RTX 4090 przytłacza rozmiarem, porównanie pokazuje problem

Karty GeForce z generacji na generację stają się coraz większe. Flagowy RTX 4090 Nvidii to prawdziwe monstrum – nie tylko w wydajności, ale także w rozmiarach.

gaming
Arkadiusz Strzała23 września 2022
15
Źrodło fot. Nvidia / GTC
i

Karta graficzna GeForce RTX 4090 zachwyca wydajnością, lecz jej cena budzi uczucia z drugiego końca skali. Jeśli chodzi o rozmiar, opinie są podzielone – zależnie od upodobania do dużych rzeczy. Jeśli masz pojemną obudowę i odpowiednie akcesoria (np. podpórkę do karty graficznej), nie będzie problemu. Bo RTX 4090 jest nie tyle duży, on jest po prostu wielki.

RTX 4090 przytłacza rozmiarem, porównanie pokazuje problem - ilustracja #1
GeForce RTX 4090 to potężna karta. Źródło: Nvidia / LiquidHaus

Nawet wersja Founders Edition RTX-a 4090 wygląda na potężną, a modele od partnerów Nvidii bywają jeszcze większe. Serwis TechSpot opisuje kilka przykładów kart graficznych od Asusa, Gigabyte, Colorful i Zotaca.

Najlepsze oferty kart graficznych znajdziesz tutaj

RTX 4090 jest dosłownie wielki

RTX 4090 Aorus Master od Gigabyte wydaje się bić rekordy w niektórych wymiarach. Karta jest długa na 35,8 cm, szeroka na 16,3 cm, a jej wysokość to 7,5 cm. Oznacza to, że zajmie ona miejsce czterech slotów PCI. Jak groteskowy jest rozmiar Aorusa, widać po proporcjach śledzia na poniższym zdjęciu.

RTX 4090 przytłacza rozmiarem, porównanie pokazuje problem - ilustracja #2
RTX 4090 Aorus Master od Gigabyte. Źródło: Gigabyte / Videocardz

Ta karta graficzna posiada trzy wentylatory o średnicy 11 cm. Objętość obudowy Aorusa wystarczyłaby do zmieszczenia dziesięciu niskoprofilowych kart Radeon RX 6400 (porównując tylko dane techniczne). Co ciekawe Gigabyte, w odróżnieniu od innych producentów nie korzysta z trój- lub czteroslotowych śledzi.

RTX 4090 przytłacza rozmiarem, porównanie pokazuje problem - ilustracja #3
Ewolucja kart Gigabyte pod względem rozmiarów. Źródło: Videocardz

„Deskorolkowy” Zotac, wodne MSi

Niektóre firmy, jak np. Zotac, próbują nieco zamaskować wymiary RTX 4090, nadając karcie zaokrąglone kształty. Model Zotaca AMP Extreme AIRO zasłynął już „deskorolkowym” wyglądem we wcześniejszym przecieku. Karta graficzna faktycznie jest odrobinę mniejsza od Aorus Master, gdyż zajmuje tylko trzy sloty.

RTX 4090 przytłacza rozmiarem, porównanie pokazuje problem - ilustracja #4
Zaokrąglone kształty RTX 4090 od Zotaca. Źródło: Zotac

Oczywiście chłodzenie urządzenia można rozwiązać inaczej. MSi na przykład w modelu Suprim Liquid stosuje system hybrydowy – połączenie wentylatora i chłodzenia cieczą w postaci osobnej chłodnicy. Tak wykonany RTX 4090 zajmuje tylko dwa sloty i można go zamontować na płycie micro-ATX w niewielkiej obudowie (pod warunkiem znalezienia miejsca na chłodnicę).

RTX 4090 przytłacza rozmiarem, porównanie pokazuje problem - ilustracja #5
MSi RTX 4090 Suprim Liquid. Źródło: MSi

Karty graficzne stają się coraz większe

Trzeba przyznać, że generacja RTX 4000 (Ada Lovelace) to spory skok w wydajności, ale także w rozmiarach urządzeń. Moim zdaniem obecny, slotowy standard montażu kart graficznych nie jest adekwatny do kierunku ich rozwoju. Pochodzi on z zamierzchłych czasów, gdy osobna karta graficzna była tylko opcjonalnym dodatkiem, rozszerzeniem komputera przeznaczonym dla specjalistów i entuzjastów.

Karty graficzne będą coraz większe, niedługo zajmą połowę obudowy komputera. Może więc rozsądne byłoby opracowanie nowego systemu ich montażu – bardziej elastycznego, pozwalającego na dowolne umieszczenie karty graficznej w obudowie. Owszem, istnieją akcesoria zwane riserami, ale to tylko półśrodki, które mają swoje wady.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Posiadacze X Premium nie będą mogli już ukrywać się przed światem

Posiadacze X Premium nie będą mogli już ukrywać się przed światem

Stany Zjednoczone chcą zbanować chińskie samochody elektryczne

Stany Zjednoczone chcą zbanować chińskie samochody elektryczne

Windows 11 zacznie nam polecać aplikacje do zainstalowania

Windows 11 zacznie nam polecać aplikacje do zainstalowania

Android 15 w wersji beta już jest na Google Pixel; sprawdź co przynosi nowy system

Android 15 w wersji beta już jest na Google Pixel; sprawdź co przynosi nowy system

Olbrzymi statek przeznaczony do transportu zwierząt z Australii przewozi przez oceany ponad 75 000 owiec

Olbrzymi statek przeznaczony do transportu zwierząt z Australii przewozi przez oceany ponad 75 000 owiec