Ponad połowa wszystkich aut marki ma być zelektryfikowana do 2026 roku - ambitne plany Nissana

Nissan chce w 2026 roku mieć w gamie przynajmniej 16 modeli z napędem elektrycznym lub hybrydowym. To spore zmiany, ponieważ w tej dziedzinie konkurencja jest już nieco z przodu.

moto
Arkadiusz Strzała26 marca 2024
Źrodło fot. Nissan
i

Nissan jest jednym z pionierów wprowadzania pojazdów BEV (Battery Electric Vehicle) do oferty. Jego model Leaf był w miarę dobrze znany już w czasach, gdy jeszcze nikt nie słyszał o zakazie sprzedaży nowych aut spalinowych w UE.

Tymczasem obecne portfolio „elektryków” tej firmy wygląda skromnie – kolejna generacja Leafa i SUV Ariya, to wszystko. Nissan zapowiada jednak wielkie zmiany w swojej ofercie. W 2026 roku chce posiadać 30 modeli do wyboru, z czego 16 z nich ma być zelektryfikowanych.

Nissan rozszerza ofertę aut elektrycznych

Przy czym w określeniu „zelektryfikowane” mieszczą się także auta hybrydowe HEV i PHEV (na końcu tekstu znajdziesz słowniczek wyjaśniający różnice między nimi). Jak informuje serwis TheVerge, Nissan mówi też o autach w pełni elektrycznych, ale w odniesieniu do roku 2030. Do tego czasu chce mieć w ofercie 23 modele zelektryfikowane, z czego przynajmniej 15 typu BEV. Nie wiadomo jednak, ile takich aut pojawi się w 2026 wśród tych zapowiedzianych.

Nissan Ariya to w pełni elektryczny SUV Nissana. Źródło: Nissan - Ponad połowa wszystkich aut marki ma być zelektryfikowana do 2026 roku - ambitne plany Nissana - wiadomość - 2024-03-26
Nissan Ariya to w pełni elektryczny SUV Nissana. Źródło: Nissan

Nissan wcześniej zapowiadał ukończenie prac nad bateriami w pełni półprzewodnikowymi w 2028 roku, jednak bazując na najnowszych doniesieniach, prawdopodobnie plany uległy zmianie. Zamiast tego w tym okresie będzie produkować samochody z „ulepszonymi akumulatorami litowo-jonowymi NCM, LFP”. Trochę szkoda, ale widocznie firma trafiła na jakieś bariery technologiczne. Być może ktoś inny poradzi sobie z tym lepiej, ponieważ zasilanie aut z ogniw litowo-jonowych wydaje się nie mieć zbyt szerokich perspektyw rozwoju.

Rodzaje pojazdów zelektryfikowanych

BEV (Battery Electric Vehicle) – pojazd całkowicie elektryczny, posiada jedynie silniki elektryczne. Zasilany jest z zespołu akumulatorów, które są ładowane z gniazdka domowego lub specjalnych ładowarek.

HEV (Hybrid Electric Vehicle) – samochód hybrydowy. Silnik spalinowy stanowi główne źródło napędu, ale jest wspomagany przez silnik elektryczny zasilany z niedużej baterii, która jest ładowana z systemu odzyskiwania energii i/lub z alternatora. Niektóre modele potrafią poruszać się w trybie czysto elektrycznym, ale z reguły na krótkim dystansie i z niewielką prędkością.

PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) – pojazd hybrydowy typu plug-in, podobny do powyższego, ale ze znacznie większą baterią, która może być ładowana z gniazdka. Napęd elektryczny pełni w nim przynajmniej równorzędną rolę do spalinowego. Potrafi pokonać spory dystans przy wykorzystaniu jedynie silników elektrycznych.

FCEV (Fuel Cell Electric Vehicle) – elektryczny samochód z ogniwami paliwowymi. To odmiana BEV, w której energia elektryczna produkowana jest w ogniwach paliwowych, najczęściej wodorowych. Także posiada baterię, choć może ona być mniejsza i pozbawiona możliwości ładowania z gniazdka, bo jest tylko buforowym magazynem na energię z „pokładowej elektrowni”. Takie samochody na ogół posiadają większy zasięg niż BEV i możliwość szybkiego uzupełnienia paliwa.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę

Według Microsoftu 61 proc. pracowników w Polsce wykorzystuje AI w codziennej pracy

Według Microsoftu 61 proc. pracowników w Polsce wykorzystuje AI w codziennej pracy