Polak zrobił joystick z LEGO Technic, opowiedział nam o szczegółach
Jeden z naszych czytelników skonstruował robiący wrażenie joystick z klocków LEGO. Świetnie radzi sobie w Kerbal Space Program, a to dopiero początek.

Jeden z naszych czytelników, JackRyanPL, pochwalił się na Reddicie swoją konstrukcją. Wykorzystując elementy LEGO Technic, Arduino Nano i gumki recepturki, stworzył joystick, którym steruje maszynami w Kerbal Space Program. Plany są jednak znacznie większe.
Mikołaj porozmawiał z nim o szczegółach, które następnie zebrałem i opisałem poniżej.
Kerbal Space Program i LEGO świetnie do siebie pasują
Kerbal Space Program to gra, w której możemy uwolnić swoją wyobraźnię i zbudować właściwie dowolną rakietę lub samolot, które z większym lub mniejszym sukcesem wzbiją się w powietrze. Sterować można przy pomocy myszki i klawiatury, jednak zastosowanie odpowiedniego kontrolera wyniesie zabawę na zupełnie inny poziom. A skonstruowanie go samemu wystrzeli wrażenia w kosmos.
Dotarcie do obecnej, trzeciej iteracji projektu, zajęło około 20-25 godzin, które JackRyanPL podzielił na 3 dni. Liczba elementów nie jest tu kluczowa i konstruktor nie był w stanie jej precyzyjnie podać, jednak cały kontroler składa się z mniej niż 500 elementów. Jak sam twórca to określa, tworzenie go to był „overengineered freestyle”.
Filmik z prezentacją najnowszej wersji kontrolera i jego zachowaniem w Kerbal Space Program możecie zobaczyć tutaj.
Arduino i mody kluczem do sukcesu
O ile LEGO Technics jest szkieletem całej konstrukcji, jej sercem jest Arduino Nano (płytka z mikrokontrolerem), współpracujące z grą dzięki modowi SimpitRevamped. Stworzona przez kilka osób modyfikacja powstała właśnie z myślą o tworzeniu nietypowych, autorskich kontrolerów do Kerbal Space Program.
Stworzenie takiego kontrolera wymaga sporo umiejętności i zacięcia do majsterkowania. JackRyanPL podkreśla jednak, że od strony oprogramowania ma bardzo pozytywne doświadczenia:
(…) sięgnąłem do tego, co znajduje się w przykładach GitHubowych dotyczących Simpita - mod jest bardzo prosty w obsłudze, a społeczność discordowa niesamowicie pomocna.
Projekt jest stale rozwijany
Największym ograniczeniem obecnego projektu jest zastosowana płytka Arduino Nano. Jak opowiada nam konstruktor, nie jest wykrywana przez komputer jako kontroler, przez co obecnej konstrukcji daleko do uniwersalności – obecnie działa jedynie w jednym tytule.
JackRyanPL planuje jednak przesiadkę na bardziej zaawansowany układ, Arduino Pro Micro, który pozwoli stworzyć urządzenie o znacznie większych możliwościach. Dzięki temu, że będzie wówczas wykrywane przez komputer jako kontroler, możliwe będzie przetestowanie konstrukcji w innych tytułach, np. Project Wingman czy Digital Combat Simulator World.
Ze względu na problemy z optymalizacją Kerbal Space Program 2, pomysłowy konstruktor czeka na razie na niezbędne poprawki, które umożliwią bardziej komfortowe granie na jego sprzęcie.
Czytaj więcej:Wydałam prawie 200 zł na stopery do uszu - czy było warto?
POWIĄZANE TEMATY: gaming gadżety LEGO kontrolery

Konrad Sarzyński
Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Ma doktorat z rozwoju miast, czym chętnie chwali się znajomym przy każdej możliwej okazji. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem technologicznym, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie jest redaktorem w Futurebeat.pl odpowiedzialnym za publicystykę i testy sprzętu. Czasem też zrecenzuje jakąś grę o budowaniu, w końcu ma z tego doktorat. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

Wadliwe sterowniki Nvidia Game Ready 572 po lupą. „To może być najgorsza premiera GPU jaką widziałem”

Joy-Cony w Nintendo Switch 2 nie wykorzystają efektu Halla. Czy dryfowanie ponownie będzie problemem?

Mimo fajnych funkcji i świetnych gier: po prezentacji Switcha 2 mniej osób chce składać zamówienia w przedsprzedaży

Gracz powraca do gier po 14 latach spędzonych w więzieniu i chce wiedzieć, czym jest DLSS - społeczność próbuje mu pomóc

Piękna obudowa, ale słaba jakość dźwięku i jeszcze gorszy akumulator. Recenzja głośnika Energizer BTS206