem będzie także minimalna ilość miejsca na dyski, bez możliwości dorzucenia SSD pod cache (przy wykorzystaniu 2xHDD). Dla zaawansowanych użytkowników firma Synology przygotowała jednak droższą i bogatszą w możliwości ofertę.

Cena w dniu publikacji: 1569 zł (Allegro), 1697 zł (Amazon)

Kup Synology DS220+ na Allegro

Kup Synology DS220+ na Amazon.pl

Synology DS220+ – opinie

Serwer Synology DS220+ znajduje się w sprzedaży od dłuższego czasu, przez co zdołał zebrać mnóstwo opinii użytkowników. Zdecydowana większość z nich jest pozytywna. Pochwały dotyczą wygody i prostoty korzystania oraz wydajności serwera.

Jestem zachwycony faktem, że NAS bez problemów radzi sobie ze streamowaniem trzech filmów 4K z HDR jednocześnie. To urządzenie i przystawka Fire TV to duet sobie pisany.

– Feathers

Pierwsza instalacja wydaje się nieco… chaotyczna. Precyzując jednak, interfejs graficzny systemu jest prosty, a proces pierwszego uruchomienia prowadzi nas krok po kroku po każdej potrzebnej opcji. Jeśli jednak zechcemy zająć się zaawansowanym ustawieniami, zejdą nam na to dwa lub nawet trzy dni.

– IlTecnico

Niesamowity mały serwer. Używam go jako Asystenta Domowego. Jednak by radził sobie z wirtualnymi maszynami, potrzebny jest upgrade pamięci.

– PCBuilder

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Paweł Musiolik

Paweł Musiolik

Pisać o grach zaczynał na łamach serwisu SquareZone. Później pisał i szefował na nieistniejącym PSSite.com, zaś aktualnie prowadzi swojego bloga o grach. Nie napisał jeszcze tekstu, z którego byłby w 100% zadowolony. Przygodę z grami zaczął w wieku 3 lat, gdy udało mu się namówić ojca na kupno komputera C64. Rozbudzona przez Flimbo's Quest miłość do elektronicznej rozrywki rozkwitła podczas pierwszych przygód z Heroes of Might & Magic, osiągając apogeum po zakupie pierwszego PlayStation. Wraz z rosnącym wiekiem zaliczał kolejne kontakty z konsolami przenośnymi Nintendo, wrócił też na łono PC jako dodatkowej platformy do grania. Kolekcjonuje gry, jest fanem emulacji.

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić